Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nowotwory płuc

     Niestety, na substancje zawarte w dymie tytoniowym codziennie narażeni są nie tylko palacze, ale także inne osoby w miejscu pracy oraz rodzina - nie wyłączając małych dzieci. Jedną z najgroźniejszych chorób odtytoniowych jest nowotwór płuc. Palenie tytoniu jest przyczyną 90% zachorowań. Palenie bierne jest przyczyną 1/3 zachorowań na raka płuca u osób niepalących. Rąk płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i trzecim najczęstszym nowotworem u kobiet oraz jest przyczyną co trzeciego zgonu u mężczyzn i co 10 zgonu u kobiet z powodu chorób nowotworowych. W ciągu roku liczba zachorowań na raka płuca wynosi w Polsce około 20 tysięcy osób.

     Początkowo rak płuca przebiega bezobjawowo. Najczęstszym objawem jest kaszel (>50% chorych), u palaczy tytoniu kaszel zmienia swój charakter. Inne objawy nowotworu płuca to: duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc.

     Przy lokalizacji guza w pobliżu innych narządów progresja choroby może powodować: chrypkę (porażenie nerwu krtaniowego przy przerzutach do węzłów chłonnych śródpiersia), zaburzenia rytmu serca (naciekanie serca i osierdzia), ból barku i zespół Homera (opadnięcie powieki, zwężenie źrenicy, zapadnięcie gałki ocznej) w przypadku guza w szczycie płuca, miejscowy ból klatki piersiowej przy nacieczeniu ściany klatki piersiowej, zespół żyły głównej górnej (obrzęk twarzy i szyi, poszerzenie żył szyjnych i górnej połowy klatki piersiowej) przy zajęciu węzłów chłonnych śródpiersia górnego, ból opłucnowy (ostry, kłujący ból nasilający się przy oddychaniu) - przy nacieczeniu opłucnej.

     Podstawowymi badaniami w rozpoznawaniu i ocenie zaawansowania choroby są: badanie rtg klatki piersiowej, tomografia komputerowa, PET. Bronchoskopia (wziernikowanie oskrzeli) i biopsja przez ścianę klatki piersiowej są wykonywane w celu potwierdzenia choroby i określenia typu nowotworu. Rzadziej wykonywana jest mediastinoskopia, video torakoskopia lub biopsja obwodowych węzłów chłonnych. Jest kilka typów raka płuca; z uwagi na różny przebieg kliniczny i inne metody leczenia, w praktyce stosowany jest podział na raka niedrobnokomórkowego i drobnokomórkowego.

     Najlepszą metodą postępowania w raku niedrobnokomórkowym jest leczenie operacyjne (niestety, w Polsce tylko 15% chorych kwalifikuje się do operacji z powodu znacznego zawansowania nowotworu lub ciężkich chorób współistniejących). Innymi metodami leczenia są: chemioterapia, radioterapia, często stosuje się leczenie skojarzone.

     W raku drobnokomórkowym (szybki wzrost guza, wczesne występowanie przerzutów do węzłów chłonnych oraz przerzutów do odległych narządów drogą krwi) - w postaci ograniczonej (guz nie przekracza jednej połowy klatki piersiowej) stosuje się chemioterapię skojarzoną z radioterapią, w postaci rozsianej chemioterapię.

     Rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów - odsetek 5-letnich przeżyć dla wszystkich chorych nie przekracza 10%; 8% dla raka niedrobnokomórkowego i 2% dla raka drobnokomórkowego. Profilaktyka choroby i wczesne wykrywanie raka pozwalają na ograniczenie występowania choroby i zwiększenie skuteczności leczenia.


Robert Pływaczewski

pulmonolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 stycznia 2010


Zarządzanie stresem. Osobisty mentor - Harvard Business Press Zarządzanie stresem. Osobisty mentor - Harvard Business Press
Dr Edward Hallowel
Stres wydaje się nieodłącznym składnikiem współczesnego życia. Dostarczany do organizmu we właściwych proporcjach może stanowić element pobudzający do bardziej intensywnego wysiłku. Jednak jego przedawkowanie prawie zawsze bywa zabójcze.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej