Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Piłka, świętość i Westerplatte

      Wywiad z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem, salezjaninem, historykiem Kościoła, wykładowcą WSDTS w Lądzie, duszpasterzem polskich środowisk kibicowskich, organizatorem pielgrzymek kibiców na Jasną Górę, pomysłodawcą akcji "Serce dla Inki", koordynatorem obchodów Jubileuszu 75-lecia męczeńskiej śmierci Poznańskiej Piątki, oraz kibicem Lechii Gdańsk.

     Powinienem zacząć nie od pytania, ale od gratulacji, więc gratuluję ostatniego zwycięstwa (17 maja Lechia Gdańsk pokonała Jagiellonię Białystok 4:0; przyp. red.)

     (śmiech) nooo tak...

     Bywa Ksiądz jeszcze na stadionie przy ul. Pokoleń?

     Tak, byłem na przedostatnim meczu z "Koroną" i szykuję się na następne mecze (z uśmiechem).

     Jest Ksiądz znany ze swojej działalności w środowiskach polskich kibiców oraz organizatorem Pielgrzymek Środowisk Kibicowskich na Jasną Górę. Jak to się zaczęło?

     Wszystko wiąże się z osobą śp. Tadeusza Duffeka, legendarnego kibica Lechii, który w latach 80 i późniejszych był nie tylko znanym kibicem, ale także opozycjonistą. Zaprzyjaźniliśmy się. Tadek miał różne okresy w swoim życiu, ale cierpiąc na nowotwór, będąc blisko z Panem Bogiem i pogodzony ze swoim losem, miał marzenie. Zwierzył mi się w szpitalu. Chciał żebyśmy jako kibice, tak jak kiedyś w opozycji pod sztandarami patriotycznymi, zjednoczyli się i pojechali na Jasną Górę. Rok po śmierci Tadeusza rozpoczęliśmy organizację pierwszej pielgrzymki, a teraz przygotowujemy dziesiątą. Mamy nadzieję, że uda się też uprosić Stolicę Apostolską o patronów dla polskich kibiców. Mnie osobiście marzy się żeby patronami kibiców w Polsce byli Błogosławieni Oratorianie - Poznańska Piątka. Tegoroczna pielgrzymka z okazji 75 rocznicy ich męczeńskiej śmierci oraz powstania Narodowych Sił Zbrojnych (właśnie z tą organizacją, jako żołnierze NOB, była związana "Piątka"; przyp. red.), była pod ich patronatem.

     Czy widywany na stadionach fenomen Żołnierzy Wyklętych i Inki, tak często przywoływanej podczas opraw meczowych, to tylko moda? To minie?

     Myślę, że to nie jest tylko moda. Była to oddolna reakcja na narzucanie młodym w mediach lewicowych pseudoau- torytetów, które oni spontanicznie odrzucili. Szukają postaci pozytywnych, które niosą w sobie jasny i konkretny przekaz. Tu chodzi o całe pokolenie i moglibyśmy tu wskazywać nie tylko na Inkę, ale także na Piątkę Poznańską, Jana Pawła II. Przecież w tym roku obchodzimy 30 rocznicę spotkania z młodzieżą na Westerplatte i Ojciec Święty mówiłtam dokładnie to co Inka. Tłumaczył, że musimy mieć takie wartości w sercu, których będziemy bronić nawet za najwyższą cenę, bronić jak Westerplatte, że trzeba wymagać od siebie. Powiedział przecież to, co Inka: "powiedzcie, że zachowałam się jak trzeba", czyli jak? Zachowałam się tak, jak wychowali mnie rodzice, zgodnie z wartościami, które wyniosłam z domu i kościoła. To jest ten sam przekaz, który znajdujemy w listach Piątki Poznańskiej, o tym żeby się nie martwić, że idą do nieba. To pokazuje, że są wartości, dla których nie tylko warto żyć, ale także warto umrzeć. To pokolenie fascynuje i pociąga. W sensie ponadczasowych oni odnieśli sukces. Mimo, że zakopywano ich w bezimiennych grobach, wymazywano ich historie, oni wrócili!

     Inka często jest symbolem tego pokolenia. Dla Księdza to bardziej bohaterka czy święta?

     I to i to. Walka za ojczyznę i wiarę szła w parze. Inka wiedziała z czym i o co walczy. Dzięki świadectwu ks. M. Prusaka wiemy, że szła na śmierć pojednana z Bogiem i po przyjęciu Komunii Świętej. Inka była wychowanką ss. sale- zjanek w Różanymstoku. Jej historia podobnie jak historia Piątki jest dowodem na to, że ideał wychowawczy ks. Bosko, żeby wychowywać młodych na dobrych chrześcijan i prawyctf obywateli zdała egzamin i wierzymy, że ta idea będzie dalej przynosiła tak piękne owoce.

     Pytam o to dlatego, że wielu zastanawia się nad Piątką Poznańską, czy bardziej są męczennikami za wiarę czy może bardziej za Ojczyznę.

     Trudno polemizować z decyzją Kościoła. To jest bardzo proste, zresztą podobnie jak w przypadku Inki. Oni zostali świętymi za swoje cierpienie i za świadectwo wiary w więzieniach, gdzie byli przetrzymywani. Sami pisali w grypsach, że są to dla nich życiowe rekolekcje. Dowiadujemy się, że pościli w trudnych więziennych warunkach w intencji, aby móc się wyspowiadać i przyjąć Komunię Świętą przed śmiercią, praktykowali nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki Wiernych. Żyli tak, jak chciał ks. Bosko, tym czego uczył. Owszem,'zostali aresztowani za działalność w NOB i za to zostali skazani na śmierć, ale w Polsce walka z totalitaryzmem szła w parze z walką o wolność Kościoła.

     Co Księdza najmocniej urzeka w Poznańskiej Piątce?

     Mnie osobiście najbardziej urzekły ostatnie chwile ich życia, te listy "spod gilotyny" i ta historia kiedy poprosili Niemców żeby ksiądz, który ich przed chwilą spowiadał, trzymał wzniesiony wysoko krzyż. Zawsze mnie takie momenty wzruszają. Jest wiele podobnych świadectw o naszych, salezjańskich wychowankach i mam nadzieję, że przy okazji 75. rocznicy Poznańskiej Piątki będzie okazja, żeby zaprezentować też te postacie, które często umierały w bardzo podobny sposób, pozostawiając listy i odchodząc do nieba.

     Jeśli chodzi o 75. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionej Piątki Poznańskiej, co Księdza najmocniej cieszy?

     Wiele, wiele już udało się zrealizować. Większość inicjatyw młodzieżowych w Polsce, we wszystkich naszych czterech inspektoriach, dotyka właśnie tego Jubileuszu. Centralne obchody odbędą się w Poznaniu 10 czerwca i na nich musimy się skoncentrować. Będzie obecny z nami Ks. Generał Angel Fern- andez Artime, będzie wspaniały patriotyczny koncert dla młodzieży. Mnie osobiście najbardziej cieszą spotkania z młodzieżą, podczas których przybliżam historię Piątki, właśnie po to, żeby stali się bliscy dzisiejszej młodzieży.

     Bardzo dziękuję za rozmowę i nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia i europejskich pucharów dla Lechii!

     Bardzo dziękuję!


kl. Łukasz Wójcik SDB
LENDA - Biuletyn Seminarium Duchownego Towarzystwa
Salezjańskiego w Lądzie - czerwiec 2017 r.   


Być rodzicem. Siedem wyborów, jakich możesz dokonać, aby dobrze wychować dzieci Być rodzicem. Siedem wyborów, jakich możesz dokonać, aby dobrze wychować dzieci
Kendra Smiley, John Smiley
Mamo! Tato! Masz problem? Twoje dziecko próbuje przejąć kontrolę nad domem, nie chce cię słuchać, a może nie wiesz, jakie wyznaczyć dziecku granice wolności? Pomoże ci w tym ta mądra książka! ... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ewa : 20.10.2017, 20:27
 Niech Błogosławiona Piątka Poznańska wspiera Swoim wstawiennictwem u Pana moją piątkę ... a także moich młodych z Wieczernika i młodzież naszej Ojczyzny i całego świata.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej