Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Gdy kości bolą

     Jesienią najczęstszą dolegliwością, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza - poza przeziębieniami - są bóle, szczególnie kręgosłupa i stawów. Niższa temperatura i większa wilgotność powietrza, wcześniej zapadający zmrok oraz mniej ruchu nasilają odczucie bólu. Ból może być ostry - odgrywa wówczas ważną rolę, informuje o jakiejś patologii. Jest także ból przewlekły. O bólu przewlekłym mówimy, jeśli trwa ponad trzy miesiące. Nie musi występować przez całą dobę, może pojawiać się nawrotowe Ten typ bólu nie odgrywa korzystnej roli, może być powodem depresji i pogorszenia funkcjonowania.

     Boleć może każdy staw, najczęściej dolegliwości dotyczą kręgosłupa. Bóle krzyża mają związek ze zmianami zwyrodnieniowymi. Nie jest to jednak tak prosta zależność. Czasem w badaniu radiologicznym stwierdza się bardzo duże zmiany zwyrodnieniowe u pacjenta bez dolegliwości. Bywa też odwrotnie - silne bóle przy niewielkich zmianach w badaniach obrazowych. Poza tym u wielu osób bóle zmniejszają się po 60. roku życia, chociaż zmiany zwyrodnieniowe postępują. Krążki międzykrę-gowe z wiekiem ulegają odwodnieniu, a w konsekwencji powodują zaburzenia stabilizacji kręgosłupa oraz zespoły uciskowe nerwów w kanale kręgowym i kanałach korzeniowych. Promieniowanie bólu do kończyny, zaburzenia jej czucia, drętwienie lub osłabienie siły mięśniowej to objawy bardziej zaawansowanej choroby, świadczą o ucisku na nerw. Wymagają one konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki.

     Bóle krzyża są typową chorobą przeciążeniową. Często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Bóle innych stawów, szczególnie kolanowych i biodrowych, są także skutkiem przeciążenia, na ogół wynikającego z nadwagi. Powinniśmy zapobiegać występowaniu bólów krzyża. Poza normalizacją ciężaru ciała zwracajmy uwagę na pozycję, w której spędzamy większość czasu. Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej, przynajmniej co godzinę powinniśmy wykonać kilka ćwiczeń. Przykłady takich prostych ćwiczeń łatwo znaleźć w internecie czy w poradnikach. W czasie silnego bólu nie należy gimnastykować się, gdyż może ona nasilić dolegliwości. Wówczas najlepiej położyć się na plecach na podłodze lub innym twardym podłożu, a nogi zgięte w kolanach położyć wyżej. Jest to tzw. pozycja odwócona krzesełkowa. Przynosi dużą ulgę.

     Przyczyną dolegliwości może być też stan zapalny stawów. Wówczas poza bólem zwraca uwagę zaczerwienienie i obrzęk chorego stawu. Ostepo-roza bardzo długo nie daje dolegliwości, bolą dopiero jej skutki - złamanie kręgu. Inną, na szczęście znacznie rzadziej występującą przyczyną bólu, są przerzuty do kości.

     Leczenie bólu jest trudne i długotrwałe. U części chorych rehabilitacja przynosi pewne korzyści. Wielu pacjentów stosuje leki przciwbólowe, niektóre można kupić bez recepty. Mimo że łatwo dostępne, mogą być niebezpieczne, ale o tym innym razem.


Izabela Pakulska - lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika

111 grudnia 2011


Akywna gimnastyka przeciwko osteoporozie Akywna gimnastyka przeciwko osteoporozie
Barbara Spachtholz, prof. dr med. Helmut W. Minne
Osteoporoza jest chorobą powszechną. Wraz z wiekiem nasze kości tracą stabilność. Jesteśmy wówczas nie tylko narażeni na niebezpieczne upadki, lecz stan ten rzutuje również na naszą sylwetkę. Stąd tak istotna rola profilaktyki wdrożonej we właściwym czasie. Największym sprzymierzeńcem jest odpowiednia gimnastyka... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 lili: 19.02.2013, 18:45
 Kości może i nie, ale stawy już tak. Mnie pomógł i nadal pomaga Vital3. To jest amerykański preparat z kolagenem typu II, odpowiedzialnym za odbudowę chrząstki. Jako, ze takich specyfików na rynku jest kilka, zwróciłam uwagę na dwie rzeczy: 1- jest on sprawdzony w badaniach nie na zwierzątkach, a na ludziach i badań tych było sporo, inne nie mają tak dużo lub wręcz wcale. 2- jest relatywnie najtańszy- za dzienną dawkę trzeba zapłacić ok 2.5 zł, podczas kiedy inne dochodzą nawet do 5 zł.
 Pawel: 10.01.2012, 16:00
 Bardzo madra rada bardzo madry raport odnosnie bulu miesni.Pozdrawiam
 joleczka: 10.12.2011, 19:45
 Podobno kości nie bolą, tylko mięśnie. Pozdrawiam
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej