Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Spokój cebuli

     Oglądamy pierwszą część "Shreka" i solidarnie pękamy ze śmiechu, choć mam wrażenie, że dziecięca percepcja chwyta jedynie zewnętrzną warstwę humoru, a ukryty smaczek aluzyjnej ironii przypada w udziale nam, dorosłym.

     Po filmie Zuzia pyta: - A o co właściwie chodzi z tą cebulą? - patrzymy na nią zdziwieni, więc precyzuje: - No, chodzi mi o to, że ogry są jak cebula, że mają warstwy... - urywa i patrzy wyczekująco. Cóż, przyznam, że jakoś riie zastanawiałam się nad tą filmową wypowiedzią Shreka, a to niewątpliwie ciekawy psychologicznie rys sympatycznej postaci. Hm, więc ogry mają warstwy... Co to może znaczyć? Wstyd mi przyznać, że nie wiem, więc kombinuję naprędce odpowiedź: - Chyba chodzi o skrytość. O to, że ogry są zamknięte w sobie, że swoje prawdziwe uczucia głęboko ukrywają pod warstwami zewnętrznego chłodu i arogancji. Na pierwszy rzut oka są gruboskórne, a w środku wrażliwe - mówię, a zamyślona Zuzia raczy mnie kolejnym pytaniem: - A ludzie? Czy ludzie też są jak cebula? - a mnie natychmiast przychodzi do głowy wiersz Wisławy Szymborskiej pod tytułem "Cebula". - Ludzie są różni - odpowiadam - znacznie bardziej skomplikowani niż cebula.

     W wierszu Szymbofskiej cebula to twór doskonały - w swym wnętrzu nie kryje żadnych niespodzianek, żadnych sprzeczności, żadnych dręczących wątpliwości egzystencjalnych. Jest na wskroś przewidywalna, harmonijna - idealna! Mimo to poetka wyżej ceni dalekiego od ideału człowieka, który nosi w sobie "piekło" sprzecznych uczuć. "Cebula, w przeciwieństwie do mnie, ma takie spokojne życie!" - myślę, obserwując moje dzieci na placu zabaw. Na przemian czuję strach, że coś się im stanie, złość, kiedy mnie nie słuchają i dumę, gdy są dzielne. A kiedy przybiegają się przytulić, wypełnia mnie wzruszenie, czułość, miłość... Tyle uczuć naraz! I jednak współczuję biednej cebuli, bo za swój spokój egzystencjalny płaci wysoką cenę.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 września


Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko
Ross Campbell, Rob Suggs
Dajmy więc swoim dzieciom szansę, by nie zostały zmuszone do przyswojenia sobie tej najgorszej formy wyrażania gniewu jakim jest bierna agresja. Zajmijmy się problemami leżącymi u podłoża uczucia gniewu... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej