Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II Obietnice różańcowe Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różańcowa Pani

Od XIII wieku datuje się w Kościele katolickim nabożeństwo różańcowe. Znana jest działalność we Francji św. Dominika Gusmano (Guzman), któremu tradycja chrześcijańska przypisuje ułożenie różańca świętego, po widzeniu Matki Bożej i radach od Niej otrzymanych.

Nabożeństwo różańcowe początkowo rozwijało się w murach klasztornych. Ożywienie modlitwy różańcowej nastąpiło w XV wieku dzięki dominikanowi, błogosławionemu Alanusowi de la Roche, wpierw w Europie, a następnie na świecie, stając się ulubioną modlitwą zarówno możnych, jak i biednych. Jej urzekające piękno zdobyło serca czcicieli Maryi, zwłaszcza w kolejnym stuleciu, gdy po błagalnych procesjach różańcowych chrześcijańskie wojska odniosły zwycięstwo nad turecką armią pod Lepanto 7 października 1571 r. W twórczość zaś artystyczną wniosło nową koncepcję - koncepcję Matki Bożej Różańcowej, ku czci której zaczęły powstawać wspaniałe dzieła, obrazy fundowane w różnych kościołach przez stowarzyszenia różańcowe i bractwa cechowe.

Najstarsze obrazy Matki Bożej Różańcowej, pochodzące z XV wieku, nawiązują początkowo do wezwania litanii loretańskiej: "Różo duchowna". Miejsce właściwego różańca zajmują na nich kwiaty. Są to zazwyczaj trzy wieńce uplecione z róż, symbolizujące trzy Tajemnice Różańca Świętego. Otaczają one całą postać Bogurodzicy lub też zdobią tylko Jej skronie. Niekiedy jeden z wianków uwity jest z gwiazd. Do tego typu przedstawień Matki Bożej Różańcowej zaliczamy uduchowioną Madonnę Fra Angelico, znajdującą się w Perugii, oraz liczne obrazy szkoły kolońskiej z jej wybitnym przedstawicielem Stefanem Lochnerem na czele. Najbardziej zaś znaną kompozycją na ten temat jest słynne "Święto różańcowe" Albrechta Durera.

Prawdziwy rozkwit wizerunków Różańcowej Pani przypada na wiek XVI, czas baroku i z tego okresu pochodzi większość znanych nam wizerunków. Są to przeważnie obrazy wotywne, powstałe na zamówienie bractw, które fundowały je do kaplic i ołtarzy, zwłaszcza w kościołach dominikańskich.

Spośród dużej liczby dzieł, poświęconych Madonnie Różańcowej, poczesne miejsce zajmują obrazy łączące w sobie ideę Różańca Świętego z wyobrażeniem Matki Bożej Opiekuńczej. Przeczysta Dziewica przygarnia pod skrzydła swego królewskiego płaszcza wszystkich szukających u Niej pomocy i pośrednictwa, wskazując im przy tym na różaniec jako na niezawodny środek łączności między Nią, a potrzebującymi wsparcia i opieki. Wspaniale wyraził tę myśl malarz włoski Michał Anioł Merisi (1573-1610) znany raczej pod przydomkiem Caravaggio, w swych wspaniałych kompozycjach maryjnych, a zwłaszcza w dziele pt. "Madonna Różańcowa". Obraz ten znajduje się w galerii malarstwa w Wiedniu. Środek kompozycji zajmuje postać Maryi z Dzieciątkiem, siedzącej na wysokim tronie. Po Jej bokach umieścił artysta św. Dominika i św. Piotra Apostoła. Pierwszy z nich odbiera z rąk Bogurodzicy różaniec, drugi zaś - spoglądając na widza wzrokiem pełnym wyrozumienia i miłości - wskazuje ręką na Maryję jako Orędowniczkę i Pocieszy cielkę. U stóp Maryi kłębi się tłum biednych, na wpółodzianych ludzi, wyciągających ku Niej błagalnie ręce. Od tej silnie poruszonej grupy nędzarzy odcina się spokojem postać fundatora, który z ufnością dotyka płaszcza św. Dominika.

Uproszczoną formą przedstawionego typu wyobrażeń Matki Bożej Różańcowej są obrazy, na których artyści uwiecznili jedynie samą scenę wręczenia różańca św. Dominikowi przez Matkę Bożą, jak to przekazuje pobożna tradycja. Często miejsce założyciela zakonu dominikańskiego zajmują inni czciciele Maryi jak choćby św. Katarzyna Sieneńska czy inni święci ze zgromadzenia dominikańskiego czy cysterskiego.

Jest też wiele takich obrazów, które wokół głównej sceny mają piętnaście mniejszych obrazków ukazujących piętnaście tajemnic różańcowych oplatających jakby wieńcem postać Maryi.

Piękny obraz Madonny Różańcowej stworzył włoski malarz Ribistini. Miejsce św. Dominika zajmuje na nim papież Leon XIII, wielki czciciel Maryi, ten, który wprowadził w Kościele odmawianie różańca przez cały październik i który wydał aż 16 encyklik poświęconych różańcowi.

Oto zaledwie kilka dzieł z bogatego zbioru, którymi artyści wielcy i mali, pragnęli oddać cześć Tej, która przez różaniec wciąż odwraca Boży gniew od świata i zachęca w swych objawieniach do odmawiania tej jakże aktualnej zawsze modlitwy.

JAN URYGA

   

Wasze komentarze:
 Justyna : 14.11.2022, 22:55
 Marko Różańcowa proszę o szczęśliwe rozwiązanie sprawy która ciąży nam na sercu i zaprząta nasze umysły.Opiekuj się nami każdego dnia.
 Elżbieta: 12.11.2022, 14:56
 Najswietsza Mateńko, proszę Cię o potrzebne łaski dla mojej rodziny a także wszystkich, którzy do Ciebie się modlą. Proszę o dary Ducha Świętego i wypełnienie enie się woli Bożej w naszym życiu. Poprowadź moją córkę drogą wiary. Proszę o łaskę dobrego męża dla niej i założenie Świętej Rodziny. ♥️
 Justyna : 12.11.2022, 00:32
 Matko Różańcowa wspieraj nas w każdej minucie naszego życia
 Celina: 01.11.2022, 04:52
  Proszę Cię Maryjo o wymarzonego męża dla mnie. Proszę o wyzwolenie z nałogów mojego brata Krzyśka i bratanka Radka. Proszę wyprostuje ścieżki ich życia. Proszę Cię też Maryjo o błogosławieństwo finansowe dla nas oraz o to by każde poczęte dziecko mogło się urodzić
 Ja: 30.10.2022, 22:14
 Matko Boża Królowo pokoju...wyproś mi łaskę o uwolnienie. Ty wiesz Najświętsza Panienko. Proszę o pokój w moim sercu i w mojej duszy.Amen
 Robert i Ania: 30.10.2022, 15:10
 Matko Boża Różańcowa prosimy o łaski zdrowia ,o pomoc w rozwiązaniu sprawy która nas dręczy. Prosimy o dary Ducha Świętego dla nas w dalszym życiu.
 Robert i Ania: 30.10.2022, 15:08
 Matko Boża Różańcowa prosimy o łaski zdrowia ,o pomoc w rozwiązaniu sprawy która nas dręczy. Prosimy o dary Ducha Świeętego dla nas w dalszym życiu.
 Bart. Tomasz : 18.10.2022, 23:37
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Radość. Życia. Wiecznego. W. Domu. Ojca. Dla. S.p. Alfreda. Wilczka
 Elżbieta : 07.10.2022, 23:47
 Matki Najświętsza, Królowo Różańca Świętego, uproś , pokornie proszę uratowanie małżeństwa, które noszę w sercu, wyrwanie z nałogów i nieporządku moralnego bliskich mi osób. Pomóż rozwiązać trudne sprawy. Amen. Kocham Cię Maryjo, prowadź mnie i moich bliskich do zbawienia. Broń od niebezpieczeństw duszy i ciała 🙏
 Marta: 07.10.2022, 13:11
 Dziś w Twoje święto Matki Bożej Różańcowej błagam o pracę, Błogosławieństwo Boże i dary Ducha Świętego .
 Danuta: 06.10.2022, 18:21
 Matko Boża rozanicowa proszę Cie otulaj moja rodzinę swojm płaszczem opieki
 Danuta: 06.10.2022, 18:19
 Matko Boża rozanicowa proszę Cie otulaj moja rodzinę swojm płaszczem opieki
 Krystyna: 04.10.2022, 14:52
 Matko Przenajświętrza miej w opiece mego syna i wnuczkęNelę bardzo Cię proszę
 Krystyna: 04.10.2022, 14:50
 Matko Przenajświętrza miej w opiece mego syna i wnuczkęNelę bardzo Cię proszę
 Maria: 02.10.2022, 09:17
 Matko Różańcowa, proszę Cię o to, aby narodziny mojego wnuka odbyły się bez komplikacji. Oby on jego mama byli zdrowi.
 Aaa: 01.10.2022, 06:28
 Matko różańcowa wysłuchaj próśb moich. Amen
 Waldemar : 28.09.2022, 22:12
 Nie umiem się modlić, Matko naucz mnie i przemień moje serce
 Bart. Tomasz : 25.09.2022, 23:15
 Proszę. Cię. Matko. Boża. O. Radość. Życia. Wiecznego. W. Domu. Ojca. Dla. Duszy. S p. Franciszka. Peczki
 Bart. Tomasz : 20.09.2022, 15:34
 Dziękuję. Ci. Matko. Boża. Różańcowa. Za. Szczęśliwy. Przebieg. Operacji
 Mateusz Kruszewski : 12.09.2022, 14:30
 Matko Boża jestem cały twój.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej