Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki


Duchowa Adopcja


Duchowa adopcja - nasze Jerycho

Istotą duchowej adopcji jest modlitewne ogarnięcie dziecka zagrożonego w łonie swej matki, rodziców tego dziecka oraz najbliższego otoczenia. Modlitwa kierowana jest w intencji dziecka tylko Bogu znanego.

Jak można zobaczyć owoce duchowej adopcji dziecka poczętego?

Na dzieło duchowej adopcji patrzeć trzeba w perspektywie wiary. To znaczy, że nasze modlitwy nie pozostają przez Boga niewysłuchane. Często jest jednak tak, że odpowiedź Boga na naszą modlitwę jest inna, niż tego sobie życzymy. Wszak drogi Boga nie są naszymi drogami, a Jego myśli naszymi (por. Iz 55,8). Duchowa adopcja jest wypraszaniem Bożych łask dla ludzi o przemianę serc, aby uszanowali życie, aby najbliższe otoczenie niosło pomoc potrzebującym matkom i rodzinom.

W perspektywie wiary takimi widocznymi owocami mogą być działania organizacji na rzecz życia, pomoc niesiona przez wszelkie fundacje czy pozytywna zmiana w spojrzeniu na obronę życia, która uwidacznia się w niektórych kręgach parlamentarnych. Na dzieło duchowej adopcji trzeba patrzeć w kontekście rzeczywistości Kościoła, a więc tego, że działanie jednych osób ma wpływ na innych. Modlitwa jest dziełem miłości, a miłość jest silniejsza niż śmierć, czyli silniejsza także od wszelkich ataków na poczęte życie. Teraz bierzemy udział w trudach, w duchowej walce, a owoce płynące z duchowej adopcji dziecka poczętego zobaczymy w wieczności, w obliczu Boga, Miłośnika Życia.

Walka duchowa

Dlaczego podejmuję duchową adopcję dziecka poczętego? Czy taka modlitwa może być formą obrony życia poczętego? Czy codzienny różaniec może przemienić czyjeś nastawienie do poczętego dziecka? Takie pytania mogą się nasuwać, kiedy widzi się mnogość ataków na życie ludzkie, szczególnie to najbardziej bezbronne. Patrząc na dzieło duchowej adopcji nasuwa się obraz Izraelitów, którzy stanęli pod murami Jerycha. Wkroczyli do Ziemi Obiecanej, mieli ją objąć w posiadanie, a tu przed nimi potężna twierdza, wobec której czuli się bezsilni. W swej wędrówce, wobec tych przeciwności, zawierzyli Bogu, słuchali Jego głosu i realizowali Jego wolę.

Pod Jerychem nie budowali oblężniczych machin, nie usypywali wałów, lecz kroczyli w imię Pana. Codziennie powtarzali te same czynności: stawali przed Jahwe, kroczyli z Arką Przymierza wokół Jerycha. Tylko tyle, czy aż tyle? Gdyby szli bez wiary to "tylko tyle", lecz w wierze w moc Najwyższego było to "aż tyle". Złe moce godzące w poczęte życie są jak potężne mury Jerycha. Naszą Arką Przymierza jest Maryja, która daje w nasze ręce różaniec. Z tym orężem codzienne przez dziewięć miesięcy stajemy przed Bogiem. Nasza modlitwa to głos trąb, które wieszczą rychłą klęskę Jerycha. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego (Jk 5,16), a przez wiarę upadły mury Jerycha, gdy je obchodzili dokoła w ciągu siedmiu dni. (Hbr 11,30)

Podejmuję duchową adopcję, bo wierzę, że modlitwa ta dosięga nieba i nie pozostaje bezowocna. Przez tę modlitwę pragnę towarzyszyć temu poczętemu dziecku w jego drodze do Ziemi Obiecanej. Dla niego pragnę być jak Jozue, który przewodził Izraelitom, biorąc udział we wszystkich trudnościach. Czy Ty pragniesz być takim wodzem i towarzyszem? Wodzem w duchowej walce i towarzyszem w drodze do nieba? Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40) - mówi Pan. A jaka jest Twoja odpowiedź?

Współcześni Amalekici

Czy sama modlitwa różańcowa wystarczy, aby obronić poczęte życie? Nie jest to jedyna forma obrony życia, jednakże jest to działanie bardzo istotne. Duchowa adopcja dziecka poczętego jest skierowana do osób wierzących. Tylko poprzez wiarę można dostrzec owoce tej modlitwy. Różaniec jest naszą formą walki z mocami zła. Dziewięciomiesięczne trwanie na modlitwie wymaga wielkiej dyscypliny i samozaparcia. W tej walce potrzebne jest wsparcie innych. Dlatego wspólne gromadzenie się każdego 25 dnia miesiąca na Mszy świętej, na której modlimy się w intencji wszystkich osób, które podjęły to dzieło, jest wielką pomocą. Przypomina się opis walki Izraelitów z Amalekita-mi ukazany w Księdze Wyjścia (17,8-16). Gdy wojownicy pod wodzą Jozuego wyruszyli do walki, to Mojżesz, Aaron i Chur wyszli na szczyt góry, a Mojżesz, wspierany przez towarzyszy, trzymał wzniesione ręce. Jak długo trzymał ręce podniesione do góry, tak długo Izrael miał przewagę.

Jedne osoby podejmują działania na płaszczyźnie legislacyjnej, inni - przez bezpośrednią pomoc matkom noszącym w swym łonie poczęte życie. Aby ich wysiłki przyniosły zwycięstwo potrzebują wsparcia innych. Nasza modlitwa ma stać się wyjściem na szczyt góry, aby tam, z łaską Boga w ręku, z różańcem w dłoniach wyjednywać zwycięstwo w walce z Amalekitami XXI wieku. Do tej walki idziemy w imię Pana!

Andrzej Wojtkowiak

Autor jest teologiem, mieszka i pracuje
w Murowanej Goślinie k. Poznania.


Jezu, Ty się tym zajmij. Modlitwa pełnego zawierzenia Jezu, Ty się tym zajmij. Modlitwa pełnego zawierzenia
Joanna Piątek
Czy odważysz się na pierwszy krok w stronę nowego życia, życia w objęciach Bożej Miłości? Wystarczy tylko zamknąć oczy i z serca powiedzieć: „Jezu, Ty się tym zajmij”... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Kazimierz: 17.03.2020, 09:19
 Proszę o modlitwę o dar potomstwa dla Martyny i Krzysztofa. .Maryjo dopomóż. Jezu Ufam Tobie.
 Katolik: 24.03.2019, 11:20
 Do Pauli: wg Katechizmu, modlitwy osoby w stanie grzechu ciezkiego nic nie znaczą przed Bogiem, bo jest ona na wlasne zyczenie jak trup, a nieboszczyk nie jest w stanie wykonać swojej pracy, także podejmując się jakiejkolwiek modlitwy warto być w stanie łaski uswiecajacej.
 Do Pauli: 18.05.2018, 22:10
 Nikt raczej stanu łaski uswięcającej u kandydatów nie sprawdza, polecam jednak trwanie w niej. Można w tej intencji przystąpić do spowiedzi, ofiarować Komunię. Stan łaski ważny jest nie tylko do duchowej adopcji, ale przede wszystkim dla nas samych i naszego zbawienia. Tak spełnione zobowiązania duchowej adopcji będą stanowiły dla nas w przypadku stanu łaski czyn zasługujący (i to naprawdę spory). Rozwazana może być dowolna tajemnica różańcowa, dla mnie osobiście najlepiej służy tutaj tajemnica Zwiastowania oraz Narodzenia Pana Jezusa.
 Paula: 17.04.2018, 00:07
 Czy osoba, ktora nie moze przyjmowac komunii moze duchowo zaadoptowac dziecko??
 Dotka: 10.04.2018, 00:02
 Do lusikub: Milosierdzie Boze jest trudne do ogarniecia rozumem ludzkim. Bardzo Pani wspolczuje:( , ale prosze nie gniewac sie na Boga. Kazdy w zyciu otrzymuje krzyz, taki ktory da rade udzwignac wraz z pomoca Boga. Prosze swoje cierpienia ofiarowac za kogos, lub ogolnie poprosic Boga by je przyjal i sam zdecydowal komu sa potrzebne.... Prosze o ufnosc pomimo wszystko kiedy wszystko sie wali, kiedy sie topimy jak Piotr ktory zwatpil, kiedy chodzil po wodzie, jakie to ludzkie. Jezus mu odpowiedzial czemu zwatpiles malej wiary? Powodzenia! Tez przechodzilam kryzys wiary, tez mialam wszystkiego dosc, pytalam "co to za Milosierdzie"? a przeciez Bog jest dobry! Pragnie naszego szczescia. Nie zawsze jest tak jak bysmy chcieli....
 Patrycja: 15.01.2018, 22:26
 Czy musze się modlić tą modlitwą i dziesiątką różańca rano i wieczorem czy moge tylko raz w ciągu całego dnia?
 Ewelina: 29.06.2017, 21:03
 Proszę o modlitwę aby miłosierny Bóg obdarzył mnie zdrowym potomstwem abym nigdy już nie musiała doświadczyć straty dziecka poprzez poronienie a było już dwa... Ja rowniez ofiaruje swoją modlitwę w intencji nienarodzonego dziecka
 Janusz: 12.01.2017, 19:20
 Tajemnicę różańca zmieniamy codziennie czy przez 9 miesięcy odmawiamy tę sama.
 Do: 19.09.2016, 07:54
 Co w przypadku gdy zasnełam w czasie modlitwy i obudziłam się rano? Czy mogę skończyć modlitwę rano i odmówić normalnie na kolejny dzień czy mam przedłużyć modlitwę o jeden dzień?
 Do: 19.09.2016, 07:53
 Co w przypadku gdy zasnełam w czasie modlitwy i obudziłam się rano? Czy mogę skończyć modlitwę rano i odmówić normalnie na kolejny dzień czy mam przedłużyć modlitwę o jeden dzień?
 jest: 31.08.2016, 02:47
 jest ważna codziennie odmawiałaś modlitwę w intencji dziecka poczętego.plus nie zrobiłaś błędu świadomie.odmawiaj dalej wraz z modlitwą codzienną.
 Ula : 04.08.2016, 02:57
 Juz minelo 8 miesiecy jak wzielam w adopcje duchowa dziecko poczete ale dzisiaj zaowazylam ze robie bland tzn nie zawsze odmawiam modlitwe codzienna , cos musialam zle przeczytac owszem odmawiam codziennie rozaniec w intencji dziecka poczetego , jak myslicie czy moja modlitwa jest wazna 😞
 do lusikub: 21.06.2016, 23:37
 Przykro mi że dzieciątko którego pragnęłaś nie jest tu na ziemi z Tobą ale za to masz w niebie Aniołka który wstawia się za Tobą, to tak jak prosimy Świętych czy dusze czyścowe o wstawiennictwo. A tam na Ciebie będzie czekał Aniołek którego nosiłaś pod sercem. Bóg nie robi na złość, dopuszcza zło i cierpienia dla Jego celu wiadomego, czy człowiek się zastanowił ale to od Boga jest miłość a zło od złego pochodzi. Co jest teraz w Twym sercu? Życzę Ci by miłość panowała a gdy Ci smutno to pomyśl co Twój Aniołek robi w niebie, może teraz gdy oddalasz się od Boga On modli się za Ciebie byś w chwili pójścia na drugi świat być tam w niebie razem z Nim i wielbić Boga. Może gdybyś urodziła to ono przysporzyłoby Ci więcej cierpienia pomimo jak najlepszego wychowania. Jeszcze raz dużo miłości i wiary w Pana Boga.
 elzbieta: 05.05.2016, 03:33
 po odmowienia modlitwy o duchowa adopcje dziecka poczetego zawsze na koncu prosze, boze dopomoz mi abym jutro odmowila to modlitwe i wtedy nigdy nie zapomnisz bo opatrznosc czuwa.
 elzbieta: 05.05.2016, 03:28
 po odmowienia modlitwy o duchowa adopcje dziecka poczetego zawsze na koncu prosze, boze dopomoz mi abym jutro odmowila to modlitwe i wtedy nigdy nie zapomnisz bo opatrznosc czuwa.
 nusia: 25.01.2016, 22:42
 Czy można zacząc modlitwę za synową, która poroniła, a bardzo pragnie dziecka
 nusia: 25.01.2016, 22:42
 Czy można zacząc modlitwę za synową, która poroniła, a bardzo pragnie dziecka
 Anna: 08.12.2015, 23:25
 Czy osoba ktora nie moze przystepowac do komunii sw. moze dokonac duchowej adopcji?
 swietoslawa c.: 22.09.2015, 17:40
 Proszę o modlitwę za moja bratanice,ktora za nie długo urodzi cudowne dziecie,prosze o opieke modlitewna w sprawie mojej bratanicy.
 swietoslawa c.: 16.09.2015, 15:21
 Modlitwa za matki,ktore z przyczyn losoych stracily noworoki.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej