Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak skłonić do dobrego?

    Jak miło kłaść się spać z sercem wolnym od poczucia winy! Zasypiać bez wyrzutów sumienia, bez pretensji do samego siebie! Jak miło czuć odprężającą ulgę, że jest się kimś godnym szacunku i miłości. Chciałabym, aby właśnie tak czuły się moje dzieci. Ale bywa różnie. Czasem są pogodne i spokojne, a czasem najeżone od samego rana. Naprawdę trudno słać krnąbrnym pociechom uśmiechy pełne akceptacji, skoro na samą myśl o tym, co wyczyniały w ciągu dnia, zgrzyta się zębami ze złości...

    Bywa, że wieczorem mam ochotę wytknąć dzieciom wszystkie karygodne postępki i dramatycznie odmalować potencjalne konsekwencje. Jednak coraz częściej przekonuję się, że ostre reprymendy nie powodują poprawy. Resocjalizacja udaje się tylko wtedy, gdy delikwent dostrzeże w sobie dobro i poczuje się osobą godną szacunku i miłości. Tak resocjalizuje nas Bóg.

     Niedawno czytałam książkę, w której opisano, jak pewien pierwotny lud postępuje z przestępcami. A wygląda to tak: winowajca staje w kręgu, a zgromadzeni wokół niego współplemieńcy wymieniają wszystkie dobre rzeczy, których dokonał w życiu. Przypominają mu, że jest dobrym człowiekiem. Budzą w nim człowieczeństwo i chęć czynienia dobra. I to wystarczy - po takim sądzie przestępca jest zresocjalizowany. Dziś - a dzień nie należał do spokojnych! - zdecydowaliśmy się z mężem na przeprowadzenie takiego "sądu" na naszych pociechach. Zaraz po modlitwie podziękowaliśmy dzieciom za wszystkie dobre rzeczy, które zrobiły tego dnia. I ani słowa o przewinieniach - choć, prawdę mówiąc, było ich więcej! A rezultaty? Zuzia się wzruszyła, Marysia natychmiast odpłaciła nam podziękowaniem za to, co i my dobrego zrobiliśmy, a Kubuś oświadczył radośnie: - Ale ze mnie miły chłopiec!

     Czy dobre mniemanie o sobie samym to dowód pychy? Może czasem... Myślę jednak, że przede wszystkim to niezbędny warunek do tego, by siebie samego szanować.


Monika Staniszewska

Tekst pochodzi z Tygodnika

15 sierpnia 2010   


Dziadkowie na medal Dziadkowie na medal
Phill Williams
Autor książki jest prawdziwym specjalistą od kontaktów z wnukami - został obdarzony przez los siedmiorgiem wnucząt. Teraz, wraz z gronem innych dziadków, dzieli się z Tobą doświadczeniami zdobytymi w czasie "pracy w terenie". Znajdziesz tu sporo cennych rad i zabawnych anegdot... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej