Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
O wiarę trzeba walczyć

     Bycie chrześcijaninem we współczesnym świecie nie jest łatwe. Ale właśnie dlatego walka o wychowanie dzieci i oto, by i one szły drogą wiary, jest fascynująca.

     Przestrzeń kulturowa, która nas otacza, jest oczywiście chrześcijańska. Co krok - i to nawet w Warszawie - stoi krzyż, kapliczka czy figurka odsyłająca do rzeczywistości nas przewyższającej. Nie brak zatem możliwości, by rozmawiać z dziećmi o kwestiach najważniejszych. Bóg może pojawiać się w naszych rozmowach niemal nieustannie. I pojawia się. I nie chodzi tylko o Jego obecność w domu, ale również o pokazanie, że w przestrzeni publicznej jest dla Niego miejsce, że był On zawsze w niej obecny, i że nasza kultura jest Nim nasiąknięta. Jest w naszych rozmowach, odniesieniach, relacjach i modlitwach, a to podstawa do wychowania.

     Ten mocny, jasny przekaz jest jednak wciąż podważany. Głównym źródłem wątpliwości są: popkultura, filmy dla dzieci, koleżanki czy gigantyczny przemysł zabawkarski. I nie ma sposobu, by dzieci od tego odciąć. W naszym domu nie ogląda się telewizji, świadomie z mężem z niej zrezygnowaliśmy. Nie mamy telewizora. Ale przekazy popkulturowe docierają do naszych dzieci przez koleżanki. Przykładowo nasza najstarsza córka nigdy nie oglądała słynnych Witches, które uznaliśmy za promujące czary i magię. I co z tego, skoro w przedszkolu koleżanki przeszkoliły ją w przyswojonych z filmów satanistycznych symbolach. W domu długo trwało przekonywanie dziecka, że tak nie wolno, że koleżanki się mylą i że można bawić się inaczej.

     Na szczęście Maria uwielbia czytać, więc nietrudno było ją przekonać, że jeśli chce się w kogoś wcielać, to lepiej zrobi, bawiąc się w księżniczkę i goblina, w dzieci z Narnii, Anię z Zielonego Wzgórza czy Pollyannę. Każda z tych książek, poza głęboką formacją, przekazuje także kawał solidnej rozrywki, którą można łatwo przełożyć na zabawy. Zabawy formujące dojrzałych chrześcijan, którzy wiedzą, że o wiarę trzeba walczyć (jak Zuzanna, Łucja, Piotr i Edmund z Białą Czarownicą), że nie zawsze większość ma rację, i że pewne wartości są ważniejsze od innych.

     Mam nadzieję, że tej lekcji, a także rozmów i modlitw nasze dzieciaki nie zapomną. I nawet jeśli życie wystawi je na próby, jeśli upadną (tak jak upadali ich rodzice), to znajdą w sobie siły, by wrócić do Boga i do wartości.


Małgorzata Terlikowska


Don BOSCO - magazyn salezjański
nr 3/2010


Być rodzicem. Siedem wyborów, jakich możesz dokonać, aby dobrze wychować dzieci Być rodzicem. Siedem wyborów, jakich możesz dokonać, aby dobrze wychować dzieci
Kendra Smiley, John Smiley
Mamo! Tato! Masz problem? Twoje dziecko próbuje przejąć kontrolę nad domem, nie chce cię słuchać, a może nie wiesz, jakie wyznaczyć dziecku granice wolności? Pomoże ci w tym ta mądra książka! ... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej