Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Hu hu ha!

     Za oknem biało. O tej porze roku potęguje się moje wrażenie, że dorośli i dzieci żyją w dwóch różnych światach.

     Dorosłych mróz przejmuje do kości, każe się kulić i ze spuszczoną głową przemykać ku swoim celom tak szybko, jak się da. Ale się nie da. Pieszo nie przejdziesz, samochodem nie przejedziesz, wózka z dzieckiem nie przepchniesz. Wszędzie zwały śniegu. Chodniki, ulice, przystanki zawalone brudną breją, przez którą brnąć równie ciężko, co wstrętnie. Chcąc wyminąć przechodnia, skacz w zaspę, a i tak usłyszysz przy okazji narzekanie na służby miejskie albo i siarczyste przekleństwo. Byle tylko znowu nie zaczęło padać, dopust Boży! "Zima nudna, zima trudna, zima żmudna - żaden bal!" - żeby zacytować Jere-miego Przyborę, klasyka zimowych utyskiwań.

     Dzieci się cieszą. Cóż za przygoda: na własnej skórze przeżyć zimę, o której czytały w książkach, ale jakiej w całym swoim krótkim życiu nigdy nie widziały! Ten śnieg, lód, szron - naprawdę istnieją?! Sanki, śnieżki, bałwany - to nie bajka?! Mróz - rzeczywiście szczypie w nosy i uszy, maluje hoże czerwone policzki? Takie to inne, fantastyczne! Mały Antoś siedzi nieruchomo w oknie, patrząc na lecący biały puch, na świat zmieniający się w oczach jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. - Co to? - pyta. - Śnieg - odpowiadam. - Śnieg - powtarza Antoni. - Co to? I tak godzinami. Jakby trudno było o piękniejszy widok i większy spokój niż ten, gdy padają, padają wielkie, ciche płatki z nieba. Tkwimy więc razem na parapecie, zapatrzeni, olśnieni i radośni. Zapominam, że mnie nie wypada, bo jestem dorosła i powinnam widzieć to wszystko w kategoriach straconego czasu, kosztów, utrudnień komunikacyjnych i wszelkich innych. Czyżbym jednak potrafiła choć trochę, mimo wszystko, zachwycić się zimą? Czyli że jeszcze się we mnie zachowało coś z dziecka. Dziecka, które z dumą mówi: - A mój Tata robi najpiękniejszą zimę na świecie!


Lidia Molak

Tekst pochodzi z Tygodnika

19 grudnia 2010   


Błędne koło rozwodów Błędne koło rozwodów
John Trent, Larry K. Weeden
Dzieci rozwiedzionych rodziców bardzo często nie mają pojęcia, na czym polega zdrowy związek małżeński ani jak go zachować. Dlatego perspektywa własnego małżeństwa często budzi w nich obawy, a nawet przerażenie.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej