Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Strzała naprzód

     W teleturnieju "Familiada" padło kiedyś pytanie: "Czego dzieci uczą się od swoich rodziców?". Najczęściej udzielana odpowiedź brzmiała po prostu: "Wszystkiego".

     Zeszłego niedzielnego poranka nachodzi mnie natchnienie, by wprowadzić swoje maluchy w liturgię dnia. Napomykam o święcie Chrystusa Króla. Widząc błysk zainteresowania w oku Grzesia i Ludwiki, dodaję coś o końcu i początku roku liturgicznego, ko rzystając z dobrej passy rozkręcam się, dorzucam jeszcze o nadchodzącym Adwencie, zadowolona z przychylności słuchaczy i własnej elokwencji nabieram powietrza, by pomknąć ku Bożemu Narodzeniu, gdy nagle do pokoju wchodzi mój dziesięciolatek i rzuca mi od niechcenia: - A jaki to będzie rok, A, B czy C? Będąc młodymi rodzicami - czy też rodzicami małych dzieci - dość łatwo ulec wrażeniu, że rzeczywiście uczą się one od nas wszystkiego. Porządku i literek, dobrych manier i wiązania sznurówek, higieny i podstaw astonomii, pacierza i przyszywania guzików, smażenia jajecznicy i odróżniania zła od dobra. Życia. Na tej drodze wychowywania - czy tworzenia - dziecka każdy krok we właściwym kierunku to radość i duma, że się przyłożyło rękę do dobrego dzieła; każde potknięcie to żal itniepokój, że coś, może nieodwracalnie, zepsuliśmy. A potem zaczynamy dostrzegać, że nie tylko od nas dzieci się uczą. My zaś nie na każde już pytanie znajdujemy odpowiedź. Pojawia się za to coraz więcej spraw, o których możemy porozmawiać jak równy z równym. Potem takich, w których dzieci orientują się o niebo lepiej albo widzą je zupełnie inaczej. I okazuje się, że wcale nie możemy ich nauczyć "wszystkiego". Nie naszym przecież są obrazem.

     Dobrze jest to zrozumieć - i odetchnąć z ulgą. Bo jak pisał Khalil Gibran: "Jesteście łukami, z których wasze dzieci wypuszczane są jak żywe strzały... Niech wasze napięcie pod ręką Łucznika będzie zwrócone ku radości, gdyż tak samo kocha on strzałę, która leci, jak i nieruchomy łuk".


Lidia Molak

Tekst pochodzi z Tygodnika

28 listopada 2010   


Osobowość plus dla rodziców Osobowość plus dla rodziców
Florence Littauer
Wcześniej czy później zdarza się to każdemu rodzicowi. Gdy już wydaje się, że wiesz jak sobie radzić z własnym dzieckiem... niespodzianka! Dlaczego nie zachowuje się tak, jak tego oczekujesz? Dlaczego tak bardzo różni się od swojego rodzeństwa? Autorka wykorzystując zasady z jej popularnej książki "Osobowość Plus", pomoże Ci określić i zrozumieć typ osobowości Twojego dziecka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej