Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Dzień Matki

     Laurka, piosenka, bukiecik konwalii. Co Jeszcze kojarzy się z Dniem Matki? Sposoby świętowania są powtarzalne, choć jedyne w swoim rodzaju i niezmiennie wzruszające. Najsilniejszych wrażeń - i to różnego rodzaju - dostarczają jednak działania wynikające ze szlachetnego założenia: dzisiaj mama ma święto, więc niech się, bidula, nie męczy, zrobimy wszystko za nią. Efekt może dorównać pokazowi fajerwerków w mieszkaniu.

     Przesada? Oto dwie małe dziewczynki postanawiają uczcić Dzień Matki, przygotowując na obiad pyzy. Niewtajemniczonym zdradzę przepis: trzeba obrać dużą ilość ziemniaków, zetrzeć je na ostrej tarce o drobnych oczkach, papkę odcisnąć z soku przez czystą ściereczkę, porcje otrzymanego ciasta nadziewać farszem z przyprawionego do smaku mielonego mięsa, formować podłużne, zaokrąglone „cepliny" i ugotować. O takich drobiazgach, jak posolenie wody, wrzucanie pyz do wrzątku, odpowiedni czas gotowania zupełnie surowego produktu nie trzeba chyba przypominać. Ani o okraszeniu skwarkami i cebulką. W sumie trudno o danie wymagające więcej wprawy i zachodu. Może poza gołąbkami, ale na gołąbki dziewczynki się nie decydują tylko dlatego, że pyzy bardziej lubią, a poza tym zawsze marzyły o odciskaniu ziemniaków - wyglądało to na świetną zabawę. Pewną niedogodnością okazuje się brak gazu. Sytuację ratuje maszynka elektryczna. Ile czasu zajmuje zagotowanie wody na takim urządzeniu? Mama wraca z pracy. Zastaje w kuchni pobojowisko, to jest, przepraszam, linię produkcyjną w całej rozciągłości, i córeczki, nieco już oklapłego ducha, nad maszynką z garem pełnym niezbyt gorącej wody i tracących kształt pyz - a może już po prostu zupy pyzowej. Cóż za niespodzianka!

     A mama, jak to mama, zwłaszcza w Dniu Matki. Jest wzruszona, nie szczędzi uścisków i okrzyków podziwu i uznania. Można się znów poczuć wielkim i wspaniałym. Udziela tylko jednej uwagi: "Pyzy się lepiej trzymają, gdy się doda mąki ziemniaczanej". I jest - słowo daję - dumna ze swoich dzieci! Kto odgadnie jej serce?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

122 maja 2011


Czy Adam i Ewa mieli pępki? ... i 199 innych pytań od nastolatków Czy Adam i Ewa mieli pępki? ... i 199 innych pytań od nastolatków
Matthew J. Pinto
Omawiając tematy rozciągające się od aborcji po ewolucję, od modlitwy po randki, od Biblii po inne księgi, autor odpowiada na problemy nurtujące młodych oraz wyjaśnia błędy i wątpliwości wszystkich poszukujących. Ponad 500 razy odwołuje się do Pisma Świętego i ponad 800 razy do Katechizmu Kościoła Katolickiego... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej