Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Do lekarza z ubezpieczeniem

     Idąc do lekarza, należy zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Zasadą jest bowiem korzystanie z bezpłatnych świadczeń przez osoby, które opłacają składkę zdrowotną. Dokumentem takim powinna być elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego - określa to ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jednak dotychczas nie ma takiego jednolitego dokumentu dla wszystkich ubezpieczonych. Z tego powodu pacjenci muszą w inny sposób udokumentować prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.

     Do ubiegłego roku ZUS wydawał tzw. książeczki zdrowia. W nich pracodawca, a osobom prowadzącym pozarolniczą działalność - ZUS potwierdzał pieczątką ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie ZUS nie wydaje już książeczek, zatem prawo do ubezpieczenia zdrowotnego należy potwierdzać w inny sposób. Może nim być dokument ZUS RMUA, zaświadczenie od pracodawcy czy -w przypadku osób bezrobotnych - z urzędu pracy. Dokumenty te mają określony termin ważności, zatem przed wizytą u lekarza trzeba upewnić się, żee są one aktualne. Ubezpieczenie zdrowotne jest ważne w okresie jego trwania i przez 30 dni od jego ustania.

     NFZ na swojej stronie internetowej zamieścił informację, że pacjent w przypadku braku dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych może złożyć na piśmie oświadczenie. Powinno ono zawierać imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, nazwę instytucji, która zgłosiła pacjenta do ubezpieczenia oraz nazwę oddziału NFZ, do którego pacjent został zgłoszony. Złożenie oświadczenia nie zdejmuje jednak z pacjenta obowiązku późniejszego przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w związku z leczeniem szpitalnym. Listę osób, które mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, określa ustawa. Są to osoby podlegające obowiązkowo i dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także te, których dochody nie przekraczają kryterium socjalnego określonego w ustawie o pomocy społecznej. Z bezpłatnej opieki lekarskiej mogą również korzystać ci, którzy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, a nie ukończyły 18 lat, oraz kobiety w ciąży i połogu.

     Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej nie oznacza, że wszystkie świadczenia pacjent uzyska nieodpłatnie. Duże zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2012. Jednak zmianie nie uległa jedna z przesłanek. Pacjent, niezależnie od podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, może zostać obciążony kosztami leczenia, jeżeli jedyną i bezpośrednią przyczyną ich udzielenia było zdarzenie spowodowane stanem nietrzeźwości.


Edyta Pisarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

22 stycznia 2012


Pokonać depresję Pokonać depresję
John Preston
Czytając niniejszy poradnik dowiesz się, jakie znamy rodzaje depresji, sprawdzisz, jak poważny jest twój stan, poznasz sposoby, którymi samodzielnie możesz walczyć z depresją, dowiesz się, kiedy można samemu poradzić sobie z depresją, a kiedy trzeba szukać profesjonalnej pomocy, zrozumiesz, jak działają leki przeciwdepresyjne... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Lucja: 15.02.2012, 14:50
 .....to chyba dobrze ,że ludzie w stanie nietrzeżwym gdy będą mieć wypadek będą się leczyć za swoje.......!!!!!!!!!!!!
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej