Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szkaplerz

Tarcza z Karmelu

Dawniej nosili go królowie, rycerze i biskupi. Nałożenie go było łaską i przywilejem. Dziś wraca "moda" na szkaplerz, tym razem dla każdego.

Corocznie w święto Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca, Bractwo Szkaplerza powiększa się o nowych członków. Ale przybywa ich codziennie, gdyż obrzęd nałożenia szkaplerza nie wymaga określonej pory, a jedynie obecności i modlitwy kapłana.

- Jesteśmy zdziwieni, bo coraz częściej przyjeżdżają do nas ludzie z daleka i proszą o nałożenie szkaplerza. Mam wrażenie, że może to mieć związek z objawieniami w Fatimie, szczególnie z ostatnim, kiedy Matka Boża objawiła się ze szkaplerzem. Później Łucja, która Ją taką widziała, wstąpiła do karmelitanek. Ale cieszy nas każda prośba o szkaplerz - mówi karmelita o. Edmund Wrzesiński.

Szkaplerz został dany przez Maryję jako znak szczególnej matczynej opieki. Stało się to w 1251 r, w Aylesford w Cambridge w Anglii. Matka Boża ukazała się wtedy generałowi zakonu karmelitów Szymonowi Stockowi, który modlił się do Niej w nocy z 15 na 16 lipca, prosząc, aby nie pozwoliła na kasatę Jej poświęconego zakonu. Maryja, wskazując na szkaplerz, powiedziała: "To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów: kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".

Obecnie na całym świecie istnieją kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. W samej Polsce jest ich ponad 170, a do tego wiele kaplic i ołtarzy.

- Niepokojące jest tylko to, że wielu traktuje ten znak nie jako symbol wiary i oddania się w opiece Matce Bo7 żej, a jako talizman mający czarodziejską moc chroniący przed nieszczęściem. A sam znak nie zbawi - ostrzega o. Wrzesiński. - Jeśli chodzi więc o przyjęcie szkaplerza, to decyzja musi być przemyślana, gdyż wiąże się ona z podjęciem pewnych zobowiązań, jak w każdym kontrakcie. Nie może być spowodowana chwilowym zafascynowaniem historią szkaplerza czy obietnicami z nim związanymi.

Osoba przyjmująca szkaplerz może jednocześnie dołączyć do Bractwa Szkaplerza. Tym samym zobowiązuje się do codziennego odmawiania wyznaczonej modlitwy. Zwykle jest to "Zdrowaś Maryjo" lub "Pod Twoją obronę".

- Oboje z mężem pochodzimy z parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Jest u nas tradycją, że dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej przyjmują także szkaplerz. To wielki dar i łaska. Nie liczę sytuacji, z których udało nam się wyjść dzięki zawierzeniu całej rodziny Matce Bożej, ale wiem, że to pomaga - mówi Teresa Dziedzic z Zarszyna.

Szkaplerz ma dwie formy. Pierwszą - pierwotną, z materiału, którą mnisi zakładali na habit. Składa się ona z dwóch małych prostokątów związanych dwiema tasiemkami. Może być na nich wyciśnięty wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej z jednej strony i Serca Pana Jezusa z drugiej. Taki szkaplerz nosi się w ten sposób, że jedna część leży na piersiach, a druga - na plecach.

Drugą formę szkaplerza zatwierdził sto lat temu Pius X. Jest to medalik z takim samym reliefem, jak na tkaninie, noszony jest na szyi. Może być zrobiony ze zwykłego metalu, złota lub srebra.

Szkaplerz sukienny i medalik mają taką samą wartość duchową. Powinno się przyjmować oba, a potem nosić jeden z nich według uznania. Ale jak podaje modlitewnik: "Nie czyni jednak zadość obowiązkom ten, kto przyjąwszy szkaplerz wiesza go w mieszkaniu na szafie". O działaniu szkaplerza świadczy dziś tysiące łask, uzdrowień i nawróceń. W swojej książce "Bez ostatniego rozdziału" gen. Władysław Anders wspomina o szkaplerzu, który przypadkowo wypadł mu z kieszeni podczas tortur w więzieniu NKWD na Łubiance. Jak wspomina, od tej pory był już pewien, że stamtąd wyjdzie.

Jednym z najsłynniejszych czcicieli szkaplerza był Jan Paweł II, który związał z nim całe swoje życie. - Karol Wojtyła, którego znałem osobiście, bo często odwiedzał nasz zakon w Krakowie i nawet wyświęcił mnie w katedrze na Wawelu, sam chciał kiedyś wstąpić do karmelitów bosych, których znał jeszcze z Wadowic. Zniechęcano go jednak, a kiedyś pewien karmelita powiedział mu: "Ty nie nadajesz się do zakonu, ty będziesz awansował w Kościele" - mówi o. Edmund Wrzesiński.

Obietnice szkaplerza mówią między innymi: "Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony". Noszący szkaplerz zapewnia sobie ponadto szczególną pomoc w godzinie śmierci, a każdy, kto go pobożnie nosi i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwszą sobotę po swej śmierci.

Marta Troszczyńska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 lipca 2010
Wasze komentarze:
 xdd: 01.06.2024, 08:05
 dizkeujmy maryi za ten piekny skaplerz ktry chroni nasz od ognia piekielnego trzeba pamietac ze jak sie go ma trzeba odomwaicac codzienniee pod towja OBRONE LUB ZDROWAS MARYJO
 Tomasz dziecko Boże : 17.08.2021, 20:22
 Szkaplerz można zamówić na stronach ze świętymi rzeczami , księgarnie itp. Przyjąć najlepiej w Święto Maryjne i najlepiej przez Ojców Karmelitow . Np są w Poznaniu . Polecam , Chwała Panu Jezususowi i naszej Mamusi Ukochanej
 Irena: 03.02.2021, 20:07
 Mam poswiecony szkaplerz przez proboszcza.poprosiłam go aby mi nałozył ,lecz mi tylko poswiecił zalozyłam go sama gdyż myslałam ze to nie konieczne nałozenie przez kapłana ,gdy o tym przeczytałam że nie mozna go samemu zakładac więc zdjełam na drugi dzień pragne nosić szkaplerz co mam teraz zrobic prosze o pomoc
 Andrzej: 20.03.2020, 09:57
 Od ilu lat można przystąmpić do rodziny Szkaplerza? Mój syn ma 8 lat?
 Dorota: 20.01.2020, 20:50
 Witam,od chwili przyjęcia skaplerza na Jasnej Górze,moje życie zmieniło się na lepsze.Moje prośby zostały wysłuchane.Już nie jestem sama.Maryja czuwa nade mną i moją rodziną.Tylko trzeba uwierzyć i oddać swoje serce i duszę,a wszystko się spełni...Kochani módlcie się słuchajcie głosu serca...życie jest wtedy lepsze...
 ewa: 17.12.2019, 07:21
 kto nie ma szkaplerza poroszę nabyć przez internet na stronie karmel.pol są wskazòwki, normalnie niedrogo można zakuopić przez internetowe sklepo zakonu.
 Tomasz: 09.08.2019, 12:08
 Witajcie. Stosunkowo niedawno przyjąłem szkaplerz. I mam dwa medaliki które są szkaplerzami czy mogę je nosić razem? Proszę o szybką odpowiedz;) Pozdrawiam.
 Xyz: 27.07.2019, 23:00
 W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach niedaleko Płocka nakładają kaplani szkaplerz karmelitanski Polecam Coś pięknego Niesamowite przeżycie
 Lila : 24.11.2018, 23:44
 Czy jak byłam na mszy przy poświęceniu szkaplerza ale ksiądz Osobiście mi go nie zakładał to nie zrobię nic złego jak sama sobie go założę?


 Jolanta: 17.07.2018, 18:27
 Jak można ,,zdobyć,taki szkaplerz?wiem można kupić najprościej ale żeby miał tą swoją moc.
 Teresa: 06.05.2018, 18:40
 Noszę szkaplerz płócienny ale zdejmuję go do kapieli. Czy robię prawidłowo
 danuta: 15.01.2018, 12:12
 Co zrobic z skaplerzem po smierci
 kinia: 11.10.2017, 22:55
 Czy szkaplerz można raz na jakiś czas ściągnąć, gdy chce się tak po prostu nałożyć jakiś naszyjnik?
 Magda: 12.04.2017, 13:57
 Witam.Szkaplerz przyjelam w 1klasie gimnazjum,nosilam go pelna wiary bardzo dlugo,z czasem jak dorastalam zmienily sie moje wartosci i szkaplerz odlozylam. Jednak gdy urodzilam dzieciatko przezywajac depresje poporodowa i brak zrozumienia i pomocy najblizszych Duch natchnal mnie na powrot do zalozenia szkaplerza! Chwala Panu! Od roku nosze go codziennie i wyszlam z depresji,sa jeszcze gorsze dni,ale nue jest to juz to samo. Pragne tych ktorzy nosza szkaplerz umocnic ze warto i tych ktorzy sie wahaja,idzcie za glisem serca!
 Yol: 20.02.2017, 01:42
 Panie Danielu, moja rada jest taka: 1. Poprosić kapłana o poświęcenie medalika. 2. Przyjąć szkaplerz płócienny zgodnie z opisywanymi tu zasadami. Pani IZO, proszę nałożyć szkaplerz i nosić go, z modlitw można odmawiać dowolną modlitwę do Matki Bożej /jeśli ks. Stefan nie zalecił konkretnej/ np. "Pod Twoją obronę". Szczęść Boże
 Daniel: 04.02.2017, 13:19
 Witam. Mam takie pytanie. Kilka miesięcy temu moja 5-letnia córka znalazła jakiś medalik i powiedziała masz tatusiu to dla ciebie. Nie maiłem pojęcia co to za medalik jednak poczułem że muszę go widocznie nosić bo być może to dar od Boga. Tak też zrobiłem noszę go do dziś nie mając pojęcia co to za medalik. Przez te kilka miesięcy zbliżyłem się bardzo do Matki Bożej uznaje ją teraz za Matkę i czuję że jest ze mną bez przerwy.Jednak dopiero dziś odkryłem że to medalik Matki Boskiej Szkaplerznej.No i teraz nie wiem co robić bo przecież sam założyłem sobie na szyję ten medalik a z tego co czytam miał mi go ksiądz nałożyć i nie wiem też czy był należycie poświęcony.Co mam teraz zrobić?
 Iza: 03.01.2017, 06:18
 Kilka lat temu będąc na rekolekcjach w Porządziu ks.Stefan nałożył na mnie szkaplerz. Nosiłam go,ale nie do konca rozumiałam co mam robić,jak się modlić.Odłożyłam go do szafki i teraz kiedy odmawiam kolejną nowenne pompejańska,czuje ogromną potrzebe nałożenia go na szyje ponownie.Nie wiem jednak czy nie powinnam poprosic na nowo kapłana by to za mnie uczynił.I gdzie znajdę modlitwy jakie powinnam odmawiać nosząc szkaplerz.Proszę o pomoc.
 Adrianna: 29.07.2016, 09:04
 Panie Januszu, co Pan ma na myśli pisząc "zdobyć"? :)
 janusz: 23.07.2016, 10:32
 ja próbuję taki szkaplerz "zdobyć" od dwóch lat ......
 Lidia: 21.07.2016, 19:10
 Asiu najwidoczniej Ktoś chciał aby trafił w twoje ręcę. Zachowaj go.:)
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 6Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 6

św. Kingaśw. Kinga

Modlitwa do św. KingiModlitwa do św. Kingi

Litania do św. KingiLitania do św. Kingi

Pobożność maryjna świętej KingiPobożność maryjna świętej Kingi

Modlitwa do bł. Męczenników z DurhamModlitwa do bł. Męczenników z Durham

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej