Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Uroczystość Wszystkich Świętych

     To jeden z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie, uznanym i tym nieznanym z imienia. 1 listopada Kościół cieszy się z faktu, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie.

     Dzień 1 listopada przypomina, że każdy z wierzących jest powołany do świętości. Jednak człowiek nie osiągnie tego własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmiemy cd Boga dar świętości.

     Dzień ten wskazuje na hojność Pana Boga i daję nadzieję, że rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca.

     DZIEŃ ZADUSZNY

     Przypada 2 listopada, zwany jest też często Zaduszkami, w Kościele katolickim poświęcony jest wspomnieniu i modlitwie za zmarłych wierzących w Chrystusa, którzy odbywają pokutę w czyśćcu.

     Dzień Zaduszny to też dzień zadumy, nostalgii, tęsknoty za tymi, którzy, odeszli. To również dzień refleksji nad własnym życiem. Przypomnienie sobie, że śmierć jest wpisana w ludzką egzystencję.

     Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odylon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych - stąd nazwa "Zaduszki" - wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. Termin ten i sama idea szybko rozpowszechniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII wieku zwyczaj ten w Kościele katolickim stał się powszechny.

     W XTV wieku zaczęto urządzać procesje na cmentarz do czterech stacji. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza.

Głos Serca
Gazetka Parafii Rzymskokatolickiej
pw. Najczystszego Serca Maryi, Warszawa


   


Po drugiej stronie lustra. Refleksje o życiu i śmierci Po drugiej stronie lustra. Refleksje o życiu i śmierci
Henri J. M. Nouwen
Podobnie jak w “Życiu Umiłowanego” Nouwen stara się połączyć życie świeckie z duchowym. Tym razem jednak przeniknięcie się tych dwóch światów następuje w sposób gwałtowny: Nouwen, spiesząc się do swoich zajęć, zostaje potrącony przez lusterko przejeżdżającej furgonetki i doznaje poważnych obrażeń. Stojąc w obliczu śmierci, przygotowuje się duchowo na odejście ze świata. To jednak nie następuje... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej