Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Instrukcja obsługi

     Stałam pośrodku kuchni i baraniałam, bo nic rozsądniej szego nie przychodziło mi jakoś do głowy. Przyczynę tego stanu trzymałam w rękach: niebieską plastikową szufelkę. Choć nie najnowsza, wczoraj jeszcze była zupełnie w porządku. Dziś odkryłam, że cały jej gumowany rant został obgryziony, co skutecznie uniemożliwiło dokładne zamiatanie. Ślady zębów najwyraźniej wskazywały, że było to dzieło naszej najmłodszej latorośli.

     Co mogło być przyczyną podobnego postępku? Z pewnością ciekawość. Chęć * doświadczenia czegoś nowego. Także poczucie wolności. I bezkarności. Gdyby wcześniej doszło do jakiegoś incydentu z szufelką, podczas którego wyraziłabym swoją dezaprobatę co do sposobu obchodzenia się z nią lub określiła co do niego swoje oczekiwania, można by było teraz podejrzewać skutki buntu lub chęci odegrania się, a może czegoś w rodzaju manifestu. Ale w tym przypadku w grę wchodził raczej brak wiedzy, do czego szufelka służy. Albo czystej wody bezrefleksyjność, ot, zrobiło się cosik, któż by się zastanawiał po co i dlaczego,. Mogłabym sobie nawet wyobrazić, że z punktu widzenia sprawcy było to, i owszem, przyjemne. Nic jednak nie zmieniało faktu, że - obiektywnie rzecz biorąc - trudno o coś bardziej bzdurnego!

     Jeszcze trzy głębokie wdechy i mogę się nawet uśmiechnąć. Znów okazać wyrozumiałość i cierpliwość dla dziecięcych błędów. Przecież dziecko rośnie, zdobywa doświadczenie, uczy się na błędach, dąży do mądrości. Kiedyś zrozumie, że warto jednak kierować się instrukcją obsługi, żeby nie strzelić byka... I wreszcie świta mi w głowie figlarna myśl: kto wie, ile razy ja sama robię coś, co w spoglądających na to z góry rodzicielskich oczach jest mniej więcej tyle sensowne, co obgryzienie szufelki?


Lidia Molak

Tekst pochodzi z Tygodnika

7 listopada 2010   


Sztuka zrozumienia czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko Sztuka zrozumienia czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko
Ross Campbell
Temat jest potraktowany z wielkim wyczuciem i zrozumieniem zarówno dzieci jak i rodziców. Autor nie moralizuje i nie oskarża, lecz z życzliwością wyjaśnia problemy i wskazuje drogi ich rozwiązania. Rozważania opiera na solidnej wiedzy i bogatym doświadczeniu osobistym... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej