Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Tysiące pytań małych dzieci

     Dlaczego trawa jest zielona? A czemu kwiatek pachnie? Kto zawiesił te gwiazdy na niebie? Tysiące pytań potrafi się zrodzić w małej głowie. Co więcej, na każde z nich wymagana jest szybka i sensowna odpowiedź.

     Zasypywani setkami takich problemów odkryliśmy, że nasz syn jest usatysfakcjonowany dopiero wtedy, gdy składają się ostatecznie w jakąś logiczną całość. Któregoś dnia w trakcie spaceru syn rozpoczął serię dociekań. Padło pierwsze pytanie: - Dlaczego trawa jest zielona? - Bo Pan Bóg wiedział, że my będziemy na nią patrzeć. A oczka odpoczywają, gdy patrzą na zielony kolor. Chciał, żebyśmy mogli trochę odetchnąć. - A czemu kwiatek pachnie? - brnął dalej. - Bo piękne zapachy sprawiają nam przyjemność. Pan Bóg wiedział o tym i chciał nam sprawić radość, innym razem zaintrygowany pytał: - Kto zawiesił gwiazdy na niebie? - W nocy jest ciemno. Moglibyśmy się łatwo pogubić. I dlatego Pan Bóg zadbał o to, by tę ciemność trochę rozjaśnić. Po jakimś czasie, niezmordowany w swych dociekaniach, zapytał: - Czy Pan Bóg używał wyobraźni, gdy stwarzał świat? Uśmiechnęliśmy się do siebie - nasz syn odkrył różnorodność stworzenia, bogactwo świata, niezwykłość dzieła Bożego. To utwierdziło nas w przekonaniu, że dziecku nie potrzeba skomplikowanych wyjaśnień na temat zjawisk zachodzących w świecie. A sama rozmowa, sposób udzielania odpowiedzi może stać się okazją do tego, by ukazać małemu człowiekowi piękno i wyjątkowość Bożego dzieła. Co więcej, dziecko tej wyjątkowości może wówczas doświadczyć, samodzielnie ją odkryć. Tym samym zaś może doświadczyć obecności samego Boga.

    Na takim fundamencie, wspartym przykładem wiary rodziców, dziecko będzie budować swoją relację z Panem Bogiem. Od zachwytu Bożym stworzeniem będzie mogło dojść do ufności i dojrzałej wiary.


Agnieszka i Tomasz Czaplowie

Boska Troska - Dodatek do Don Bosko, lipiec 2017   


Pytania odpowiedzialnych rodziców Pytania odpowiedzialnych rodziców
François Dumesnil
Przygotowanie dziecka do przyjścia na świat nie trwa dziewięć miesięcy, ale osiemnaście lat. To jest czas na stworzenie kogoś dobrego. Osiemnaście lat, podczas których zachowania dziecka wymagają codziennych odpowiedzi. I o tym właśnie pisze Dumesnil — przywołuje pytania, które stawiają sobie odpowiedzialni rodzice i szuka mądrych odpowiedzi... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej