Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki


Duchowa Adopcja


Historia

Dzieło Duchowej Adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 r. ojcowie paulini w kościele Świętego Ducha w Warszawie rozpoczęli dzieło Duchowej Adopcji, które miało być jedną z form wypełniania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Duchową Adopcję propagowaną w Polsce pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II w liście skierowanym do ks. prałata Franciszka Kołacza, Krajowego Moderatora Ruchu Domowego Kościoła.

O DUCHOWEJ ADOPCJI ZAGROŻONYCH - PO DZIESIĘCIU LATACH

Od dziesięciu łat rozwija się w Polsce ruch duchowej adopcji dzieci zagrożonych sztucznym poronieniem1. Nim przyjął on formy organizacyjne, rozpoczęła go garstka szlachetnych zapaleńców z warszawskiego duszpasterstwa "Straż Pokoleń" przy kościele Świętego Ducha, wspieranych przez ojców paulinów. Dzisiaj w ten ruch jest zaangażowanych kilkuset animatorów, a tysiące ludzi podejmuje duchową adopcję. Podporą całej akcji jest Jasna Góra i zakon paulinów. Do pracy w tym dziele przyłączają się rozmaite środowiska świeckie i wspólnoty zakonne. Organizowane są rekolekcje i instruktaże. Opracowano liturgiczny ceremoniał przyrzeczenia duchowej adopcji. W wielu parafiach przyrzeczenia duchowej adopcji odbywają się regularnie. Mówi się o wielkim zaangażowaniu duchowym, o uświadomieniu sobie i innym wagi sprawy życia, ale i o nawróceniach z grzechu dzieciobójstwa, o realizowanym zadośćuczynieniu za popełnione zło. Słyszałem też, że księża w parafii, gdzie rozwija się duchowa adopcja, z zaskoczeniem rozpoznają jej cudowne efekty. Deo gratias!

Gdy na to patrzę, nie mogę się nadziwić Bożej Opatrzności, która swoich wielkich dzieł chce dokonywać nie bez uczestnictwa małego człowieka. Miałem bowiem i ja swój skromny udział w tym, co potem - już bez mojego wysiłku i starania - wyrosło w wielkie drzewo. Dzisiaj, gdy z okazji jubileuszu dziesięciolecia duchowej adopcji jej apostołowie proszą mnie o podanie szczegółów "jak to się zaczęło", czynię to wyłącznie z powodu ich nalegań, by dać świadectwo prawdzie i uczcić samego Boga w Jego dziełach.

Było to w roku 1986. W czasie pobytu w Londynie często odwiedzałem tamtejsze kościoły, w tym katolicką katedrę westminsterską, by móc uczestniczyć w łacińskiej Mszy świętej. Wewnątrz tej świątyni znajdował się stół, gdzie ludzie zostawiali do wzięcia różne obrazki, gazetki itp. Pamiętam, że któregoś dnia na stole tym nie było niczego, poza jednym malutkim obrazkiem. O ile dobrze pamiętam, była na nim przedstawiona Święta Rodzina, a na odwrocie informacja o duchowej adopcji. Obrazek ten wziąłem ze sobą. Gdy obejrzałem go dokładnie w metrze, pomyślałem, że to wielkie dzieło: modlić się przez dziewięć miesięcy za zagrożone aborcją dziecko, które Bóg może wyratować od śmierci! Dzień po dniu osłaniać swoją modlitwą życie konkretnego bezbronnego człowieka, błagać miłosierdzie Boże o zmianę decyzji rodziców.

Po powrocie do kraju zdecydowałem się napisać artykuł o potrzebie duchowej adopcji w Polsce. Ukazał się on w "Rycerzu Niepokalanej" ze stycznia 1987 r. Zamieściłem tam tłumaczenie modlitwy podanej w znalezionym przeze mnie obrazku2 oraz oświadczyłem, że sam podejmuję duchową adopcję wobec dziecka wybranego przez Boga. Wezwałem także czytelników, by każdy bronił "swojego" dziecka. Dzisiaj wiem, że ten artykuł był powodem rozpoczęcia ruchu duchowej adopcji w Polsce przez paulińskie duszpasterstwo "Straż Pokoleń" z ul. Długiej w Warszawie. Pierwsze przyrzeczenia adopcyjne złożono tam już w następnym miesiącu!

Sądziłem, że jest ważną rzeczą wydanie w Polsce podobnego obrazka jak ten, który trafił do moich rąk w Anglii. Zwróciłem się do o. Moroza z Wydawnictwa Michalineum, który okazał się przychylny sprawie. Po pewnym czasie - a czas ten bardzo mi się dłużył! - wydrukowano niewielki folder, z obrazkiem Świętej Rodziny i tekstem wyjaśniającym, do którego dołączono pozwolenie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej z 31 marca 1987 r. Pewną część tych folderów porozkładałem w warszawskich kościołach. Niedawno dowiedziałem się, że pojawienie się tego folderu bardzo ułatwiło organizatorom duchowej adopcji w Polsce dotarcie do różnych środowisk kościelnych.

I na tym kończy się mój udział w tej wielkiej sprawie. Trafiła ona do rąk ludzi dzielnych i roztropnych, którzy do dziś czuwają nad jej rozwojem, widząc w tym realizację Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. To im zawdzięczamy nieprawdopodobnie szybki i dynamiczny rozwój tego przedsięwzięcia. Widać też, że sam Pan Bóg nim się opiekuje. Wspaniały Bóg w swych cudownych dziełach!

Paweł Milcarek

Modlitewnik dla małżonków Modlitewnik dla małżonków
Małgorzata Rogalska
Niniejszy modlitewnik może być pomocny dla małżonków w ich indywidualnej, jak i wspólnej modlitwie. Zamieszczono w nim modlitwy o miłość, modlitwy małżonków za siebie, za dzieci, za całą rodzinę, modlitwy w różnych sytuacjach, zarówno radosnych np. rocznicy ślubu, jak i trudnych np. gdy małżeństwo przechodzi kryzys... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Kazimierz: 17.03.2020, 09:19
 Proszę o modlitwę o dar potomstwa dla Martyny i Krzysztofa. .Maryjo dopomóż. Jezu Ufam Tobie.
 Katolik: 24.03.2019, 11:20
 Do Pauli: wg Katechizmu, modlitwy osoby w stanie grzechu ciezkiego nic nie znaczą przed Bogiem, bo jest ona na wlasne zyczenie jak trup, a nieboszczyk nie jest w stanie wykonać swojej pracy, także podejmując się jakiejkolwiek modlitwy warto być w stanie łaski uswiecajacej.
 Do Pauli: 18.05.2018, 22:10
 Nikt raczej stanu łaski uswięcającej u kandydatów nie sprawdza, polecam jednak trwanie w niej. Można w tej intencji przystąpić do spowiedzi, ofiarować Komunię. Stan łaski ważny jest nie tylko do duchowej adopcji, ale przede wszystkim dla nas samych i naszego zbawienia. Tak spełnione zobowiązania duchowej adopcji będą stanowiły dla nas w przypadku stanu łaski czyn zasługujący (i to naprawdę spory). Rozwazana może być dowolna tajemnica różańcowa, dla mnie osobiście najlepiej służy tutaj tajemnica Zwiastowania oraz Narodzenia Pana Jezusa.
 Paula: 17.04.2018, 00:07
 Czy osoba, ktora nie moze przyjmowac komunii moze duchowo zaadoptowac dziecko??
 Dotka: 10.04.2018, 00:02
 Do lusikub: Milosierdzie Boze jest trudne do ogarniecia rozumem ludzkim. Bardzo Pani wspolczuje:( , ale prosze nie gniewac sie na Boga. Kazdy w zyciu otrzymuje krzyz, taki ktory da rade udzwignac wraz z pomoca Boga. Prosze swoje cierpienia ofiarowac za kogos, lub ogolnie poprosic Boga by je przyjal i sam zdecydowal komu sa potrzebne.... Prosze o ufnosc pomimo wszystko kiedy wszystko sie wali, kiedy sie topimy jak Piotr ktory zwatpil, kiedy chodzil po wodzie, jakie to ludzkie. Jezus mu odpowiedzial czemu zwatpiles malej wiary? Powodzenia! Tez przechodzilam kryzys wiary, tez mialam wszystkiego dosc, pytalam "co to za Milosierdzie"? a przeciez Bog jest dobry! Pragnie naszego szczescia. Nie zawsze jest tak jak bysmy chcieli....
 Patrycja: 15.01.2018, 22:26
 Czy musze się modlić tą modlitwą i dziesiątką różańca rano i wieczorem czy moge tylko raz w ciągu całego dnia?
 Ewelina: 29.06.2017, 21:03
 Proszę o modlitwę aby miłosierny Bóg obdarzył mnie zdrowym potomstwem abym nigdy już nie musiała doświadczyć straty dziecka poprzez poronienie a było już dwa... Ja rowniez ofiaruje swoją modlitwę w intencji nienarodzonego dziecka
 Janusz: 12.01.2017, 19:20
 Tajemnicę różańca zmieniamy codziennie czy przez 9 miesięcy odmawiamy tę sama.
 Do: 19.09.2016, 07:54
 Co w przypadku gdy zasnełam w czasie modlitwy i obudziłam się rano? Czy mogę skończyć modlitwę rano i odmówić normalnie na kolejny dzień czy mam przedłużyć modlitwę o jeden dzień?
 Do: 19.09.2016, 07:53
 Co w przypadku gdy zasnełam w czasie modlitwy i obudziłam się rano? Czy mogę skończyć modlitwę rano i odmówić normalnie na kolejny dzień czy mam przedłużyć modlitwę o jeden dzień?
 jest: 31.08.2016, 02:47
 jest ważna codziennie odmawiałaś modlitwę w intencji dziecka poczętego.plus nie zrobiłaś błędu świadomie.odmawiaj dalej wraz z modlitwą codzienną.
 Ula : 04.08.2016, 02:57
 Juz minelo 8 miesiecy jak wzielam w adopcje duchowa dziecko poczete ale dzisiaj zaowazylam ze robie bland tzn nie zawsze odmawiam modlitwe codzienna , cos musialam zle przeczytac owszem odmawiam codziennie rozaniec w intencji dziecka poczetego , jak myslicie czy moja modlitwa jest wazna 😞
 do lusikub: 21.06.2016, 23:37
 Przykro mi że dzieciątko którego pragnęłaś nie jest tu na ziemi z Tobą ale za to masz w niebie Aniołka który wstawia się za Tobą, to tak jak prosimy Świętych czy dusze czyścowe o wstawiennictwo. A tam na Ciebie będzie czekał Aniołek którego nosiłaś pod sercem. Bóg nie robi na złość, dopuszcza zło i cierpienia dla Jego celu wiadomego, czy człowiek się zastanowił ale to od Boga jest miłość a zło od złego pochodzi. Co jest teraz w Twym sercu? Życzę Ci by miłość panowała a gdy Ci smutno to pomyśl co Twój Aniołek robi w niebie, może teraz gdy oddalasz się od Boga On modli się za Ciebie byś w chwili pójścia na drugi świat być tam w niebie razem z Nim i wielbić Boga. Może gdybyś urodziła to ono przysporzyłoby Ci więcej cierpienia pomimo jak najlepszego wychowania. Jeszcze raz dużo miłości i wiary w Pana Boga.
 elzbieta: 05.05.2016, 03:33
 po odmowienia modlitwy o duchowa adopcje dziecka poczetego zawsze na koncu prosze, boze dopomoz mi abym jutro odmowila to modlitwe i wtedy nigdy nie zapomnisz bo opatrznosc czuwa.
 elzbieta: 05.05.2016, 03:28
 po odmowienia modlitwy o duchowa adopcje dziecka poczetego zawsze na koncu prosze, boze dopomoz mi abym jutro odmowila to modlitwe i wtedy nigdy nie zapomnisz bo opatrznosc czuwa.
 nusia: 25.01.2016, 22:42
 Czy można zacząc modlitwę za synową, która poroniła, a bardzo pragnie dziecka
 nusia: 25.01.2016, 22:42
 Czy można zacząc modlitwę za synową, która poroniła, a bardzo pragnie dziecka
 Anna: 08.12.2015, 23:25
 Czy osoba ktora nie moze przystepowac do komunii sw. moze dokonac duchowej adopcji?
 swietoslawa c.: 22.09.2015, 17:40
 Proszę o modlitwę za moja bratanice,ktora za nie długo urodzi cudowne dziecie,prosze o opieke modlitewna w sprawie mojej bratanicy.
 swietoslawa c.: 16.09.2015, 15:21
 Modlitwa za matki,ktore z przyczyn losoych stracily noworoki.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej