Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Postorałka domowa

     Znajoma, nauczycielka angielskiego, spróbowała wykorzystać minione właśnie święta Bożego Narodzenia jako temat rozmówek z dwunasto-trzynastolatkami. Ale konwersacja się nie kleiła. Nie dlatego, żeby młodzieży brakowało dostatecznej znajomości języka do jej przeprowadzenia. Jednak ani rodzinne spotkania, ani świąteczne tradycje, ani wyższość klusek z makiem nad karpiem w galarecie lub odwrotnie, nie mówiąc o ewentualnym przebłysku choćby refleksji teologicznej - nie stanowiły przedmiotu najlżejszego zainteresowania. Jedyne, co się nastolatkom kojarzyło ze świętami to - co kto dostał pod choinkę. A o tym wszak można równie dobrze pogadać przy okazji banalnego, choć wielce użytecznego tematu "W sklepie".

     A przecież okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowo dziecięcy. Z Dzieciątkiem w samym centrum i z dziećmi cisnącymi się wokół żłóbka. Być może nic tak nie porywa dziecięcych serc jak kolęda - ta muzyczna dobra nowina dla maluczkich. Wystarczy je z nią zapoznać, by stała się najukochańszym sposobem świętowania. Mogłabym wymieniać wszystkie te znajome mi dwulatki sepleniące "Wśród nocnej ciszy", pięciolatki idące w zawody z siedmiolatkami, kto zna więcej kolęd, dziesięciolatki ciągnące siódmą i ósmą zwrotkę "Tryumfów", podczas gdy reszta rodziny dawno już odpadła z tego maratonu. Zamiast tego przywołuję najświeższe wspomnienie: wyrazu twarzy trzyletniej Zosi, przycupniętej na oparciu kanapy z rozłożonym przed oczami - a jakże - śpiewnikiem, choć czytać jeszcze nie umie, śpiewającej z oddaniem "Lulajże, Jezuniu".

     Kolęda zdobywa życie rodzinne - gwałtem, bo czas jest krótki - jako sposób na bycie razem, modlitwa, kołysanka na dobranoc. I bardzo trudno się z nią pożegnać. Dobrze więc, że może wybrzmiewać jeszcze przez cały styczeń, zanim rozstaniemy się z nią na rok.


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 stycznia 2011   


Dzieci i wychowanie Dzieci i wychowanie
James C. Dobson
Książka skonstruowana w formie pytań i odpowiedzi to swego rodzaju kodeks rodzicielskich zasad postępowania. Kodeks powstał w oparciu o najlepsze dostępne obecnie informacje z psychologii, a jednocześnie pozostaje w zgodzie z nakazami i wartościami danymi przez samego Stwórcę... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej