Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zatrucia pokarmowe

     Niebawem zaczną się wyjazdy, często do ciepłych krajów oraz w miejsca, gdzie trudniej zachować higienę. Będziemy odżywiać się w restauracjach i barach. W takich warunkach łatwo o zatrucie pokarmowe. Czy można temu zapobiec? Co robić, kiedy pojawi się biegunka?

     Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najważniejsze w zapobieganiu zatruciom jest przestrzeganie higieny - chodzi o mycie zarówno rąk, jak i owoców oraz picie przegotowanej lub zamkniętej fabrycznie wody. Proszę pamiętać, że kostki lodu i same lody oraz surowe mięso, niedogotowane potrawy, sosy, majonezy i kremy mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Ostrożność należy zachować przy spożywaniu surowych owoców i warzyw zwłaszcza w krajach tropikalnych. Istnieje powiedzenie, o którym warto tam pamiętać: "cook it, peel it or leave it", czyli "ugotuj, obierz lub zostaw to".

     Dlaczego pojawia się biegunka? Najczęściej powodują ją toksyny produkowane przez bakterie (np. pałeczkę okrężnicy, gronkowca) lub wirusy (rotawirus). Prowokują one wydzielanie do jelita dużej ilości wody i elektrolitów, a w konsekwencji - obfite, wodniste stolce i często podwyższoną temperaturę ciała. Dolegliwości pojawiają się nagle. Może dojść do znacznego odwodnienia, które u małych dzieci i osób starszych stanowi zagrożenie życia. Objawy odwodnienia to wzmożone pragnienie, suchy język i śluzówki, ciemne zabarwienie moczu, przyspieszone tętno, obniżone ciśnienie tętnicze, pogorszenie kontaktu, u dzieci także zapadnięte ciemiączko. Jeśli biegunce towarzyszą wymioty, konieczne jest czasem wyrównanie niedoborów wody i elektrolitów w postaci kroplówek. Dolegliwości zwykle ustępują po jednym do trzech dni.

     Biegunka może być też spowodowana przez drobnoustrój, który dostaje się do przewodu pokarmowego, a następnie do krwi. Tak dzieje się w przypadku zakażeń bakteryjnych (salmonella, czerwonka) lub pierwotniakiem (ameba). Występują wówczas objawy ogólne, dreszcze, gorączka, bóle brzucha i głowy, w kale jest domieszka krwi, śluzu lub ropy. Tu konieczna jest konsultacja lekarska i zwykle podanie antybiotyku. Istnieją także inne rodzaje biegunek. Jedna spowodowana jest zwiększoną motoryką jelit w czasie stresu, druga to tzw. biegunka osmotyczna, która występuje po spożyciu np. śliwek. Pektyny zawarte w tych owocach ściągają wodę do jelita. Te rodzaje biegunek nie są groźne, szybko ustępują i zwykle nie wymagają interwencji lekarza.

     Co robić, jeśli pojawi się biegunka? Na pewno zacząć od odpowiedniej diety. Bardzo ograniczyć jedzenie - ryż. marchwian-ka, banany, suchary i czarne jagody to produkty, które zatrzymują biegunkę. Należy dużo pić, najlepiej wodę lub słabą herbatę. Nie stosować cukru i napojów gazowanych. Ciekawym wyjątkiem jest coca cola - zawarty w niej kwas fosforowy ma działanie przeciwbiegunkowe. Ważne jest wyrównanie niedoborów elektrolitów. W aptekach są dostępne gotowe preparaty - proszek lub tabletki, które należy rozpuścić w dużej ilości wody. Z leków polecam węgiel medyczny, powoduje on wchłanianie toksyn. Należy jednak pamiętać, by nie przyjmować go razem z innymi tabletkami (trzeba zachować przynajmniej dwie godziny odstępu), bo może zmniejszyć ich wchłanianie. Druga ważna informacja: trzeba przyjąć 10 do 20 tabletek jednorazowo. Popularnym środkiem zatrzymującym biegunkę jest także loperamid dostępny w aptekach pod różnymi nazwami.


Izabela Pakulska
lekarz medycyny


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 czerwca 2009



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1

Pieśń o ukrzyżowaniu PanaPieśń o ukrzyżowaniu Pana

Śladami męki Jezusa na Via DolorosaŚladami męki Jezusa na Via Dolorosa

Wielki Piątek - dziań ukrzyżowaniaWielki Piątek - dziań ukrzyżowania

Wizja Ukrzyżowania według objawień Marii ValtortyWizja Ukrzyżowania według objawień Marii Valtorty

Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej