Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Z atestem

     ;Bezpieczeństwo dzieci przy zabawie chronią najwyszukańsze atesty. Jednak nawet zabawka, która przeszła przez gęste sito urzędowych wymagań, bywa groźna, kiedy niewyczerpana dziecięca inwencja użyje jej... hm... inaczej. A to się zawsze może zdarzyć. Kiedy na przykład wiadukt poczciwej kolejki - skądinąd solidny kawał drewna o ostrych krawędziach - ciśnięty rączką rozochoconego beniaminka zaczyna latać i ląduje na potylicy starszego brata, pojawiają się łzy i krew. Najzupełniej prawdziwe, chociaż sprawca to przecież tylko milusi bobasek. I nie do końca potrafi ocenić zaistniałą sytuację. Wybuch gwałtownych emocji jest więc udziałem tylko ofiary. Ta daje im wyraz krzykiem, w którym jest i ból, i przerażenie, i wściekłość, i bezsilność. Rana zostaje opatrzona, krzyk zamienia się w coraz cichsze pochlipywanie. I kiedy wydaje się, że w tej sprawie nic nowego się już nie wydarzy, poszkodowany zwraca się do mamy: - Jak to dobrze, że temu naszemu dzidziusiowi tak łatwo wybaczyć!

     Dlaczego łatwo komuś wybaczyć? Bo wygląda słodko ze swoim wypukłym czółkiem, zadartym noskiem i różowymi policzkami? Bo uważa się go zgodnie za ósmy cud świata i najmilszego kompana zabaw, mimo że nie zawsze uczestniczy w nich jak należy? Bo choć czasem zachowuje się jak słoniątko w składzie porcelany, to potrafi ni stąd ni zowąd przytulić, pogłaskać po głowie, pocałować, zajrzeć z autentyczną troską w oczy, uśmiechnąć się najjaśniej? Bo jest taki mały i jeszcze niedawno na własne oczy widziało się jego całkowitą nieporadność? Bo wiadomo, że nie przewiduje następstw swoich czynów i nie rozumie, że robi źle? I że przede wszystkim na pewno nie robi źle celowo? A może jednak również dlatego, że jest po prostu - bratem? Jakakolwiek by w tym tkwiła przyczyna, czy nie wygląda na to, że najpewniejszym atestem we wszelkiej nieumiejętnej zabawie jest przebaczenie?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 stycznia 2010   


Sztuka zrozumienia czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko Sztuka zrozumienia czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko
Ross Campbell
Temat jest potraktowany z wielkim wyczuciem i zrozumieniem zarówno dzieci jak i rodziców. Autor nie moralizuje i nie oskarża, lecz z życzliwością wyjaśnia problemy i wskazuje drogi ich rozwiązania. Rozważania opiera na solidnej wiedzy i bogatym doświadczeniu osobistym... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej