Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II Obietnice różańcowe Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różańcowa Pani

Od XIII wieku datuje się w Kościele katolickim nabożeństwo różańcowe. Znana jest działalność we Francji św. Dominika Gusmano (Guzman), któremu tradycja chrześcijańska przypisuje ułożenie różańca świętego, po widzeniu Matki Bożej i radach od Niej otrzymanych.

Nabożeństwo różańcowe początkowo rozwijało się w murach klasztornych. Ożywienie modlitwy różańcowej nastąpiło w XV wieku dzięki dominikanowi, błogosławionemu Alanusowi de la Roche, wpierw w Europie, a następnie na świecie, stając się ulubioną modlitwą zarówno możnych, jak i biednych. Jej urzekające piękno zdobyło serca czcicieli Maryi, zwłaszcza w kolejnym stuleciu, gdy po błagalnych procesjach różańcowych chrześcijańskie wojska odniosły zwycięstwo nad turecką armią pod Lepanto 7 października 1571 r. W twórczość zaś artystyczną wniosło nową koncepcję - koncepcję Matki Bożej Różańcowej, ku czci której zaczęły powstawać wspaniałe dzieła, obrazy fundowane w różnych kościołach przez stowarzyszenia różańcowe i bractwa cechowe.

Najstarsze obrazy Matki Bożej Różańcowej, pochodzące z XV wieku, nawiązują początkowo do wezwania litanii loretańskiej: "Różo duchowna". Miejsce właściwego różańca zajmują na nich kwiaty. Są to zazwyczaj trzy wieńce uplecione z róż, symbolizujące trzy Tajemnice Różańca Świętego. Otaczają one całą postać Bogurodzicy lub też zdobią tylko Jej skronie. Niekiedy jeden z wianków uwity jest z gwiazd. Do tego typu przedstawień Matki Bożej Różańcowej zaliczamy uduchowioną Madonnę Fra Angelico, znajdującą się w Perugii, oraz liczne obrazy szkoły kolońskiej z jej wybitnym przedstawicielem Stefanem Lochnerem na czele. Najbardziej zaś znaną kompozycją na ten temat jest słynne "Święto różańcowe" Albrechta Durera.

Prawdziwy rozkwit wizerunków Różańcowej Pani przypada na wiek XVI, czas baroku i z tego okresu pochodzi większość znanych nam wizerunków. Są to przeważnie obrazy wotywne, powstałe na zamówienie bractw, które fundowały je do kaplic i ołtarzy, zwłaszcza w kościołach dominikańskich.

Spośród dużej liczby dzieł, poświęconych Madonnie Różańcowej, poczesne miejsce zajmują obrazy łączące w sobie ideę Różańca Świętego z wyobrażeniem Matki Bożej Opiekuńczej. Przeczysta Dziewica przygarnia pod skrzydła swego królewskiego płaszcza wszystkich szukających u Niej pomocy i pośrednictwa, wskazując im przy tym na różaniec jako na niezawodny środek łączności między Nią, a potrzebującymi wsparcia i opieki. Wspaniale wyraził tę myśl malarz włoski Michał Anioł Merisi (1573-1610) znany raczej pod przydomkiem Caravaggio, w swych wspaniałych kompozycjach maryjnych, a zwłaszcza w dziele pt. "Madonna Różańcowa". Obraz ten znajduje się w galerii malarstwa w Wiedniu. Środek kompozycji zajmuje postać Maryi z Dzieciątkiem, siedzącej na wysokim tronie. Po Jej bokach umieścił artysta św. Dominika i św. Piotra Apostoła. Pierwszy z nich odbiera z rąk Bogurodzicy różaniec, drugi zaś - spoglądając na widza wzrokiem pełnym wyrozumienia i miłości - wskazuje ręką na Maryję jako Orędowniczkę i Pocieszy cielkę. U stóp Maryi kłębi się tłum biednych, na wpółodzianych ludzi, wyciągających ku Niej błagalnie ręce. Od tej silnie poruszonej grupy nędzarzy odcina się spokojem postać fundatora, który z ufnością dotyka płaszcza św. Dominika.

Uproszczoną formą przedstawionego typu wyobrażeń Matki Bożej Różańcowej są obrazy, na których artyści uwiecznili jedynie samą scenę wręczenia różańca św. Dominikowi przez Matkę Bożą, jak to przekazuje pobożna tradycja. Często miejsce założyciela zakonu dominikańskiego zajmują inni czciciele Maryi jak choćby św. Katarzyna Sieneńska czy inni święci ze zgromadzenia dominikańskiego czy cysterskiego.

Jest też wiele takich obrazów, które wokół głównej sceny mają piętnaście mniejszych obrazków ukazujących piętnaście tajemnic różańcowych oplatających jakby wieńcem postać Maryi.

Piękny obraz Madonny Różańcowej stworzył włoski malarz Ribistini. Miejsce św. Dominika zajmuje na nim papież Leon XIII, wielki czciciel Maryi, ten, który wprowadził w Kościele odmawianie różańca przez cały październik i który wydał aż 16 encyklik poświęconych różańcowi.

Oto zaledwie kilka dzieł z bogatego zbioru, którymi artyści wielcy i mali, pragnęli oddać cześć Tej, która przez różaniec wciąż odwraca Boży gniew od świata i zachęca w swych objawieniach do odmawiania tej jakże aktualnej zawsze modlitwy.

JAN URYGA

   

Wasze komentarze:
 Bart. Tomasz : 23.05.2023, 23:18
 Proszę. Cię. Matko. Boża. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Piotra. Jaconia
 Justyna: 08.05.2023, 12:50
 Błagam Cię Matko o całkowite uzdrowienie Patryka żeby nie miał lęków, żeby był radosny, szczęśliwy, żeby nigdy nie stracił wzroku, żeby był bardzo zdrowy nic mu nie dolegało. O jego nawrócenie, uwolnienie od złego ducha, ciemności, złych myśli, czynów, słów żeby żył w światłości, radości, miłości i szczęściu. Żeby znalazł dziewczynę z którą założy rodzinę po katolicku.
 A.: 25.04.2023, 15:05
 Matko Boża mniej mnie w swojej opiece prowadź przez życie i opiekun się całą moją rodziną. Proszę cię o wsparcie .8.05 daj mi siłę i opiekun się moją rodziną każdego dnia.
 Bart. Tomasz : 15.04.2023, 16:30
 Dziękuję. Ci. Matko. Boża. Za. Szczęśliwy. Przebieg. Operacji.
 Anna: 26.03.2023, 12:43
 matko boża proszę o uzdrowienie dla mojego syna , oraz o opiekę nad całą moją rodziną
 TOMASZ: 22.03.2023, 00:46
 Matko Boża, Królowo Polski, chroń Polskẹ I uproś zakończenie wojny na Ukrainie mocą Boga, a nie ludzi
 Brat. Tomasz : 11.03.2023, 17:47
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różancowa. O. Zdrowie. Boże. Błogosławieństwo. I. Twoja. Opiekę. Dla. Justyny. Koszarskiej. Mirek
 pax: 05.03.2023, 08:04
 Niech będzie uwielbiony Jezus Chrystus w Trójcy jedynej mateńka Boża i wszyscy święci Panu Bogu wiadomi. Boże prowadź nas drogą Chrystusa i umacniaj w Duchu Świętym. Amen
 Joanna: 21.02.2023, 23:02
 Matko Najświętsza miej w opiece moją córkę, dopomóż jej w zdaniu egzaminów i prowadź ją przez życie. Dopomóż aby była zdrowa. Amen
 Bozena: 21.02.2023, 02:23
 Matko Droga, pomóż mojemu synowi, dodaj mu odwagi i siły, aby pomyślał o przyszłości.
 Zatroskana: 19.02.2023, 20:15
 Matko Boża i nasza kochana Opiekunko, proszę Cię całym sercem o szybki powrót do zdrowia Marka, który po operacji jest w śpiączce. Niech dobry Bóg pomoże, aby jak najszybciej jego organizm się zregenerował i szczęśliwie się wybudził. Proszę również o zdrowie dla Leona i księdza Macieja. Proszę też o pomyślny dla nas przebieg sprawy w dniu 1 marca. Maryjo przymnóż nam wiary, miłości i nadziei. Matko Najświętsza czuwaj nad całą moja rodziną i mi najbliższymi. Pomimo moich upadków i słabości błagam wysłuchaj moich próśb.
 Brat. Tomasz : 06.02.2023, 22:16
 Proszę. Cię. Matko. Boża. O. Radość. Życia. Wiecznego. W. Domu. Ojca. Dla. Wszystkich. Zmarły. Podsczs. Tesienia. Ziemi. W. Turcji. I. Syrji.
 Bart. Tomasz : 04.02.2023, 23:04
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. Proszę. Ciebie. O. Zdrowie. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Marcina.
 Irena: 02.02.2023, 17:23
 Matko Boża Niepokalana ofiaruję Tobie siebie i moją rodzinę, opiekuj się nami, chron, strzeż i prowadź.
 Anna: 24.01.2023, 14:49
 Święty Franciszku Salezy błagam o pomoc dla mnie i naszej rodziny.
 Bart. Tomasz : 19.01.2023, 18:40
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. O Boże. Błogosławieństwa. I. Dary. Duch Świętego. I. Opiekę. Twoja. Maryja. Dla. Barta. Mariusza.
 Maria: 19.01.2023, 06:54
 Ukochana Mateńko pobłogosław mojemu małżeństwu, daj mi siłę w przebaczaniu wytrwania w samotności proszę o praktykę religijną moich dzieci o zgodę i spokój u syna oraz o rozwagę rozsądek i zrozumienie świata dla wnuczki Gabrysi
 Bart. Tomasz : 16.01.2023, 23:43
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. Dary. Duch Świętego. I. O. Szczęśliwy. Przebieg. Operacji. Dla. Barta. Tomasza.
 Bart. Tomasz : 14.01.2023, 18:15
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. I. Dary. Duch Świętego. Dla. Zbigniewa. Jezierskiego.
 Bart. Tomasz : 30.12.2022, 23:19
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Wszystkich. Braci. Bonifratow. W. Podziękowaniu. Za. Miniony. Rok
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej