Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Podstępne choroby płuc

     Przewlekła obturacyjna choroba płuc to nowa nazwa dla dwóch znanych chorób: przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Z małymi wyjątkami obie są spowodowane paleniem papierosów. Istotą choroby jest zapalenie, które toczy się w oskrzelach i miąższu płucnym jako reakcja płuc na wdychane pyły i gazy.

     Charakterystyczną cechą choroby jest jej podstępny przebieg. Rozwija się przez wiele lat, nie powodując żadnych objawów. Do jej wykrywania służy spirometria - badanie najczulsze, proste, nieinwazyjne, które każdy palacz powinien wykonywać co trzy lata. Polega ono na kilkakrotnym wykonaniu natężonego wdechu i wydechu przez aparat zwany spirometrem. Podczas badania mierzy się natężoną pojemność życiową (FVC) i natężoną objętość wydechową pierwszo-sekundową (FBV1 FVC). Spirometr automatycznie wylicza wskaźnik FEV1/FVC. Wynik badania pozwala na rozpoznanie obturacji oskrzeli, czyli ich zwężenia utrudniającego wydech, jeśli wskaźnik FEV1/FVC jest mniejszy niż 70 proc. Zmiany , w drożności oskrzeli wykrywane badaniem spirometrycznym pojawiają się po około 10 latach trwania nałogu. Konieczne także jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej dla wykluczenia innej choroby o podobnych objawach.

     Jednak chorzy pojawiają się u lekarza dopiero wtedy, kiedy zaniepokoi ich uczucie duszności podczas wysiłku, który do niedawna wykonywali bez trudności. Niestety, pojawia się ona dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy ponad połowa rezerw oddechowych płuc została bezpowrotnie utracona. Rozpoznanie stawia się zwykle u chorych znajdujących się między 50. a 60. rokiem życia, przy okazji wizyty u lekarza spowodowanej zaostrzeniem choroby. Szacuje się, że w Polsce jest około dwóch milionów chorych na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc, a prawdopodobnie tylko dziesiąta część ma ją rozpoznaną i jest leczona. Pozostali chorzy lekceważą wczesne objawy choroby, przewlekły kaszel, i nie zgłaszają się do lekarza. Wkrótce potem chory zmuszony jest przerwać pracę i starać się o rentę inwalidzką. Palacze papierosów rekrutują się głównie z warstw społecznych o najniższym stopniu wykształcenia, najczęściej spośród pracowników fizycznych. Ci przechodzą na rentę najwcześniej. Jeśli chory nie przestaje palić, to choroba nasila się nieubłaganie, pomimo objawowego leczenia, prowadząc do przedwczesnego zgonu. W końcowym okresie choroby, w stadium niewydolności oddychania, leczenie jest bardzo kosztowne, lecz mało dla chorego efektowne. Składają się na nie domowe leczenie tlenem, częste hospitalizacje spowodowane zaostrzeniami choroby, stosowanie kosztownych antybiotyków, a niekiedy wspomagania oddechu respiratorem.

     Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie. Zaprzestanie palenia tytoniu we wczesnym lub umiarkowanym okresie choroby zatrzymuje jej postęp. Niedawno opublikowane wyniki badań pokazują, że nawet u chorych na bardzo ciężką postać choroby porzucenie palenia daje istotne wydłużenie życia w porównaniu z chorymi, którzy kontynuowali palenie. Aby jednak korzyści były jak największe, należy chorobę rozpoznać wcześnie.


Marlena Kundera
- internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

5 grudnia 2010


Alergia pokarmowa. Czy to już choroba? Alergia pokarmowa. Czy to już choroba?
Claudia Thiel
Dlaczego liczba alergików wzrasta? Uczuleniom sprzyjają dodatki chemiczne, którymi obecnie faszerowana jest żywność. Zanieczyszczenia środowiska zmniejszają siły obronne organizmu. Poradnik wskazuje, gdzie ukryte są w żywności zagrożenia alergiczne... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Chory na POChP: 27.12.2012, 16:23
 Medyczne konowaly z ZUSu uzdrowia wszystkich
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej