Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Naprzeciw Chrystusa

     Opis męki i śmierci Jezusa w Ewangelii św. Marka ma znaczenie centralne. W pełnym świetle ujawnia się prawda o Jezusie Chrystusie, Synu Boga. Chrystus jest rzeczywistym Królem i Mesjaszem, który potrafi porwać ludzi nie tylko piękną mową, ale przede wszystkim czynem potwierdzającym Jego naukę.

     Pod koniec Męki Pańskiej według św. Marka spotykamy się z postacią setnika, rzymskiego dowódcy, który stał naprzeciw ukrzyżowanego i umierającego Jezusa. Ta obecność przed Jezusem zrodziła w setniku wyznanie wiary: "Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym." (Mk 15, 39). Wyznanie wiary rzymskiego centuriona zrodziło się z wielkiej cierpliwości Boga-Człowieka. Wiara setnika nie pojawiła się, kiedy zobaczył Chrystusa po raz pierwszy, ale kiedy nadeszła pełnia czasu: gdy ujrzał Chrystusa doświadczanego w cierpieniu i wołającego: "Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?". Chrystus przychodzi i przeprowadza przez ciemną dolinę z niewiary do wiary.

     W otchłani duchowego udręczenia mocą Chrystusa jest pełnienie woli swojego Ojca. Choć nie przyjmował żadnego pokarmu ani napoju, to jednak pełnienie woli Ojca jest mocą w tej ciężkiej próbie miłości, przez którą przechodzi zwycięsko. Siłą Jego świadectwa jest miłość do Ojca.

     Wiele musiało upłynąć czasu w osamotnieniu i niezrozumieniu Miłości Chrystusa do człowieka, aby wreszcie wraz z rozdarciem zasłony przybytku w Świątyni jerozolimskiej dokonało się odkrycie przez setnika tajemnicy, że ten Człowiek prawdziwie był Synem Bożym. Ciągle powtarza się sytuacja, że Ten, który przyszedł do swoich, a swoi Go nie przyjęli, że Ten, który był tak entuzjastycznie witany przez tłumy, jest jednocześnie oskarżony i odrzucony przez swój naród. Ten, który jest powodem wolności drugiego człowieka - Barabasza - musi przejść przez niesłuszne osądzenie, biczowanie, cierniem ukoronowanie i skazanie na śmierć krzyżową.

     Jeśli chcemy z wiarą wyznać razem z setnikiem: "Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym" musimy odważnie stanąć naprzeciw Chrystusa i słuchać, co do nas mówi przez Pismo Święte. Jak bowiem napisał Benedykt XVI: "Jest pilna potrzeba, ażeby powstało nowe pokolenie apo^ stołów, którzy zakorzenieni w słowie Chrystusa są w stanie sprostać wyzwaniom naszych czasów i są gotowi głosić Ewangelię wszędzie".


ks. Janusz Kopczyński

Tekst pochodzi z Tygodnika

1 kwietnia 2012


Rozmowy z Bogiem. Tom II: Wielki Post i Wielkanoc Rozmowy z Bogiem. Tom II: Wielki Post i Wielkanoc
Francisco F. Carvajal
Jest to siedmiotomowa seria książek zawierających głębokie, a jednocześnie praktyczne rozważania związane z czytaniami liturgicznymi na każdy dzień. Wzbogacają je cytaty z pism Ojców Kościoła oraz świętych (także polskich), jak również fragmenty z najnowszych dokumentów Kościoła... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej