Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Z młodzieżą i dla młodzieży w Bożych ogrodach

     Młodość ma to do siebie, że tętni życiem. Nie bez podstaw potocznie mówimy, że to wiosna życia. A jak wiosna, to cud natury, fauny i flory, piękne, różnorodne kwiaty, zapachy, przeróżne odcienie kolorów, radosny śpiew ptaków i słońce długo na niebie. Jednak doświadczony ogrodnik wie, że za tym obrazem kryje się świat, w którym zwycięża silniejszy. Taka jest natura. Żeby wyhodować piękny kwiat w ogrodzie, od początku, od wrzucenia nasiona w ziemię trzeba o niego dbać. Nie tylko podlewać, bo to oczywiste, ale spulchniać ziemię, podtrzymywać słabą łodygę, czasami dodać do wody biohumus lub inny delikatny nawóz, chronić przed wiatrem i słońcem, a przed przesadzeniem na otwartą przestrzeń hartować, żeby nie zniszczyła go swą witalnością dzika przyroda.

     W tej trosce nie wolno też przesadzić, bo kwiat się w ogóle nie wychyli ponad ziemię, nie rozwinie albo uschnie w połowie rozwoju. Jeśli nie zastosujemy tych prostych zasad, może coś urośnie, ale będzie to tylko powyginany badyl otoczony chwastami, będący jakąś bliżej nieokreśloną karykaturą kwiatka, który był na okładce z nasionami.

     Młodość to piękny czas, który z jednej strony trzeba chronić, z drugiej mądrze prowadzić i ukierunkowywać, wskazywać cel, odkrywać możliwości, podpowiadać rozwiązania, ale nie podawać gotowych na "tacy". Salezjańska pedagogia to pedagogia dyskretnej, twórczej obecności. Wierzący w Boga wychowawca rozumie, że Ogrodnikiem młodości jest Stwórca. Zasady wzrostu to Dekalog i Przykazanie Miłości, wraz z darami Ducha Świętego niezbędnymi do osiągnięcia dojrzałości - przejścia z młodości do odpowiedzialnego życia, wprowadzające harmonię i pokój. Pan Bóg poprzez wychowawcę żyjącego na co dzień Ewangelią manifestuje swoją obecność przy młodym człowieku w czasie wiosny, młodości, w różnych jej momentach i sytuacjach, dobrych i złych, szczęśliwych i smutnych (Jego imię: Jestem, który jestem; Ja jestem z wami przez wszystkie dni...; Emmanuel, Bóg z nami). Dlatego jesteśmy z młodzieżą i dla młodzieży - by podlewać Boże ogrody.


ks. Mariusz Chamarczuk SDB
LENDA - Biuletyn Seminarium Duchownego Towarzystwa
Salezjańskiego w Lądzie - czerwiec 2017 r.   


Mamo, on mnie bije! Mamo, on mnie bije!
Martin Herbert
Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Książka ta uczy, jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi, asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie oraz uczyć odpowiedzialności, wyciągając konsekwencje z ich postaw... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ewa: 20.10.2017, 20:47
 Niech Dobry Bóg będzie Uwielbiony w Każdym Salezjaninie i Każdej Salezjance. Niech wynagrodzi Wam obficie za Wasze poświęcenie i trud w Ogrodach dusz Młodych ludzi.Pan z Wami .. niech Wam błogosławi na każdy dzień i strzeże .
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej