Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Udar mózgu

     Udar mózgu to nagle pojawiające się i szybko rozwijające zaburzenia ogniskowe mózgu wynikające z uszkodzenia naczyń mózgowych. Najczęstszymi objawami udaru mózgu są: nagły silny ból głowy, najczęściej taki, jakiego poprzednio nie odczuwaliśmy, zaburzenia świadomości, jednostronne osłabienie i/lub drętwienie kończyn, zaburzenia mowy polegające na trudności w rozumieniu mowy, trudności w wypowiadaniu stów lub trudności w artykulacji słów (mowa bełkotliwa), zaburzenia widzenia, zaburzenia połykania, zaburzenia równowagi oraz chodu. Udar mózgu często nazywany jest wylewem. Jest to nieprecyzyjne określenie. W 80% mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym związanym z upośledzeniem przepływu krwi do mózgu np. zamknięciem naczynia, co doprowadza do niedotlenienia i obumarcia części mózgu zaopatrywanej przez to naczynie. Jest to związane z zakrzepnięciem naczynia związanym z miażdżycą naczyń lub zatorem. W 20% udar wywołany jest krwotokiem do mózgu lub przestrzeni między mózgiem a czaszką wynikającym z pęknięcia naczynia, najczęściej w przebiegu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

     W Polsce rocznie notuje się ok. 75 tys. zachorowań na udar, z czego 30 tys. chorych umiera. Udar jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną niesprawności po 40. roku życia. Dotyka najczęściej ludzi starszych.

     Najważniejszymi czynnikami ryzyka udaru są: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, nikotynizm, brak aktywności fizycznej. Prawidłowo lecząc powyższe choroby, stosując odpowiednią dietę, wysiłek fizyczny, rzucając palenie, możemy w dużym stopniu zapobiegać udarowi mózgu.

     Jeszcze do niedawna uważano, że chory z udarem nie rokuje poprawy i nie warto go leczyć. W ostatnich 20 latach to podejście zmieniło się zasadniczo. Udar mózgu traktowany jest jako bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga bezwzględnej hospitalizacji oraz specjalistycznego leczenia. Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się, jeśli pacjent trafi do szpitala bezpośrednio po wystąpieniu objawów. Zalecane jest, aby w takiej sytuacji wezwać jak najszybciej pogotowie ratunkowe. Oprócz monitorowania i leczenia pacjenta stosuje się wczesną rehabilitację, aby zminimalizować skutki ewentualnej niesprawności.

     W ostatnich latach wiedza na temat postępowania w udarze mózgu, a także możliwość zastosowania nowoczesnego leczenia spowodowała zmniejszenie śmiertelności oraz stopnia niepełnosprawności. Trwają prace nad kolejnymi metodami leczenia, co bardziej optymistycznie pozwala nam patrzeć w przyszłość.


Maciej Czarnecki
lekarz neurolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 maja 2009


Tarczyca. Jak rozpoznać objawy choroby Tarczyca. Jak rozpoznać objawy choroby
Elizabeth Wetherell
Jak rozpoznać objawy choroby. Zmęczenie, otyłość, dekoncentracja. Publikacja podejmuje bardzo trudny temat, dotyczący zaburzeń funkcji tarczycy.W przejrzysty sposób wyjaśnia zagadnienia nadczynności, niedoczynności oraz innych stanów chorobowych tarczycy... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 wowo: 19.09.2012, 12:10
 BOZE dzieki za twe dobro dopomurz
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej