Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II Obietnice różańcowe Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różańcowa Pani

Od XIII wieku datuje się w Kościele katolickim nabożeństwo różańcowe. Znana jest działalność we Francji św. Dominika Gusmano (Guzman), któremu tradycja chrześcijańska przypisuje ułożenie różańca świętego, po widzeniu Matki Bożej i radach od Niej otrzymanych.

Nabożeństwo różańcowe początkowo rozwijało się w murach klasztornych. Ożywienie modlitwy różańcowej nastąpiło w XV wieku dzięki dominikanowi, błogosławionemu Alanusowi de la Roche, wpierw w Europie, a następnie na świecie, stając się ulubioną modlitwą zarówno możnych, jak i biednych. Jej urzekające piękno zdobyło serca czcicieli Maryi, zwłaszcza w kolejnym stuleciu, gdy po błagalnych procesjach różańcowych chrześcijańskie wojska odniosły zwycięstwo nad turecką armią pod Lepanto 7 października 1571 r. W twórczość zaś artystyczną wniosło nową koncepcję - koncepcję Matki Bożej Różańcowej, ku czci której zaczęły powstawać wspaniałe dzieła, obrazy fundowane w różnych kościołach przez stowarzyszenia różańcowe i bractwa cechowe.

Najstarsze obrazy Matki Bożej Różańcowej, pochodzące z XV wieku, nawiązują początkowo do wezwania litanii loretańskiej: "Różo duchowna". Miejsce właściwego różańca zajmują na nich kwiaty. Są to zazwyczaj trzy wieńce uplecione z róż, symbolizujące trzy Tajemnice Różańca Świętego. Otaczają one całą postać Bogurodzicy lub też zdobią tylko Jej skronie. Niekiedy jeden z wianków uwity jest z gwiazd. Do tego typu przedstawień Matki Bożej Różańcowej zaliczamy uduchowioną Madonnę Fra Angelico, znajdującą się w Perugii, oraz liczne obrazy szkoły kolońskiej z jej wybitnym przedstawicielem Stefanem Lochnerem na czele. Najbardziej zaś znaną kompozycją na ten temat jest słynne "Święto różańcowe" Albrechta Durera.

Prawdziwy rozkwit wizerunków Różańcowej Pani przypada na wiek XVI, czas baroku i z tego okresu pochodzi większość znanych nam wizerunków. Są to przeważnie obrazy wotywne, powstałe na zamówienie bractw, które fundowały je do kaplic i ołtarzy, zwłaszcza w kościołach dominikańskich.

Spośród dużej liczby dzieł, poświęconych Madonnie Różańcowej, poczesne miejsce zajmują obrazy łączące w sobie ideę Różańca Świętego z wyobrażeniem Matki Bożej Opiekuńczej. Przeczysta Dziewica przygarnia pod skrzydła swego królewskiego płaszcza wszystkich szukających u Niej pomocy i pośrednictwa, wskazując im przy tym na różaniec jako na niezawodny środek łączności między Nią, a potrzebującymi wsparcia i opieki. Wspaniale wyraził tę myśl malarz włoski Michał Anioł Merisi (1573-1610) znany raczej pod przydomkiem Caravaggio, w swych wspaniałych kompozycjach maryjnych, a zwłaszcza w dziele pt. "Madonna Różańcowa". Obraz ten znajduje się w galerii malarstwa w Wiedniu. Środek kompozycji zajmuje postać Maryi z Dzieciątkiem, siedzącej na wysokim tronie. Po Jej bokach umieścił artysta św. Dominika i św. Piotra Apostoła. Pierwszy z nich odbiera z rąk Bogurodzicy różaniec, drugi zaś - spoglądając na widza wzrokiem pełnym wyrozumienia i miłości - wskazuje ręką na Maryję jako Orędowniczkę i Pocieszy cielkę. U stóp Maryi kłębi się tłum biednych, na wpółodzianych ludzi, wyciągających ku Niej błagalnie ręce. Od tej silnie poruszonej grupy nędzarzy odcina się spokojem postać fundatora, który z ufnością dotyka płaszcza św. Dominika.

Uproszczoną formą przedstawionego typu wyobrażeń Matki Bożej Różańcowej są obrazy, na których artyści uwiecznili jedynie samą scenę wręczenia różańca św. Dominikowi przez Matkę Bożą, jak to przekazuje pobożna tradycja. Często miejsce założyciela zakonu dominikańskiego zajmują inni czciciele Maryi jak choćby św. Katarzyna Sieneńska czy inni święci ze zgromadzenia dominikańskiego czy cysterskiego.

Jest też wiele takich obrazów, które wokół głównej sceny mają piętnaście mniejszych obrazków ukazujących piętnaście tajemnic różańcowych oplatających jakby wieńcem postać Maryi.

Piękny obraz Madonny Różańcowej stworzył włoski malarz Ribistini. Miejsce św. Dominika zajmuje na nim papież Leon XIII, wielki czciciel Maryi, ten, który wprowadził w Kościele odmawianie różańca przez cały październik i który wydał aż 16 encyklik poświęconych różańcowi.

Oto zaledwie kilka dzieł z bogatego zbioru, którymi artyści wielcy i mali, pragnęli oddać cześć Tej, która przez różaniec wciąż odwraca Boży gniew od świata i zachęca w swych objawieniach do odmawiania tej jakże aktualnej zawsze modlitwy.

JAN URYGA

   

Wasze komentarze:
 Da: 06.11.2023, 12:16
 Najdroższa Mateńko proszę o uzdrowienie mojego kręgosłupa aby uniknąć ingerencji chirurga . Jestem starszą osobą i pragnęłabym nie być ciężarem dla nikogo...Mateńko miej mnie w swej opiece. Amen
 BMiN: 29.10.2023, 00:31
 Mateńko Boża Różańcowa pokornie proszę o pomoc w rozwiazaniu bardzo trudnych problemów rodzinnych Twoja czcicielka.
 Ufająca Tobie : 22.10.2023, 18:57
 Matko Różańcowa, oddal od mojej rodziny choroby, które powodują załamanie, pomóż mi zaufać Panu Bogu i jego woli. Kocham Ciebie Boże, pragnę iść Twoimi śladami.
 janusz: 21.10.2023, 02:23
 Proszę o modlitwę w intencji uzdrowienia i łaskę zdrowia psychicznego oraz pozbycie się złych myśli odzyskanie ochoty i radośći i sensu życia ,Oraz uzdrowienia mojej kostki i palca grubego na lewej stopie z ran oraz bólu szyi i karku po lewej stronie i barku oraz zaczerwieniena na Kośći ogonowej oraz krosty na jajkach i uzdrowienia bolące dolne i górnego dziąsła oraz bolących zębów Oraz uzdrowienia zaczerwienienia i rany na lewym udzie i lewym półdupku i udzie oraz uzdrowienia ran i zaczerwienienia na penisie oraz proszę o łaskę uzdrowienia problemu zoladkowego rozwolnienie luzny stolec
 Matka: 12.10.2023, 12:23
 Matko Boża Różańcowa, za pośrednictwem modlitwy różańcowej pragnę gorąco prosić Cię o łaskę nawrócenia się z grzechów nałogu moich synów oraz o pojednanie się między sobą, zaniechanie sporów i awantur. O nawrócenie się do Boga tak jak zostali wychowani w dzieciństwie. O tę łaskę gorąco Cie proszę Matko Boża Różancowa.
 BMiB: 11.10.2023, 23:29
 Najukochańsza Marko Boża Różańcowa pokornie proszę o powrót do zdrowia dla mojej wnuczki, o dobrą diagnozę lekarską i prawidłowe leczenie.
 Wiola: 11.10.2023, 21:45
 Maryjo miej nas w swojej opiece amen
 BMiB: 07.10.2023, 23:26
 Maryjo Matko Różańcowa pokornie proszę o opiekę nad naszą rodziną. O silną wiarę, miłość, zdrowie,bezpieczeństwo, zgodę, jedność, spokój. O zycie zgodne z Przykazaniami Bożymi.
 czcicielka: 07.10.2023, 10:06
 Matko Boza Rozancowa prosze Cie o powrot do zdrowia dla Grzegorza oraz pomoc i opieke Twoja pod Twoim plaszczem.O dobrych i uczciwych ludzi na jego drodze,by jego przedsiewziecia zostaly zrealizowane.O Dary Ducha Swietego na czas ich realizacji. Bog zaplac za modlitwe.
 czcicielka: 07.10.2023, 09:58
 Matko Boza Rozancowa prosze Cie o otrzymanie w calosci dobr ziemskich i duchowych./o pomoc we wszystkich moich potrzebach:urzedowych/o pozytywne rozpatrznie sprawy/,o wybawienie od zla ze strony nieprzyjaciol/alkoholika o oddalenie/.O dobra wole M.J.S/. Z podziekownaiem za modlitwe.
 czcicielka: 07.10.2023, 09:53
 Matko Boza Rozancowa prosze Cie o rozszerzenie kosciola :Ewy,Stanislawy,Zdzislawa,Anny,Roberta i jego braci,Lukasza,Kazimierza,Krystyny,Marzeny i jej meza./.O uczynienie z Szawla ich w Pawla. Bog zaplac z amodlitwe.
 czcicielka: 07.10.2023, 09:48
 Matko Boza Rozancowa prosze Cie o zdrowie dla Marcina oraz opieke i pomoc pod Twoim plaszczem dla niego. W intencji wybawienia kobiety z nienawisci do nas.O uczynienie z Szawla jej z w Pawla. Z podziekowaniem za modlitwe i za laski otrzymane dla mnie i dla rodziny .
 matka: 07.10.2023, 09:43
 |Matko Boza Rozancowa prosze Cie o powrot do zdrowia dla syna oraz opieke i pomoc pod Twoim plaszczem w sprawach zawodowych,urzedowych,mieszkaniowych,remontowych i w zyciu dla niego i dla mnie.. Dziekuje bardzo..
 matka: 07.10.2023, 09:40
 Matko Boza Rozancowa prosze Cie w intencji cudu uzdrowienia s yna oraz madrosc i pomyslnosc w pracy zawodowej i w zyciu dla niego i dla mnie.O Swiatlo Ducha Swietego w pomylnym rozwiazaniu naszych wszystkich problemow. Dziekuje bardzo.
 BNiB: 07.10.2023, 01:01
 Najświętsza Maryjo Panno Królowo Różańca Swiętego proszę pokornie o pomoc w znalezieniu pracy dla mojej wnuczki. Nie opuszczaj jej ze Swojej Macierzyńskiej opieki.
 Ada: 04.10.2023, 21:25
 Czytam to piękne świadectwo i płaczę. Chwała Ci Jezu. Przez ręce Maryji leczysz i uzdrawiasz.
 Danuta: 02.10.2023, 20:53
 Najswietsza Maryjo prosze pomoz o uzdrowiwnie dla Sebastiana aby odzyskal zdolnosc mowienia amen.
 marzena aneta: 01.10.2023, 13:27
 Różaniec dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję Matko Boża Różańcowa nawróć władimira putina dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję Matko Boża Różańcowa kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję Matko Boża Różańcowa kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Matko Boża Różańcowa kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję Matko Boża Różańcowa kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dwa trzy pokoje sześdziesiąt siedemdziesiąt metrów dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szacunek cuda czyni szczerość cuda czyni szczęśliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń proszę oto dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Beata : 30.09.2023, 16:03
 Matko Boża,proszę aby mąż wrócił do domu
 wiesiamori @hotmail.com: 02.09.2023, 19:46
 Prosze Cie Matenko o uzdrowienie mojego meza a mnie Milosci abym mogla mezowi sluzyc .
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej