Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Obrzęki

     Często zgłaszają się do mnie pacjenci zaniepokojeni pojawieniem się obrzęków nóg, dłoni lub twarzy. Przyczyny obrzęków mogą być bardzo różne, dlatego każdy pacjent wymaga indywidualnej oceny.

     Obrzęk jest spowodowany nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Rozpoznaje się go, gdy po uciśnięciu ciała palcem powstaje dołek, który po kilku chwilach znika. Zaznaczam, że ślad po gumce od skarpek nie jest obrzękiem, nie jest też objawem choroby - świadczy jedynie o zbyt ciasnych skarpetkach. Nie trzeba wówczas chodzić do lekarza, lecz raczej do sklepu po bezuciskowe skarpetki. Także po wielogodznnej podróży w pozycji siedzącej uczucie ciężkich nóg i obrzęki nie powinny nas niepokoić. Na ogół wystarczy powrót do aktywnego życia, czasem także wyższe ułożenie kończyn. Takie obrzęki powinny szybko ustąpić. U kobiet wzrost estrogenów (np. przed miesiączką lub wskutek leczenia hormonami) może dawać podobne przemijające objawy.

     Nieodpowiednie odżywianie, szczególnie dieta ubogo-białkowa, a także nadmierne używanie soli i przypraw może dawać obrzęki. Zmiana nawyków żywieniowych rozwiązuje problem. Żylaki podudzi oraz płaskostopie zwiększają skłonność do obrzęków. Także w czasie upałów, szczególnie gdy wypijamy zbyt mało płynów, łatwo o gromadzenie się wody.

     Jeśli obrzękom towarzyszy ból, zaczerwienienie lub gorączka, świadczy to o zapalnej przyczynie choroby i wymaga konsultacji lekarskiej. Takie obrzęki nie są symetryczne. Mogą być spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub być reakcją na ukąszenie np. owada. Obrzęki bywają spowodowane utrudnionym odpływem krwi - tak dzieje się w przypadku zakrzepicy żylnej, zwykle podudzia. Także utrudniony odpływ limfy powoduje obrzęk. W tych przypadkach obrzęk nie jest bolesny. Powyższe przykłady dotyczą obrzęków miejscowych.

     Obrzęki mogą być także uogólnione, są wówczas jednym z objawów choroby całego ogranizmu. W niewydolności serca obrzęki dotyczą przede wszystkim stóp, są symetryczne, nasilają się wieczorem, a po nocnym wypoczynku ustępują. U osób leżących nogi nie będą spuchnięte, lecz obrzęk pojawi się w okolicy kości krzyżowej, bo ta część ciała jest wówczas najniżej położona. Inaczej dzieje się w chorbach nerek, gdy dochodzi do dużej utraty białka z moczem. Obrzęki występują rano, pojawiają się na twarzy, szczególnie powiekach, często także dotyczą dłoni. Obrzęki uogólnione, nierzadko z towarzyszącym wodobrzuszem, występują u chorych z marskością wątroby.

     Obrzęk twarzy może być także objawem uczulenia: w takim przypadku pojawia się szybko, jest niebolesny, może wystąpić swędząca wysypka. Jeśli wystąpią kłopoty z oddychaniem, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

     Podobnie choroby tarczycy mogą powodować obrzęki. Także wiele leków zatrzymuje wodę w organizmie: leki hormonalne, jak kortykosterydy, estrogeny, testosteron, a także leki przeciwbólowe i niektóre podawane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (blokery kanału wapniowego).

    W zależności od przyczyny powstania obrzęków inne jest ich leczenie. Zadaniem lekarza jest zalecenie odpowiedniej diety, leków, czasem zmiany pewnych nawyków. Jednak do uzyskania sukcesu konieczna jest współpraca pacjenta.


Izabela Pakulska
lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika

12 września 2010


Poradnik zawałowca Poradnik zawałowca
Peter Mathes
W poradniku przedstawiono, jak oszacować ryzyko zawału serca, jak zmniejszyć zagrożenie, jak wcześnie rozpoznać chorobę, a wreszcie - jak wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego, jeśli do zawału już doszło. Porady te są przeznaczone zarówno dla pacjenta, jak i jego najbliższych, którzy mogą odegrać istotna rolę w procesie terapeutycznym... » zobacz więcej


      



Wasze komentarze:
 lekarz : 10.05.2013, 17:46
 jednym słowem bzdury
 
(1)


Autor

Treść




[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej