Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Tu i teraz

     Co czytamy? - pytam synka, który zapakował się właśnie do łóżka i czeka na wieczorną lekturę. - "Pana Kuleczkę" - odpowiada sennie. Podaję mu książkę, żeby sam wybrał rozdział. Maluch przegląda barwne obrazki, po których rozpoznaje swoje ulubione opowiadania. Dziś jego wybór pada na letnią opowieść, w której książkowi bohaterowie, kaczka Katastrofa i pies Pypeć, zastanawiają się, która pora roku jest fajniejsza: lato czy zima. A oto wynik dyskusji tych sympatycznych zwierzątek: "zimą najlepsza jest zima, a latem lato". To zupełnie inaczej, niż z moimi dziećmi - myślę. One w zimie tęsknią za latem, a latem narzekają na upał i marzy im się zabawa w śniegu. Zresztą tak samo jest i z innymi sprawami: kiedy trwa rok szkolny, nie mogą doczekać się wakacji, a gdy wreszcie nastaną upragnione wakacje, z niecierpliwością wyglądają początku szkoły.

    Przyszła mi do głowy niewesoła refleksja: ja także często nie umiem dostrzec wartości w tym, co akurat robię, tylko wybiegam myślami w przyszłość - ku tym sprawom, którymi będę zajmowała się później. Ot, przykład pierwszy z brzegu: kiedy bawię się z dziećmi, zamiast w pełni radować się wspólnymi chwilami, mam głowę nabitą problemami z pracy i już się martwię, że nie zdążę przygotować konspektu zajęć z uczniami. Kiedy w końcu mam czas na pracę, tęsknię za dziećmi - za ich śmiechem, pytaniami, zabawami... A kiedy znów wygospodaruję godzinkę na wspólne czytanie, rysowanie czy rozmowę z moimi pociechami, urok tych chwil psują mi wyrzuty sumienia, że nie skończyłam pisać artykułu. I tak w kółko. A gdybym tak zastosowała filozofię przyjaciół Pana Kuleczki, którzy zimą umieją docenić urok zimy, a latem nacieszyć się pięknem lata? Wtedy potrafiłabym dostrzec sens i piękno każdej chwili i cieszyłabym się tym, co jest mi dane właśnie tu i teraz.


Monika Staniszewska

Tekst pochodzi z Tygodnika

5 września   


Błędne koło rozwodów Błędne koło rozwodów
John Trent, Larry K. Weeden
Dzieci rozwiedzionych rodziców bardzo często nie mają pojęcia, na czym polega zdrowy związek małżeński ani jak go zachować. Dlatego perspektywa własnego małżeństwa często budzi w nich obawy, a nawet przerażenie.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej