Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Oparzenia słoneczne

     Już tydzień temu w naszej rubryce pojawiło się słońce i jego działanie dobroczynne, ale i złowrogie. Oparzenia słoneczne stanowią duży odsetek schorzeń skóry w okresie letnim. Jest to odczyn rumieniowy, powstały wskutek ekspozycji na promieniowanie UV, ściśle UVB, nazywane promieniowaniem rumienio-twórczym. Oparzenie skóry często współistnieje z wtórnym nadkażeniem bakteryjnym.

     Promieniowanie wysyłane przez światło słoneczne inicjuje stan zapalny w tkankach położonych w obrębie skóry. W okolicy, w której proces ten zostaje zapoczątkowany, rozszerzają swoje światło tętniczki i naczynia włosowate, zwiększając przy tym przepuszczalność swoich ścian. Rumień skóry powstaje wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych.

     Charakterystycznymi objawami rumienią powstałego w wyniku oparzenia jest zaczerwienienie, opuchlizna, wrażliwość na dotyk, ból. Często pojawiają się pęcherze. Jeżeli mamy do czynienia z oparzeniem większej części ciała, mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla udaru cieplnego. Wówczas do objawów skórnych dołączają objawy ogólne, takie jak przyspieszone tętno, podwyższona temperatura, bóle i zawroty głowy. Bolesny rumień i stan zapalny tkanki podskórnej rozwijają się i stają się widoczne po 4-5 godzinach od ekspozycji na słońce. Częste przypadki oparzeń pierwszego stopnia dotyczą osób o jasnej karnacji, opalających się bez odpowiednich substancji osłonowych na skórze. Rumieniowi towarzyszy wówczas świąd skóry i pieczenie.

     Znacznie bardziej nasilone objawy występują przy oparzeniu słonecznym drugiego stopnia. Można wówczas zaobserwować pęcherze na skórze i rozległy rumień, któremu towarzyszy wysięk surowiczy, pieczenie skóry oraz lokalna opuchlizna.

     Jeżeli oparzenie nie jest rozległe, można opatrzyć je jałową gazą i podać leki przeciwbólowe. Miejscowo należy zastosować preparaty działające regenerująco i nawilżająco na naskórek, zawierające dexpantenol (Apipanten - emulsja lub pianka, Panthenol - pianka), lanolinę (Linomag, Alantan, Clobaza erem, Pentacrem maść), kwas hialuronowy (B Drem balsam, Curiozin żel). Pomocne mogą okazać się leki o działaniu miejscowo chłodzącym, zawierające mentol (Termcool - aerozol lub żel). Można też oparzenie miejscowo schładzać, stosując zimne okłady z lodu, jogurtu, zsiadłego mleka. Dla dzieci polecane są łagodzące środki zawierające w swym składzie wyciągi z rumianku (Kamagel) i cebuli (Cepan). Aby zmniejszyć wysięk i objawy zapalne w obrębie skóry, można zastosować preparaty octowinianu glinu (Altacet żel).

     Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, charakteryzujące się występowaniem pęcherzy na skórze i jej woskowym zabarwieniem, wymagają interwencji lekarza. Doraźnie można pomóc, stosując miejscowo hydrocortizon (0,5% krem).


Marlena Kundera
internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010


Osteoporoza. Lekarz rodzinny Osteoporoza. Lekarz rodzinny
Rebecca Fox-Spencer
Osteoporoza atakuje kości, powodując ich osłabienie i zwiększając podatność na złamania. Nosi ona miano "cichej choroby", ponieważ nie daje żadnych widocznych objawów. Schorzeniem tym zagrożone są przede wszystkim kobiety po menopauzie, jednak narażeni na nie są także starsi mężczyźni, kobiety w ciąży oraz szybko rosnące dzieci.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej