Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Modlitwa za zmarłych

    Dzień Zaduszny to dzień pamięci o naszych braciach i siostrach czekających w "przedsionku nieba" - w czyśćcu na wejście do domu Ojca Niebieskiego. Nieraz muszą w tym "przedsionku" poczekać dłużej, by uzyskać udział w uszczęśliwiającym oglądzie Boga. Naszymi modlitwami możemy przyczynić się do tego, aby ich wejście do domu Ojca nastąpiło jak najszybciej. Na tym polega świętych obcowanie.

     Oprócz modlitwy osobistej mamy do dyspozycji także inne środki, by zmarłym - jeżeli tego potrzebują - nieść naszą pomoc: odprawiane w ich intencjach Msze św., ofiarowane odpusty, umartwienia, jałmużna udzielana biednym.

     Wierzymy, że szczególną moc wstawienniczą u Boga mają modlitwy publiczne. Pośród nich najważniejsza jest modlitwa eucharystyczna, czyli Msza św. Dlatego zaraz po śmierci naszych bliskich zamawiamy za nich Msze św., a potem staramy się o to, by były one odprawiane przynajmniej w rocznicę ich śmierci. Podczas tych Eucharystii prosimy Jezusa, by swoim miłosierdziem i zasługami otworzył naszym zmarłym bramy nieba i obdarzył ich udziałem w chwale swego zmartwychwstałego człowieczeństwa.

     Należy podtrzymywać piękny zwyczaj zamawiania Mszy św. za zmarłego przez uczestników pogrzebu - bliskich krewnych, sąsiadów, przyjaciół z miejsca pracy, członków stowarzyszenia czy organizacji, do której zmarły należał. Nieraz jest tych Liturgii kilkanaście - czyli że przez długi czas trwa nasza modlitwa za zmarłych. Znane są także tzw. Msze św. gregoriańskie, polegające na odprawianiu 30 Mszy św. przez kolejne 30 dni. Istnieje przekonanie, że po ich odprawieniu Pan Bóg z czyśćca wprowadza zmarłego do swej wiecznej chwały.

     Za jeden z najskuteczniejszych środków, jakimi dysponujemy, by pomóc naszym zmarłym, obok modlitwy uważana jest jałmużna. Na miarę swych możliwości wspierajmy więc ludzi potrzebujących pomocy, prosząc ich w zamian o modlitwę za naszych zmarłych. Na wielu cmentarzach klerycy przygotowujący się do kapłaństwa zbierają datki na swe utrzymanie - w rewanżu pamiętają w swych modlitwach o poleconych im zmarłych.

     Piękny jest też zwyczaj składania ofiar w parafiach z prośbą o modlitwy za zmarłych - tzw. wypominki, tj. modlitwy, w których podczas procesji po cmentarzu i podczas nabożeństw w osiem najbliższych dni (tzw. oktawę Wszystkich Świętych) lub nawet w każdą niedzielę roku wymieniane są ich imiona i nazwiska. Troska o udział w tej trwającej nieustannie modlitwie wspólnot parafialnych za zmarłych jest wymownym świadectwem nie tylko naszej o nich pamięci, ale i wyrazem troski o ich zbawienie, najlepszym znakiem naszej wdzięczności i miłości. Nie zapomnijmy również ofiarować za zmarłych zyskanych w tych dniach, a także w ciągu całego roku, odpustów. Za nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada oraz modlitwę za zmarłych można uzyskać (pod zwykłymi warunkami) odpust zupełny, czyli odpuszczenie nam kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Możemy go przekazać na rzecz naszych bliskich zmarłych, prosząc bogatego w miłosierdzie Boga o obdarzenie ich owocami zyskanego odpustu. Odpusty możemy zyskać praktycznie w każdy dzień roku, np. odprawiając Drogę Krzyżową, odmawiając Różaniec czy Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub spełniając wiele innych aktów pobożności.

     Dzień Zaduszny przenika wielka ufność w Miłosierdzie Boże i miłość braterską. Umacnia on w nas wiarę w świętych obcowanie, czyli w wymianę zasług między nami, ziemskimi jeszcze pielgrzymami, a tymi spośród naszych braci i sióstr, którzy przebywają już w niebie. Wierzymy także, że przebywający w czyśćcu, odwdzięczając się za nasze modlitwy, mogą nam wypraszać wiele łask u Boga - mogą modlić się za swoich orędowników. Przyznam się, że swoje trudne sprawy polecam często duszom czyśćcowym i zazwyczaj prośby nie pozostają bez skutecznej z ich strony interwencji u Boga.


Ks. Ksawery Sokołowski


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

44/2008


Ku życiu wiecznemu Ku życiu wiecznemu
Danuta Mastalska
Książka zawiera 36 medytacji o życiu, śmierci, przejściu, zmartwychwstaniu. Autorka mówi o potrzebie oderwania się od codziennych trosk i spojrzenia na życie z perspektywy wieczności. Wiele ludzkich problemów nabiera prawdziwej wagi dopiero, gdy patrzy się na nie od strony spraw ostatecznych. Rozważania przesycone są ewangelicznym realizmem i nadzieją... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Jadwiga: 13.03.2017, 18:12
 Dobry Jezu przyjmij do Królestwa swego zmarłą śp Kunegundę,przebacz wszelkie winy i obdarz życiem wiecznym a rodzinie pogrążonej w żałobie okaż swą łaskę umocnij w wierze i miłości.Dobry Jezu a Nasz Panie Daj Jej wieczne spoczywanie.
 Małgorzata z Rybnik 2017: 01.03.2017, 22:42
 Dobry Jezus proszę o modlitwę za zmarłego męża rodziców dziadków zmarłych z rodziny męża i mojej oraz koleżanka i wszystkich zmarłych? wieczny odpoczynek racz im dać panie a światłość wieku sta nie im świeci nie odpoczywają w pokoju??
 Małgorzata z Rybnik 2017: 01.03.2017, 22:40
 Dobry Jezus proszę o modlitwę za zmarłego męża rodziców dziadków zmarłych z rodziny męża i mojej oraz koleżanka i wszystkich zmarłych? wieczny odpoczynek racz im dać panie a światłość wieku sta nie im świeci nie odpoczywają w pokoju??
 Jadwiga: 14.02.2017, 21:38
 Dzisiaj mija 4 -ta rocznica jak Cię nie ma z nami,dziękujemy Tato,za Twoją ciężką pracę,za przykład żywej wiary w rodzinie i za okazaną nam pomoc i wychowanie.Bóg Zapłać,Dobry Jezu Daj Mu wieczny odpoczynek i łaskę nieba.Spoczywaj Tatusiu w spokoju,czuwaj nad nami i proś Boga za nami.
 Jadwiga: 19.01.2017, 21:27
 Wszechmogący Boże obdarz pokojem w niebie moich śp dziadków:Annę,Joannę,Michała i Franciszka .Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie a światłość wiekuista niechaj Im świeci na wieki.
 Zdzisława: 07.12.2016, 12:46
 Jezu Miłosierny , przyjmij do grona Nieba zmarłych moich rodziców Annę i Józefa i zm z ich rodzin , za Sławomira w 7 rocznice smierci zm z rodziny . Panie Jezu okaż im Twe Miłosierdzie i daj im wieczne zbawienie.
 Jadwiga : 03.12.2016, 22:10
  Proszę o modlitwę za śp Rodziców,Teściów i Krewnych.Boże Wszechmogący proszę przyjmij Ich do Królestwa swego.Dobry Jezu a nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie,niech odpoczywają w pokoju wiecznym .
 Krystyna: 07.11.2016, 17:20
 Panie Jezu przyjm do królestwa twego duszę mojego kochanego męża,rodziców moich i teściów moje rodzeństwo,wszystkich bliskich z mojej rodziny,,Wieczny odpoczynek racz im dać Panie
 Ewa: 02.11.2016, 18:40
 Wieczny odpoczynek racz dac Panie zmarłym z rodziny Okroj, Lis, Roszkowskich, Iwony Kownackiej oraz za wszystkie dusze w czyscu cierpiace
 Ela : 02.11.2016, 14:00
 Córeczko tak tęsknie za tobą ja i twoje córeczki kocham Cie bardzo wieczny odpoczynek racz jej dać Panie a światło wiekuiste niechaj je świeci amen
 Ela : 02.11.2016, 13:52
 Boże Wszechmogący ,proszę Cię przyjmij do Królestwa Niebieskiego moją córkę , brata ,ojca i wszystkich zmarłych wcześniej z mej rodziny mamę babcię ,dziadka,ciotki, wujków,
 Jadwiga : 01.11.2016, 20:52
 Dobry Jezu a Nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie.
 Jadwiga : 01.11.2016, 20:51
 Dobry Jezu a Nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie.
 Marita: 31.10.2016, 23:53
 Boże przyjmij do Swego Krolestwa mojego kochanego tatę Janusza G.
 Marita: 31.10.2016, 23:51
 Boże przyjmij do Swego Krolestwa mojego kochanego tatę Janusza G.
 Jadwiga : 02.08.2016, 21:42
 Mamo jak mi Ciebie brakuje ,dzisiaj mija półtora roku od Twojej śmierci,dobry Boże dziękuję za tak dobra Mamę,przyjmij Ją Boże do Swego Królestwa,a nam żyjącym okaż swą łaskę ,umacniaj w wierze i miłości.
 Anna i Mama: 14.07.2016, 18:29
 Wieczny Odpoczynek racz Wawrzyńcowi dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki Amen
 ewa: 18.06.2016, 11:40
 Panie boze przyjmni do swojego krolestwa merlina odposc mu wszystkie grzechy.Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie a swiatlo swiekuisty niechaj mu swieci merlinowi,niech spoczywa w spokoju.AMEN
 Jadwiga : 01.05.2016, 23:00
 Dobry Jezu a Nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie.
 Andrzej Józef Czerwinski: 26.03.2016, 23:06
 Prośba o Modlitwe za zmarłą Rozalie ślązak Mysłowice zmarła marzec 21 2016
 
(1) [2] [3] [4] [5]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej