Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Mocne jak u wiewiórki

     Wszyscy chcemy mieć zdrowe, piękne i równe zęby. Aby takie były, konieczne są odpowiednia dieta, higiena i profesjonalna opieka stomatologiczna - i to przez całe życie, od życia płodowego zaczynając. Dbałość przyszłej mamy o zdrowie, dobre odżywianie, unikanie używek, leków i stresów stwarzają dobre podstawy dla rozwoju całego układu stomatognatycznego u dziecka. W okresie ciąży i laktacji trzeba uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie organizmu matki na pełnowartościowe białka, sole mineralne - zwłaszcza na wapń, fosfor, żelazo, fluor oraz witaminy A, C i D.

     W okresie niemowlęcym podstawowym pokarmem jest mleko. Istnieje wiele poglądów na temat wpływu metody karmienia niemowlęcia (piersią, z butelki) jak również rodzaju pokarmu (mleko matki, krowie, proszkowane) na występowanie próchnicy u dziecka. Metoda i rodzaj pokarmu nie muszą mieć większego znaczenia - ale skład pokarmu, częstość karmienia i czas trwania okresu karmienia - już tak. Wzbogacanie mleka krowiego czy mleka w proszku dodatkiem węglowodanów nie jest korzystne, a wręcz niedopuszczalne jest podawanie niemowlętom smoczków z cukrem czy miodem. Czynnik próchnicotwórczy przez długi okres działa na słabo zmineralizowane tkanki zęba, prowadząc do katastrofalnych skutków - próchnicy wczesnej o bardzo gwałtownym przebiegu, nazywanej próchnicą kwitnącą czy butelkową. Przedłużone karmienie z butelki papkowatymi i często nadmiernie słodkimi pokarmami, głównie przed snem, jest szczególnie niekorzystne, ponieważ wydzielanie śliny i jej ochronne działanie na zęby dziecka jest zmniejszone.

     W okresie przedszkolnym duże znaczenie ma konsystencja pokarmów. Posiłki powinny być tak przygotowane, aby zmuszały dziecko do dokładnego żucia. Intensywne żucie, a więc praca mięśni żujących, wpływają na wzrost kości szczęk, stwarzając miejsce dla zębów stałych, które w niedalekiej przyszłości będą się wyrzynać. Przedwczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy często jest przyczyną wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego.

     Profilaktyka próchnicy, oprócz odpowiedniej diety, to także prawidłowa higiena. Dbanie o czystość jamy ustnej zaczyna się już od okresu niemowlęcego, w którym mama przemywa dziecku bezzębne wały dziąsło-we gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą czy lekkim roztworem rumianku.

     Dzieci w wieku przedszkolnym powinny uczyć się mycia zębów szczotką, potem szczotką z pastą, następnie uczymy je stosować nici do zębów i płukanki. Sprawdza się tu nasze przysłowie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Uczmy nasze dzieci higieny jamy ustnej, by od najmłodszych lat chciały i czuły potrzebę dbania o zęby. Profilaktyka profesjonalna w gabinecie także dotyczy każdego wieku. Dzieci, młodzież i dorośli powinni z niej systematycznie korzystać.


Anna Banaszczyk-Rozbicka
lekarz stomatolg


Tekst pochodzi z Tygodnika

8 lutego 2009


Zarządzanie stresem. Osobisty mentor - Harvard Business Press Zarządzanie stresem. Osobisty mentor - Harvard Business Press
Dr Edward Hallowel
Stres wydaje się nieodłącznym składnikiem współczesnego życia. Dostarczany do organizmu we właściwych proporcjach może stanowić element pobudzający do bardziej intensywnego wysiłku. Jednak jego przedawkowanie prawie zawsze bywa zabójcze.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej