Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rozstrzygnięcie konkursu "Czym jest dla Ciebie miłość?"


     Spośród nadesłanych prac wybraliśmy kilka, które są osobistymi rozważaniami na temat miłości i jej miejsca w Waszym życiu. Tak jak zaznaczyliśmy na wstępie nie chodziło nam o wypracowania ani wywody naukowe ale o osobiste przemyślenia. Przyznaliśmy 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Nie ma wśród nich I, II i III miejsca - wszystkie są równorzędne. Wszystkie te prace zamieściliśmy na stronie, a do autorów prac nagrodzonych prześlemy nagrody książkowe.
Prace nagrodzone Prace wyróżnione

Izabela Gryta

     Czym dla mnie jest Miłość? Wbrew pozorom to bardzo trudne pytanie, ponieważ dla mnie Miłość ma kilka wymiarów. Jednak uważam ją, za coś najwyższego i doskonałego, doskonałego za razem dostępnego dla wszystkich. Każdy jednak za miłość uważa co innego.

     Dla mnie Miłość to uczucie, ale nie objawiające się poprzez popęd fizyczny, czy rozładowanie swoich emocji. Miłość to uczucie dojrzałe, które wiąże się z odpowiedzialnością, konsekwencją i zaangażowaniem. Myślę również, że potrzeba chęci by osiągnąć miłość. Miłość to uczucie wyższe, dla mnie wiąże się z braniem i dawaniem. W jakim sensie? Osoba, która kocha, oczywiście musi dawać, dawać to co ma w sobie najlepszego i najpiękniejszego. Ofiarowuje siebie samego dla drugiej osoby, jednak musi umieć też brać. Bo czymże była by Miłość dwojga ludzi, jeśli oboje chcieliby tylko dawać? Owszem z pozoru może to wydawać się dobre, ale popatrzmy z drugiej strony, jak poczuje się ta druga osoba jeśli nie będziemy przyjmować od niej tego co chciałaby nam dać. A w innej sytuacji, gdy obie osoby chciałyby tylko brać? Oboje byli by dla siebie obiektem, lub raczej przedmiotem potrzebnym tylko do zaspokojenia swoich potrzeb, bez względu na potrzeby i uczucia tej drugiej osoby.

     Dlatego dojrzała i prawdziwa Miłość umie dawać, dobro, piękno, bezpieczeństwo, wiarę i nadzieję, ale potrafi także brać troski, problemy, rozczarowania, trudności, wady i zalety.

     Miłość to rozległy temat, dla mnie ma wymiar duchowy, ponieważ wiąże się z Bogiem i Jego uczuciem do mnie. On kocha mnie bezinteresownie i za to tylko, że jestem człowiekiem. Jego miłość jest doskonała i do takiej miłości powinni dążyć wszyscy ludzie. Do miłości bezinteresownej, która nie stawia warunków wymagań, która chroni, daje poczucie bezpieczeństwa, ale nie więzi. Daje wolność. Chciałabym umieć kochać ludzi tak jak Bóg. Umieć dostrzec Jego miłość w drugim człowieku. Przez pomoc innym, rozwijać swoją miłość, dojrzewać w miłości do Boga i choć w małym stopniu naśladować i dawać ludziom tą Miłość, do której jesteśmy powołani. Miłość jest dla wszystkich i do wszystkich. wszystkich końcu miłość to najwyższe z uczuć, doskonałe i jedyne w swoim rodzaju. Nie ma drugiego takiego!

     Doświadczyłam w swoim życiu wiele różnych miłości. Miłości rodzicielskiej, od rodziców, którzy mnie wychowali, nauczyli jak żyć, którzy bez względu na to co zrobię zawsze będą mnie kochać. To jest wspaniała Miłość, szczęśliwy powinien być ten, kto jej doświadczył tak jak ja. Inną Miłością, równie piękną, jest miłość braterska do mojego rodzeństwa, które mimo naszych różnych starć, trwa, rozwija się i z każdym dniem zaskakuje mnie swoim pięknem. W swoim życiu doświadczyłam również Miłości partnerskiej, co prze to rozumiem? Miałam chłopaka, oboje starliśmy się być dla siebie pomocni, było dobrze do póki nie okazało się do czego tak naprawdę jestem mu potrzebna. I jak się okazało nie była to Miłość, teraz z perspektywy czasu nawet nie wiem co to było, ale na pewno to mnie ubogaciło i dzięki temu mogłam sama zrozumieć, czym dla mnie jest Miłość. Wtedy zdałam sobie sprawę, że nie chcę wykorzystywać, ani być wykorzystywaną. Poczułam wtedy czym jest Miłość ofiarowywana przez Boga. I teraz wiem, ta Miłość to, to czego naprawdę chcę! Czego ja i moja dusza pragnie najbardziej!

     Czym dla mnie jest Miłość? To pomoc, bycie przy drugiej osobie gdy mnie potrzebuje, to zarówno cieszenie się i dzielenie z nią radości, ale bycie także przy niej kiedy jest źle i gdy nastaje smutek i płacz. Bo Miłość jest cierpliwa, bo nie szuka swego, bo współweseli się z prawdą, bo nie cieszy się z niesprawiedliwości, bo we wszystkim pokłada nadzieję, bo jest łaskawa! Bo Miłość potrzebna jest by żyć, bez niej człowiek jest pusty, nie widzi swojego sensu istnienia. Trzeba mieć wiarę, nadzieję i miłość jednak jak to mówi św. Paweł z nich największa jest Miłość. Każdy człowiek dąży do tej Miłości jedynej, pięknej i niepowtarzalnej. Tak bardzo niektórzy odeszli od prawdziwej Miłości, zniesławili ją, oczernili, nadali jej niewłaściwy sens. Ale Miłość przetrwa, bo Miłość pochodzi od Boga, i w sobie ma Jego znamię i nikt nie jest wstanie zmienić jej piękna i dobra pochodzącego od Pana.


Iza, lat 18[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej