Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Oryginalna Przysięga Hipokratesa

     Przysięgam na Apollina, lekarza, na Asklepiosa, Hygieę i Pahaceę, oraz na wszystkich bogów i boginie, biorąc ich za świadków, że wedle mej możności i zdolności będę dochowywał tej przysięgi i tego zobowiązania.

     Mistrza mego w tej sztuce będę szanował na równi z rodzicami, będę się dzielił z nim swem mieniem i na żądanie zaspokajał jego potrzeby; synów jego będę uważał za swych braci i będę uczył ich swej sztuki, gdyby zapragnęli się w niej kształcić, bez wynagrodzenia i żadnego zobowiązania z ich strony; prawideł, wykładów i całej pozostałej nauki będę udzielał swym synom, synom swego mistrza oraz uczniom, wpisanym i związanym prawem lekarskim, poza tym nikomu innemu.

     Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych możności i zdolności ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy.

     Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją.

     Do jakiegokolwiek wejdę domu, wejdę doń dla pożytku chorych, wolny od wszelkiej chęci krzywdzenia i szkodzenia, jako też wolny od pożądań zmysłowych, tak względem niewiast jak mężczyzn, względem wolnych i niewolników.

     Cokolwiek bym podczas leczenia czy poza nim w życiu ludzkim ujrzał czy usłyszał, czego nie należy rozgłaszać, będę mi Iczał, zachowując to w tajemnicy.

     Jeżeli dochowam tej przysięgi i nie złamię jej, obym osiągnął pomyślność w życiu i pełnieniu swej sztuki, ciesząc się uznaniem ludzi po wszystkie czasy; w razie jej przekroczenia i złamania niech mię los przeciwny dotknie.


Tłumaczenie z języka greckiego
według G. Piankówny

GŁOS DLA ŻYCIA
nr 1(54) styczeń/luty 2002

Wasze komentarze:
 Aanna: 07.08.2019, 02:57
 Teraz obowiązuje przysiega lekarska
 DFR: 17.07.2017, 14:30
 dzisiejsi lekarze nie stosuja się do tej przysięgi i poniosą KARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 jarosław.k: 14.03.2017, 14:23
 też nie zgadzam się co do przysięgi hipokratesa co do lekarzy psychiatrów bo co niektórzy to poprostu drwią z pacjęta
 megi 49: 09.03.2017, 09:25
 Nie zgadzam się z tą obietnicą lekarska.Pewne rzeczy i sprawy niestety powinne być czasami odbiegać od normy.To zależy kiedy w jakiej sytuacji.Ale są takie i dlatego nie zgadzam się.ABSOLUTNIE CZASAMI TRZEBA OD TEGO SIE NIESTETY.....Sory!!!!!!
 Ignacy, jezuita i kwita.: 12.02.2017, 00:23
 "składanie przysiąg jest wzbronione przez Pismo Święte" ??? Prywatna interpretacja Pisma Świętego jest zabroniona przez Pismo Święte: O Pismach Pawłowych: Są w nich pewne sprawy trudne do zrozumienia, które niedouczeni i nieutwierdzeni przekręcają na własną swoją zgubę, podobnie jak inne Pisma. Wy natomiast, umiłowani, wiedząc już o tym, strzeżcie się, abyście nie dali się uwieść błędom ludzi bezbożnych i zachowali swą stałość. O Starym Testamencie: Przede wszystkim pamiętajcie, że nie można dowolnie wyjaśniać żadnej wypowiedzi proroka w Piśmie. Bo nie z woli człowieka głoszone były niegdyś proroctwa, lecz natchnieni Duchem Świętym przemawiali święci ludzie Boży.
 JAQ: 10.01.2015, 19:45
 św. Augustyn głosił że tylko nieliczni zbawienia dostąpią (bo ilość miejsc w Raju jest ograniczona) ci którzy zostali do tego wybrani (chociaż Skład Apostolski o tym milczy) i że odstępców od chrześcijaństwa należy karać (tylko czemu skoro i tak nie będą zbawieni). Ktoś taki jest autorytetem?
 krzysiek: 04.01.2015, 09:34
 Jakby nie patrzeć to każdy ma inny pogląd na temat składanej Przysięgi na Hipokratesa przez adeptów Uniwersytetów Medycznych czy innych Szkół Medycznych. Jednym znaczącym zdaniem jest "że wedle mej możności i zdolności będę dochowywał tej przysięgi i tego zobowiązania". Co się dziej dziś??
 Matt: 30.05.2014, 01:35
 Hm... A nie przeszkadza Wam powoływanie się na bogów innej religii? A co na ten temat mówił św. Augustyn? :):):)
 JAQ: 19.04.2014, 12:11
 Caesaris: "Przyrzeczenie lekarskie"- ma zupełnie inną treść (nie ma w niej słynnego zwrotu "przede wszystkim nie szkodzić"- filmowy wymysł)". Otóż "Przyrzeczenie Lekarskie" składane w Polsce w pkt. 2 brzmi "służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu" co jest równoważne "nie szkodzić". Deklaracja Genewska z 1948 zawiera m. in. "zdrowie chorego będzie moją główną troską"


 JAQ: 16.11.2013, 23:51
 Justo, o czym piszesz?
 justa: 18.05.2013, 20:12
  przysięga Hipokratesa w obronie życia a przysięga Bóg honor ojczyzna policjanta ja obywatel Rzeczypospolitej polskiej uroczyście przysięgam stać na straży RP tak mi dopomóż Bóg
 JAQ: 14.05.2013, 19:24
 ehnaton tłumaczy "nie podam środka... na poronienie DOPOCHWOWO" Dosłownie Przysięga ta zakazuje "πεσσὸν φθόριον" pessos znaczy kamyk, pionek do gry planszowej, a w tym wypadku czopek; ftorios - szkodliwy, niszczący, w tym kontekście wywołujący poronienie. Tłumaczone jest to jako środek wywołujący poronienie, szczegóły techniczne są mniej ważne niż sens.
 icari: 20.04.2013, 20:53
 By być w zgodzie z PRAWDĄ, najlepiej cytować całość... Sprzyjałoby to PRAWDZIE a nie kłamstwu.
 JAQ: 18.04.2013, 15:38
 RAV, dzięki za uwagę. W kwestii przysiąg powtarzam to, co pisze katolicki teolog Joachim Gnilka ("Jezus z Nazaretu orędzie i dzieje" Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy) że Jezus zakazał przysiąg. Obietnica jest czymś innym. Np Konstytucja USA mówi : "Prezydent składa przysięgę lub przyrzeczenie" ("Oath or Affirmation" art.2.1)
 Rav: 03.03.2013, 14:12
 JAQ jak się wczytać to nie chodziło o przysięganie tylko o gołosłowność, tzn. jeżeli ktoś Ciebie prosi żebyś coś przysiągł to ty potwierdzasz mówisz "tak" i przez to podpisujesz się pod przysięgą, a tu jest porada ewangeliczna, żebyś sam nie przysięgał po prostu, aby twoje tak nie potrzebowało dodatkowych poręczeń, ale jeżeli ktoś Ciebie prosi to warto obiecać. Inaczej nie mogłyby funkcjonować państwa.
 Bartek: 25.02.2013, 20:16
 dzięki 5 dostalem z Histori ;]
 asdam: 09.01.2013, 21:49
 "Dopochwowo?" Bzdurność! Nic takiego tam nie ma, czytałem oryginalny tekst...
 ehnaton: 16.12.2012, 13:28
 "nie podam środka... na poronienie DOPOCHWOWO"!!! jest w greckiej wersji. Ówcześnie były ćwiczenia poronne oraz środki z ziół, które powodowały poronienie. To tak na marginesie, bo jak znać historię to całą, a nie wybierać wygodne fakty.
 julita: 11.12.2012, 16:30
 bardzo przydatne na lekcje histori.to jest naprawdę super i nawet ciekawe chociarz się nie interesuję tym pzedmiotem to ten tekst jest naprawdę interesujący.
 JAQ: 01.08.2012, 20:37
 swoją drogą składanie przysiąg jest wzbronione przez Pismo Święte "A Ja wam powiadam: nie przysięgajcie" (Ewangelia wg Św Mt 5, 34). Podobnie powiada Jakub (Jk 5,12). A zasady Hipokratesa zawsze są aktualne. Tekst z I wieku podobny do przysięgi opisuje Anna Świderek i nie dotyczył on wyłączniee lekarzy http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IR/poganin_pobozny.html
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej