Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rozstrzygnięcie konkursu "Czym jest dla Ciebie miłość?"

     Spośród nadesłanych prac wybraliśmy kilka, które są osobistymi rozważaniami na temat miłości i jej miejsca w Waszym życiu. Tak jak zaznaczyliśmy na wstępie nie chodziło nam o wypracowania ani wywody naukowe ale o osobiste przemyślenia. Przyznaliśmy 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Nie ma wśród nich I, II i III miejsca - wszystkie są równorzędne. Wszystkie te prace zamieściliśmy na stronie, a do autorów prac nagrodzonych prześlemy nagrody książkowe.
Prace nagrodzone Prace wyróżnione

Anna Rusinek

     Wiele już było definicji miłości - wszystkie mądre, piękne i prawdziwe. Trudno wymyślić coś oryginalnego, bo pewnie wszystko zostało już kiedyś powiedziane, wiec napisze banalnie.

     Miłość jest dla mnie najważniejszą wartością w życiu. Bez niej nic nie ma sensu. Można mieć pieniądze, karierę, jeździć najdroższymi samochodami, zwiedzać cały świat, ale co z tego skoro nie możemy tego nikomu podarować, przeżywać tego razem z kimś, dzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami. Możemy mieć niemal wszystko, ale tak naprawdę okazuje się, że bez miłości nie mamy niczego. Jeśli nie zapełnimy ogromnej dziury w naszym sercu, która zarezerwowana jest wyłącznie dla miłości nigdy nie będziemy szczęśliwi. Bóg stworzył człowieka w taki sposób, że niejako uzależnił go od miłości. Bez niej czujemy się samotni, nie wiemy, po co naprawdę żyjemy. Wszystkie osiągnięcia ludzkie były związane z miłością. Tak naprawdę nic nie może powstać bez niej. Każdy wynalazek ma na celu ułatwić ludziom życie - a dlaczego? Bo wynalazca nie myśli tylko o sobie, chce, aby jego mądrość służyła innym, bo kocha... Niemal każdy wiersz, piosenka, film inspiruje się na miłości - nie tylko do drugiego człowieka, ale także do przyrody, muzyki czy innych dziedzin sztuki. Miłość to nasza pasja, wszystko, co lubimy robić, czemu się poświęcamy. Istnieje zatem wiele rodzajów miłości. Najważniejsza jest miłość do Boga - który nas stworzył, nigdy nie opuścił, pozwolił na mękę i śmierć własnego Syna, aby umożliwić nam szczęście wieczne. Przecież on tak nas ukochał, że wybacza nam każdy grzech, każdemu daje szansę, nikogo nie przekreśla.

     Jako ludzie żyjący w społeczeństwie mamy także inną potrzebę miłości - a mianowicie miłość do bliźnich. Chyba nie ma na świecie osoby, która nigdy by nikogo nie kochała, czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy jak bardzo bliska jest dla nas druga osoba. Dla mnie miłość do bliźnich to miłość to rodziców, braci czy dziadków. Są dla mnie tak ważni, że niewiem co bym zrobiła gdyby ich zabrakło. I choć nieraz są między nami jakieś konflikty, nieraz padają słowa, które nie powinny paść to nie zmienia to faktu, że ich kocham. Wyrażanie tej miłości to np. zwykle posprzątanie pokoju, ugotowanie obiadu, cieple słowa. To pomoc, gdy mają jakieś problemy, zaniedbywanie własnych spraw, aby zająć się ich sprawami. Wstawanie rano, aby przygotować im śniadanie, czy wiele innych czynności, na które możemy nawet nie zwrócić uwagi. Ogromne znaczenie ma dla mnie także znalezienie miłości mężczyzny, z którym będę chciała spędzić całe życie. Chcę, aby była to miłość czysta, gdyż tylko taka jest prawdziwa. Miłości do mężczyzny nie można rozumieć tak, jak dyktuje współczesny świat - młodzi ludzie często kojarzą miłość z sexem i patrząc na wzrastającą liczbę nieudanych małżeństw okazuje się, że wcale nie mieli racji sądząc np. że współżycie przed ślubem tylko umocni ich związek. Czy to nie okropne, kiedy po kilku miesiącach małżeństwa para rozwodzi się, bo stwierdzają, że nic już ich nie łączy? Przestaje być dla nich ważne to, co robi druga osoba, czym się interesuje, jakie ma problemy, jak traktuje sprawy wiary, bo liczy się już tylko jedno?

     Skoro tak to znaczy, że nigdy nie było między nimi prawdziwej miłości, a jeśli były jakieś jej fundamenty to łatwo je zburzyli.

     Nie można powiedzieć także, że miłość to tylko uczucie, bo uczuciem może być złość czy radość, które mogą minąć następnego dnia. Miłość to nie tylko słowa, ale i czyny - przede wszystkim czyny.

     Gdy młoda Chinka wychodzi za mąż, matka nie pyta jej ile jej narzeczony ma pieniędzy, czy jakim jeździ samochodem, lecz pyta: Co on dla Ciebie zrobił? Bo nie jest aż tak ważne ile razy chłopak powiedział dziewczynie Kocham Cię, ile jej wysyła dziennie smsów, jak często się z nią spotyka, telefonuje. Ale co zdolny jest dla niej poświęcić, czego się podjąć. Musi pokazać, że naprawdę ją szanuje i nie myśli tylko o sobie, bo chce dla nich obojga dobra.

     Wiem, że miłość nie jest uczuciem łatwym, bo niesie z sobą poświęcenie i trud, wymaga zaakceptowania wad tych, których kochamy i patrzenia tylko na ich dobre strony. To ogromne wyzwanie, ale nie boję się go podjąć, bo wiem, że niesie z sobą wspaniałe owoce. Miłość należy pielęgnować jak drzewko: Najpierw zasadzić ziarnko, z którego ma wyrosnąć, potem podlewać, chronić przed mrozem i wiatrem, ale za to po latach zbierać słodkie owoce swej pracy. Tak jak jesienią grabi się pod drzewem liście, a potem pali w ognisku, tak samo należy zostawić za sobą wszystko to, co może miłość zepsuć, a wiec zapomnieć o złych chwilach, niepowodzeniach, przykrościach i zaczynać budować miłość od nowa, bo na pewno przyniesie wtedy dobre owoce.


Ania, lat 18[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej