Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
W stanie błogosławiom

     Jeszcze nie tak dawno oczekiwanie na narodziny dziecka owiane było rąbkiem tajemnicy. Mówiło się, że kobieta w ciąży jest w stanie błogosławionym. Tajemnicą było poczęcie, tajemnicą rozwój dziecka w łonie matki, tajemnicą jego płeć, termin porodu i jego przebieg. Przyszła mama otoczona była pełną dyskrecji ciekawością i opieką, bo nosiła w sobie dziecko, które było jej tajemnicą. Do takiego traktowania kobiety skłaniało również jej pełne powściągliwości zachowanie: strój skrywający zmianę sylwetki, unikanie publicznych wystąpień i spotkań, skupienie się na życiu rodziny i potrzebach dziecka, które ma się narodzić. Doskonale pokazują to niektóre obrazy dawnych mistrzów.

     Ten czas minął bezpowrotnie. Rewolucja obyczajowa; pozbawiła tajemniczości życie seksualne i skłoniła kobie-j ty do pokazywania swego odmiennego stanu. Postęp medycyny, a zwłaszcza rozwój obrazowych technik diagnostycznych przy pomocy ultradźwięków (USG), badań przepływów naczyniowych met. Dopplera, badań fonograficznych serca dziecka w łonie matki (KTG) - w dużej mierze odkrywają tajemnicę życia wewnątrzłonowego. Już kilka, kilkanaście dni po zapłodnieniu można zobaczyć w drogach rodnych matki maleńką "fasolkę", delikatnie pulsującą i poruszającą się, która z dnia na dzień jest większa i przemieszcza się, aby zagnieździć się w jamie macicy, gdzie ma wygodne, ciepłe i bezpieczne miejsce pełne odżywczych pokarmów. Ten maleńki człowiek będzie w nim wzrastał, rozwijał się, dojrzewał, aby po około 280 dniach dać sygnał, że jest już gotowy do życia poza ustrojem matki.

     Stało się już rutyną "zaglądanie" przy pomocy USG do tego "gniazdka" i sprawdzanie, czy dziecko jest bezpieczne. Dlatego lekarz położnik kieruje na badanie USG każdą kobietę ciężarną w 6, 20 i 36 tygodniu ciąży. Wielu zagrożeniom i chorobom zarówno matki, jak i dziecka można zapobiegać, a nawet je leczyć. Szczególnie ważne jest przestrzeganie pewnych podstawowych zasad: nie pić żadnego alkoholu, nawet przysłowiowej lampki wina czerwonego, nie palić papierosów ani nie przebywać wśród palaczy, odżywiać się nie za dwoje, ale dla dwojga, stosując dietę lekkostrawną, bogatą w warzywa i owoce. Nie należy przemęczać się, natomiast wskazane są spacery niezależnie od pory roku.

     Należy unikać lub wykluczyć ze swojej diety surowe mięso i surowe ryby (tatar, sushi), gdyż mogą być źródłem toksoplazmozy. Pleśniowe sery i surowe jajka grożą salmonellą. Trzeba też unikać żywności konserwowanej, fast foodów, napojów energetyzujących, mocnej herbaty i kawy, gdyż podnoszą one ciśnienie krwi. Należy wykluczyć korzystanie z sauny, opalanie się w pełnym słońcu i w solarium. Nie należy też uprawiać sportów wyczynowych oraz stosować samoopalaczy i nadmiaru kosmetyków.

      Okres ciąży to piękny czas radosnego oczekiwania i obserwacji tego, co się dzieje. Kobieta staje się piękna jak dojrzewający owoc, bo tak działają hormony przeobrażające jej ciało, psychikę i emocje.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008


Chcę mieć zdrową tarczycę Chcę mieć zdrową tarczycę
Tadeusz Górowski
Autor w przystępny sposób wyjaśnia, co to jest tarczyca i jak funkcjonuje. Pomaga zrozumieć, na czym polegają choroby tarczycy, jak się je rozpoznaje i leczy. Zdjęcia ukazują najważniejsze objawy zewnętrzne tych chorób oraz scyntygramy chorej tarczycy... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej