Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Co mogę zrobić, żeby stwierdzić nieważność mojego małżeństwa? Odkładam to wciąż, bo nie wiem, gdzie mam się udać, jeśli mieszkam w Warszawie, były mąż mieszka na Śląsku, a ślub byt w mojej parafii pod Tarnowem? Poznaliśmy się natomiast na studiach Krakowie, pobraliśmy się po ostatnim roku i tam załatwialiśmy dokumenty przed ślubem.

Co Bóg złączył, tego nie wolno rozdzielać. Wolno nam natomiast sprawdzić w toku postępowania procesowego w sądzie biskupim, czy zawarte przez nas małżeństwo było zawarte ważnie, czy nieważnie. Jak zacząć? Trzeba najpierw dowiedzieć się u jakiegokolwiek prawnika kościelnego, czy istnieją zasadne przesłanki do uznania małżeństwa za nieważne. Takiego prawnika podpowiedzą np. w Kancelarii Sądu Metropolitalnego przy ul. Nowogrodzkiej 49 w Warszawie, tel. 22 628 53 06. Na spotkaniu z prawnikiem musi Pani opowiedzieć cały przebieg swojego małżeństwa, począwszy od poznania aż do praktycznego ustania małżeństwa. Prawnik na tej podstawie podpowie, czy można uczciwie dochodzić nieważności małżeństwa, kogo warto wezwać na świadków (3-4 osoby), jakie przygotować dokumenty. Prawnik zasugeruje też, który sąd będzie dla Pani właściwy.

W pierwszym rzędzie sądem kompetentnym jest sąd diecezji, gdzie zostało zawarte małżeństwo. Na drugim miejscu prawo kanoniczne wymienia sąd właściwy dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej, czyli Pani męża. Pani jako osoba, która w sądzie wszczyna postępowanie, zwana jest powodem. Mąż jest pozwanym. Stosuje się tu zasadę, że jeżeli ja jestem zainteresowany jakąś sprawą, to nie wołam do siebie tej drugiej strony, tylko fatyguję się do tego miejsca, gdzie ten ktoś mieszka. Na trzecim miejscu istnieje możliwość, że postępowanie procesowe zostanie wszczęte w sądzie właściwym osoby, która wszczyna proces. W Warszawie jest to dla obu diecezji jeden wspomniany Sąd Metropolitalny. Ale w przypadku tej trzeciej możliwości musi na to wyrazić zgodę oficjał, czyli szef sądu także strony pozwanej.

Ostatnia, czwarta możliwość, to sąd diecezji, w której znajduje się najwięcej materiału dowodowego. Skoro pobraliście się na studiach w Krakowie i tam mieszkaliście, to najprawdopodobniej w okolicy Krakowa mieszka najwięcej znajomych, którzy widzieli Pani narzeczeństwo i małżeństwo, i mogą na ten temat świadczyć. Trzeba wybrać taki sąd, żeby Pani mąż zechciał złożyć zeznania i żeby możliwie nie fatygować świadków do jazdy na rozprawę przez pół Polski. I warto, dochodząc ważności małżeństwa, nie odkładać tego trudu. Póki ewentualni świadkowie jeszcze coś pamiętają.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 5 lutego 2012


   

Wasze komentarze:
 Arletta Bolesta: 08.04.2018, 09:23
 Zatem obstaje Pani/Pan, że Pracownicy Sądów Kościelnych też winni się wstydzić? dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
 xx: 28.03.2018, 01:49
 KAŻDE MAŁŻEŃSTWO JEST ZAWARTE WAŻNIE. Prosze mi wskazać w Piśmie Świętym gdzie Jezus wymienia te nieważne małżeństwa i przyczyny???Nigdzie. Bóg w Biblii wskazał małżeństwa bezdzietne, nieskonsumowane,zawarte przez oszustwo,przez podstęp,gdzie występuje prostytucja i inne z problemami. I wszystkie były dla Boga ważne ! Słuchajcie Jezusa nie adwokatów kościelnych jeśli chcecie osiągnąć niebo. Żaden cudzołożnik tam nie wejdzie (z papierkiem od kurii czy bez). A Pani A.B. powinna sie pani wstydzić. Każde małżeństwo można uratować. Wstyd namawiać do rozwodu bo jest rzekomo nieważne wstyd wielki wstyd. Bogu sie to nie podoba!!!
 Arletta Bolesta: 26.03.2018, 09:01
 Kolokwialnie mówiąc "gorzej", gdy owo małżeństwo zostało nieważnie zawarte. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
 chyba: 23.03.2018, 03:04
 chyba że niewazne to adwowkat potrzebny
 Ola: 03.03.2018, 16:22
 Adwokat kościelny nie jest potrzebny tym którzy prawdziwie wierzą w Boga. Bo dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i każde 1 i jedyne sakramentalne małżeństwo można uratować!
 Arletta Bolesta: 26.12.2017, 14:18
 Z uwagi na zamykanie blogów na Onecie zapraszam do przeniesionego mojego blogu na: abolesta.blogspot. com bolesta.blog.blox.pl dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
 Tylko Jezus: 03.12.2017, 21:10
  Powiedziano: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
 lex: 10.03.2017, 16:25
 Cyrk z tymi orzeczeniami w *21 wieku pytanie kto za to odpowie? Ale i tak sumienia i Boga nie oszukasz
 !: 08.03.2016, 22:18
 „Co Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” Kościół nie ma władzy nad prawdą !!


 Arletta Bolesta: 03.01.2014, 07:19
 Witam serdecznie, z racji zmiany linku do artykułów (znajdują się na Infor.pl) podaję sprostowanie: nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa polecam swój blog, na którym w licznych artykułach omawiam to zagadnienie: http://bolesta.blog.onet.pl/ Pozdrawiam dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl
 Arletta Bolesta: 28.04.2013, 09:09
 Witam, polecam kolejne artykuły nt. kościelnego procesu małżeńskiego, tym razem publikowane na forum wieszjak.pl. Pozdrawiam dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl
 Arletta Bolesta: 22.05.2012, 09:05
 Witam, jeżeli mogę polecić też art. nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa: http://artykuly.com.pl/szukaj?authorid=2261 dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
 Teri: 08.03.2012, 07:26
 ~Teri do Wojciech77 Zastanawiam sie co tu robisz /to jest przeciez strona dla katolikow/,a ty z tego co piszesz jestes ateista."Wchodzisz"tutaj by robic zamet i dezorientacje ?Daruj sobie nikt nie jest glupi i kazdy wie o co ci chodzi.
 Wojciech77: 08.02.2012, 10:17
 I po co ten cały cyrk z orzekaniem nieważności małżeństwa - może lepiej zrobić tak jak zrobi Michał Wiśniewski - pierwszy ślub brał w Kościele Katolickim, kolejny ślub (bo jest już po rozwodzie oczywiście) weźmie w Kościele Ewangelickim - w tej sytuacji nie jest konieczny cały proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jeżeli w waszych zwidach małżeństwo jest nierozerwalne to dlaczego nie jest tak że małżeństwo zawarte np w Kościele Katolickim jest także ważne w przypadku konwersji na inna denominację np na Protestantyzm czy Prawosławie i odwrotnie. Widać że to całe chore chrześcijaństwo jest już tylko farsą i kpiną z ludzi którzy całe życie są wierni jednemu obrządkowi.
 zor: 06.02.2012, 23:22
 a co jeśli przed ślubem podejrzewa się u drugiej osoby chorobę psychiczną, ale nie wiadomo jak to sprawdzić? sprawa jest poważna i boję się, że popełniony zostanie życiowy błąd... czy takie małżeństwo jest później ważnie zawarte?
 Gucio: 06.02.2012, 22:23
 No nie wszystko jest tak jak piszecie, wcale nie musi Sąd wzywać i ciągać Świadków przez pół Polski tylko przesłucha w najbliższym Sądzie gdzie Świadek mieszka i nie trzeba tylu Świadków wystarczy 1-2 osoby. Chodzi o okres nie całego małżeństwa a okres 2-3 przed i po Ślubie, przerabiałem to osobiście
[1] (2)


Autor

Treść

Nowości

Twoja wola - Twoja wolnośćTwoja wola - Twoja wolność

Mój Bóg w mych objęciachMój Bóg w mych objęciach

Tajemnica Niepokalanej oglądana oczyma św. MaksymilianaTajemnica Niepokalanej oglądana oczyma św. Maksymiliana

Jak w pełni wyznawać wiarę w naszym życiu?Jak w pełni wyznawać wiarę w naszym życiu?

Kochać Cię Matko...Kochać Cię Matko...

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej