Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Pasożyty jelitowe

     Pasożyty zdarzają się u dzieci od wczesnego dzieciństwa i mogą rozszerzać się na całą rodzinę, gdyż ich jaja mogą być w pościeli, w szczelinach podłogi, w dywanach i wykładzinach, mogą być przyniesione z jarzynami na liściach i korzeniach z ziemią. Źródłem zakażenia dla przedszkolaków jest najczęściej piasek w piaskownicach i bliskie kontakty między dziećmi.

     Najczęściej dochodzi do zakażenia lambliami /Lamblia in-testinalis/, owsikami /Oxyuriasis/ i glistą ludzką /Ascaris lumbricoides/, ale zdarzają się też zakażenia glistą psią i kocią /Toxocara canis, catis/. Droga zakażenia jest zawsze jedna: zakażony pokarm, zanieczyszczone ręce - i tak jaja pasożytów dostają się do przewodu pokarmowego. Objawy zakażenia są podobne, choć cykl rozwojowy każdego z tych pasożytów jest inny. Dziecko skarży się na bóle brzucha, traci łaknienie, miewa bóle głowy, jest rozdrażnione, osłabione, może mieć anemię, czasem ma napady kaszlu, może mieć trudności w nauce.

     Lamblioza to choroba najmłodszych dzieci. Może przebiegać bezobjawowo, ale może być powodem nietolerancji pokarmowej i innych zaburzeń trawiennych. Lamblia - to pierwotniak, który w swoim cyklu rozwojowym u człowieka przechodzi fazę trofozoidu i cysty. Połknięte cysty przywierają do błony śluzowej dwunastnicy, dróg żółciowych i jelita cienkiego i przekształcają się w trofozoid. Po około 2 tygodniach dojrzewają do cysty i zostają wydalone z kałem. Wtedy można je wykryć w próbce kału i teście enzymatycznym.

     Owsiki to nicienie o długości 1-2 cm. Pasożytują w dolnym odcinku jelit. Można je zobaczyć na powierzchni stolca i na skórze w szparze pośladkowej. Cykl rozwojowy trwa 4 tygodnie. Dojrzałe samice wychodzą nad ranem na zewnątrz, znoszą ogromną ilość jaj i giną. Wywołują wtedy swędzenie okolicy odbytu, co jest przyczyną drapania i ponownego zakażania.

     Glista ludzka ma skomplikowany cykl rozwojowy. Połknięte jajo dojrzewa w jelicie czczym, uwalnia się larwa, która przebija się przez ściankę jelita, dostaje się z krwią do wątroby i pluć. W tej fazie rozwoju wywołuje ataki kaszlu i swoiste zmiany w obrazie rtg płuc. Odkrztuszone i ponownie połknięte larwy dostają się znowu do przewodu pokarmowego i wtedy osiągają dojrzałość i są wydalane jako jaja. Cykl rozwojowy trwa 2-3 miesiące. Wydalone jaja mogą przetrwać w ziemi lub piasku nawet 5 lat.

     Glista psia i kocia. Larwy nie mogą dojrzewać i rozmnażać się w ustroju człowieka, ale mogą przetrwać nawet wiele lat bezobjawowo. Czasem mogą wystąpić objawy alergiczne i zmiany w obrazie morfologicznym krwi.

     Obecność pasożytów jelitowych zawsze wymaga odpowiedniego leczenia. Leki są skuteczne, jeżeli przestrzega się specjalnych zasad. W jednym czasie powinna leczyć się cala rodzina i osoby mające bliski kontakt z dzieckiem. Trzeba często myć ręce, utrzymywać w czystości mieszkanie, sprzęty domowe i zabawki dziecka.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 lipca 2009


Osteoporoza. Lekarz rodzinny Osteoporoza. Lekarz rodzinny
Rebecca Fox-Spencer
Osteoporoza atakuje kości, powodując ich osłabienie i zwiększając podatność na złamania. Nosi ona miano "cichej choroby", ponieważ nie daje żadnych widocznych objawów. Schorzeniem tym zagrożone są przede wszystkim kobiety po menopauzie, jednak narażeni na nie są także starsi mężczyźni, kobiety w ciąży oraz szybko rosnące dzieci.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej