Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Oryginalna Przysięga Hipokratesa

     Przysięgam na Apollina, lekarza, na Asklepiosa, Hygieę i Pahaceę, oraz na wszystkich bogów i boginie, biorąc ich za świadków, że wedle mej możności i zdolności będę dochowywał tej przysięgi i tego zobowiązania.

     Mistrza mego w tej sztuce będę szanował na równi z rodzicami, będę się dzielił z nim swem mieniem i na żądanie zaspokajał jego potrzeby; synów jego będę uważał za swych braci i będę uczył ich swej sztuki, gdyby zapragnęli się w niej kształcić, bez wynagrodzenia i żadnego zobowiązania z ich strony; prawideł, wykładów i całej pozostałej nauki będę udzielał swym synom, synom swego mistrza oraz uczniom, wpisanym i związanym prawem lekarskim, poza tym nikomu innemu.

     Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych możności i zdolności ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy.

     Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją.

     Do jakiegokolwiek wejdę domu, wejdę doń dla pożytku chorych, wolny od wszelkiej chęci krzywdzenia i szkodzenia, jako też wolny od pożądań zmysłowych, tak względem niewiast jak mężczyzn, względem wolnych i niewolników.

     Cokolwiek bym podczas leczenia czy poza nim w życiu ludzkim ujrzał czy usłyszał, czego nie należy rozgłaszać, będę mi Iczał, zachowując to w tajemnicy.

     Jeżeli dochowam tej przysięgi i nie złamię jej, obym osiągnął pomyślność w życiu i pełnieniu swej sztuki, ciesząc się uznaniem ludzi po wszystkie czasy; w razie jej przekroczenia i złamania niech mię los przeciwny dotknie.


Tłumaczenie z języka greckiego
według G. Piankówny

GŁOS DLA ŻYCIA
nr 1(54) styczeń/luty 2002

Wasze komentarze:
 Aanna: 07.08.2019, 02:57
 Teraz obowiązuje przysiega lekarska
 DFR: 17.07.2017, 14:30
 dzisiejsi lekarze nie stosuja się do tej przysięgi i poniosą KARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 jarosław.k: 14.03.2017, 14:23
 też nie zgadzam się co do przysięgi hipokratesa co do lekarzy psychiatrów bo co niektórzy to poprostu drwią z pacjęta
 megi 49: 09.03.2017, 09:25
 Nie zgadzam się z tą obietnicą lekarska.Pewne rzeczy i sprawy niestety powinne być czasami odbiegać od normy.To zależy kiedy w jakiej sytuacji.Ale są takie i dlatego nie zgadzam się.ABSOLUTNIE CZASAMI TRZEBA OD TEGO SIE NIESTETY.....Sory!!!!!!
 Ignacy, jezuita i kwita.: 12.02.2017, 00:23
 "składanie przysiąg jest wzbronione przez Pismo Święte" ??? Prywatna interpretacja Pisma Świętego jest zabroniona przez Pismo Święte: O Pismach Pawłowych: Są w nich pewne sprawy trudne do zrozumienia, które niedouczeni i nieutwierdzeni przekręcają na własną swoją zgubę, podobnie jak inne Pisma. Wy natomiast, umiłowani, wiedząc już o tym, strzeżcie się, abyście nie dali się uwieść błędom ludzi bezbożnych i zachowali swą stałość. O Starym Testamencie: Przede wszystkim pamiętajcie, że nie można dowolnie wyjaśniać żadnej wypowiedzi proroka w Piśmie. Bo nie z woli człowieka głoszone były niegdyś proroctwa, lecz natchnieni Duchem Świętym przemawiali święci ludzie Boży.
 JAQ: 10.01.2015, 19:45
 św. Augustyn głosił że tylko nieliczni zbawienia dostąpią (bo ilość miejsc w Raju jest ograniczona) ci którzy zostali do tego wybrani (chociaż Skład Apostolski o tym milczy) i że odstępców od chrześcijaństwa należy karać (tylko czemu skoro i tak nie będą zbawieni). Ktoś taki jest autorytetem?
 krzysiek: 04.01.2015, 09:34
 Jakby nie patrzeć to każdy ma inny pogląd na temat składanej Przysięgi na Hipokratesa przez adeptów Uniwersytetów Medycznych czy innych Szkół Medycznych. Jednym znaczącym zdaniem jest "że wedle mej możności i zdolności będę dochowywał tej przysięgi i tego zobowiązania". Co się dziej dziś??
 Matt: 30.05.2014, 01:35
 Hm... A nie przeszkadza Wam powoływanie się na bogów innej religii? A co na ten temat mówił św. Augustyn? :):):)
 JAQ: 19.04.2014, 12:11
 Caesaris: "Przyrzeczenie lekarskie"- ma zupełnie inną treść (nie ma w niej słynnego zwrotu "przede wszystkim nie szkodzić"- filmowy wymysł)". Otóż "Przyrzeczenie Lekarskie" składane w Polsce w pkt. 2 brzmi "służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu" co jest równoważne "nie szkodzić". Deklaracja Genewska z 1948 zawiera m. in. "zdrowie chorego będzie moją główną troską"


 JAQ: 16.11.2013, 23:51
 Justo, o czym piszesz?
 justa: 18.05.2013, 20:12
  przysięga Hipokratesa w obronie życia a przysięga Bóg honor ojczyzna policjanta ja obywatel Rzeczypospolitej polskiej uroczyście przysięgam stać na straży RP tak mi dopomóż Bóg
 JAQ: 14.05.2013, 19:24
 ehnaton tłumaczy "nie podam środka... na poronienie DOPOCHWOWO" Dosłownie Przysięga ta zakazuje "πεσσὸν φθόριον" pessos znaczy kamyk, pionek do gry planszowej, a w tym wypadku czopek; ftorios - szkodliwy, niszczący, w tym kontekście wywołujący poronienie. Tłumaczone jest to jako środek wywołujący poronienie, szczegóły techniczne są mniej ważne niż sens.
 icari: 20.04.2013, 20:53
 By być w zgodzie z PRAWDĄ, najlepiej cytować całość... Sprzyjałoby to PRAWDZIE a nie kłamstwu.
 JAQ: 18.04.2013, 15:38
 RAV, dzięki za uwagę. W kwestii przysiąg powtarzam to, co pisze katolicki teolog Joachim Gnilka ("Jezus z Nazaretu orędzie i dzieje" Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy) że Jezus zakazał przysiąg. Obietnica jest czymś innym. Np Konstytucja USA mówi : "Prezydent składa przysięgę lub przyrzeczenie" ("Oath or Affirmation" art.2.1)
 Rav: 03.03.2013, 14:12
 JAQ jak się wczytać to nie chodziło o przysięganie tylko o gołosłowność, tzn. jeżeli ktoś Ciebie prosi żebyś coś przysiągł to ty potwierdzasz mówisz "tak" i przez to podpisujesz się pod przysięgą, a tu jest porada ewangeliczna, żebyś sam nie przysięgał po prostu, aby twoje tak nie potrzebowało dodatkowych poręczeń, ale jeżeli ktoś Ciebie prosi to warto obiecać. Inaczej nie mogłyby funkcjonować państwa.
 Bartek: 25.02.2013, 20:16
 dzięki 5 dostalem z Histori ;]
 asdam: 09.01.2013, 21:49
 "Dopochwowo?" Bzdurność! Nic takiego tam nie ma, czytałem oryginalny tekst...
 ehnaton: 16.12.2012, 13:28
 "nie podam środka... na poronienie DOPOCHWOWO"!!! jest w greckiej wersji. Ówcześnie były ćwiczenia poronne oraz środki z ziół, które powodowały poronienie. To tak na marginesie, bo jak znać historię to całą, a nie wybierać wygodne fakty.
 julita: 11.12.2012, 16:30
 bardzo przydatne na lekcje histori.to jest naprawdę super i nawet ciekawe chociarz się nie interesuję tym pzedmiotem to ten tekst jest naprawdę interesujący.
 JAQ: 01.08.2012, 20:37
 swoją drogą składanie przysiąg jest wzbronione przez Pismo Święte "A Ja wam powiadam: nie przysięgajcie" (Ewangelia wg Św Mt 5, 34). Podobnie powiada Jakub (Jk 5,12). A zasady Hipokratesa zawsze są aktualne. Tekst z I wieku podobny do przysięgi opisuje Anna Świderek i nie dotyczył on wyłączniee lekarzy http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IR/poganin_pobozny.html
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej