Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II Obietnice różańcowe Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różaniec modlitwą serca

Różaniec jest modlitwą, która angażuje całego człowieka, jego umysł i ciało, a szczególnie jego serce, które zdolna jest pobudzić do coraz większej miłości Boga i bliźniego. Przenikając do serca wywiera ona wpływ na sposób myślenia i postępowania człowieka, pomaga mu przez nieustanną przemianę życia skutecznie dążyć do chrześcijańskiej doskonałości.

W jaki sposób odmawiać różaniec, aby angażował on nasze serce maksymalnie?

Dopomóc w tym mogą wszystkie elementy, jakie w nim występują: żarliwie odmawiane modlitwy ustne, intencje wykraczające poza wąski horyzont własnych potrzeb, pełna pokory postawa ciała, pragnienie trwania w Bożej obecności, wola zachowania skupienia, przede wszystkim zaś pełne serdecznego zaangażowania rozważanie tajemnic życia, męki i chwały Jezusa oraz Jego Matki.

Jeśli rozważanie tych tajemnic uczynić ma z różańca modlitwę serca, nie może ono ograniczać się do rozumowego rozmyślania nad ich treścią. Powinno koncentrować się także na tym wszystkim, co może pobudzić wolę człowieka do większej miłości Boga i bliźniego.

Ucząc się takiego sposobu rozmyślania, warto skorzystać z cennych wskazówek, jakie pozostawili wielcy mistycy w swoich dziełach poświęconych modlitwie myślnej. Ich wskazówki dotyczą wprawdzie rozmyślania jako formy samodzielnej, ale mogą być także pomocne w pogłębieniu modlitwy różańcowej, której "duszą" jest przecież medytacja.

Święta Teresa z Avila (1515-1582), doktor Kościoła, wielka mistrzyni modlitwy myślnej pouczała, że rozmyślanie to rozmowa z Tym, o którym wiemy, że nas kocha; nie polega ono na tym, by dużo myśleć, ale na tym, by dużo kochać . Modlitwę polecała zaczynać od stawienia się w Bożej obecności z gorącym postanowieniem wsłuchiwania się w to, co mówi Bóg: "Trzymajcie się tuż blisko, przy boku Boskiego Mistrza, z mocnym postanowieniem i gorącym pożądaniem nauczenia się tego, czego On was będzie uczył. Wtedy Boska dobroć Jego w krótkim czasie to sprawi, że będziecie dobrymi, godnymi takiego Mistrza uczennicami i nie opuści was, chyba byście wy Jego opuściły. Z chciwością i z uwielbieniem słuchajcie słów, które do was mówią Boskie usta Jego; zaraz na samym wstępie posłyszycie słowa o Jego miłości dla was. A jakież to szczęście i jaka pociecha dla ucznia, mieć tę pewność, że Mistrz go kocha!".

Punktem wyjścia w modlitwie myślnej, według zaleceń św. Teresy, jest rozumowe rozważenie treści danej tajemnicy, polegające na wyprowadzeniu różnych wniosków i myśli pobudzających do większej miłości, skłaniających wolę do podjęcia pożytecznych postanowień. W dalszej części rozum stopniowo się wycisza, a do głosu dochodzą uczucia.

Ten sposób rozmyślania św. Teresa z Avila przedstawiła na przykładzie tajemnicy biczowania Chrystusa: "Dobrze jest, bez wątpienia, jakiś czas zastanawiać się nad tym rozumem i roztrząsać mękę, jaką Pan tam ucierpiał, za co ją ucierpiał, kto jest Ten, który tak cierpiał i z jaką miłością cierpiał; lecz nie należy ciągle i wyłącznie się wysilać na wynajdywanie tych punktów; lepiej spokojnie stanąć przy boku cierpiącego Pana, uspokoiwszy rozum albo tak go, kto może, zajmując, by spoglądał na Tego, który nań spogląda, towarzyszył Mu, prośby swoje przed Nim wynurzał i z głębokim upokorzeniem cieszył się obecnością Jego, pomnąc przy tym na niskość swoją, iż nie jest godzien tak z Nim i przy Nim zostawać. Kto zdoła takimi przejąć się myślami i uczuciami, choćby to było od razu z samego początku modlitwy, ten doskonale odprawi rozmyślanie i taki sposób modlitwy wielką duszy korzyść przynosi; mojej przynajmniej ją przyniósł".

W modlitwie tej św. Teresa łączy więc rozmyślanie, w którym przemawia rozum, z kontemplacją, będącą według jej określenia poufnym i przyjacielskim obcowaniem z Bogiem. Ten rodzaj modlitwy ceniła ona najbardziej, przede wszystkim ze względu na ogromny pożytek, jaki przynosi on duszy: "Sposób modlitwy wewnętrznej, bez rozumowania umysłem, ma to w sobie, że dusza musi tu dużo zyskać albo dużo tracić: traci pożytek rozważania rozumem, ale jeśli czyni postępy, są to postępy wielkie, bo postępuje w miłości".

Święta Teresa, podobnie jak jej duchowy przewodnik św. Piotr z Alkantary, przestrzegała w swych pismach, aby w rozważaniu unikać nadmiernej spekulacji i nie ograniczać się wyłącznie do pracy rozumu: "Następującą przestrogę niech wezmą pod uwagę ci, którzy dużo pracują rozumem, wyprowadzając z każdej rzeczy wiele dalszych wniosków i wiele nowych myśli; (...) radzę im, niechaj na tę pracę rozumu nie poświęcają wyłącznie całego czasu modlitwy. Sposób ten rozmyślania ma bez wątpienia wielką swoją zasługę, lecz oni - znajdując w nim smak i upodobanie - chcieliby nigdy od tej pracy nie odstępować ani jej przerwać jaką chwilą odpoczynku. Każda chwila, w której dadzą odpocząć rozumowi, zdaje im się czasem straconym; ja przeciwnie sądzę, że taka strata wielkim jest zyskiem. Niech raczej, jak mówiłam, postawią siebie w obecności Chrystusa Pana i bez natężenia rozumu cieszą się Nim i z Nim rozmawiają, nie siląc się na rozumowania i dowodzenia, ale przedstawiając Mu potrzeby swoje i z pokorą uznając dobroć Jego, iż raczy nas cierpieć w obecności swojej, kiedy tyle miałby powodów do odrzucenia nas od siebie".

Rozmyślanie połączone z kontemplacją, bądź też sama kontemplacja, możliwe są także w modlitwie różańcowej. Podczas odmawiania kolejnych dziesiątków Zdrowaś Maryjo można przecież trwać w Bożej obecności, wpatrując się wzrokiem wyobraźni w przebieg ewangelicznych wydarzeń rozpamiętywanych w danej tajemnicy. Jest przy tym okazja, aby Bogu i Maryi wyrazić swą miłość w gorących uczuciach, w wewnętrznych aktach różnych cnót, w podejmowaniu ważnych dla naszego postępu duchowego postanowień; jest także czas na to, aby wsłuchiwać się w to, co mówi do nas Bóg i Maryja.

Bogactwo treści zawartych w piętnastu tajemnicach różańcowych stanowi niewyczerpane źródło najgorętszych aktów i dobrych poruszeń woli. Tajemnice radosne wywołują przede wszystkim uczucia wdzięczności, pragnienie wiernego wypełniania woli Bożej oraz głębszego miłowania Boga i bliźniego. Tajemnice bolesne stanowią natomiast szczególną okazję do skruchy, do współczucia cierpiącemu Chrystusowi i jego Matce, budzą też nienawiść grzechu, potrzebę prawdziwego nawrócenia i poprawy życia, utwierdzają zarazem ufność w Boże miłosierdzie. Rozważanie chwalebnej części różańca przynosi radość ze zmartwychwstania Chrystusa, pragnienie nieba, nadzieję chwały wiecznej, zachętę do naśladowania Jezusa i Maryi.

Kontemplacja tajemnic różańcowych jest możliwa zarówno w modlitwie indywidualnej, jak i zbiorowej. Bardziej sprzyjające warunki stwarza dla niej jednak modlitwa indywidualna, pozwalająca zatrzymać się dłużej między kolejnymi dziesiątkami lub poszczególnymi Pozdrowieniami Anielskimi w przypadku, gdy odczuwamy potrzebę głębszego rozważenia którejś tajemnicy. Często spotykaną przeszkodą utrudniającą kontemplowanie tajemnic w zbiorowym odmawianiu różańca jest zbyt rozwlekłe, albo też zbyt szybkie powtarzanie modlitw ustnych, przez co cała uwaga koncentrować się musi na zachowaniu wspólnego rytmu wymawianych słów.

Modlitwa różańcowa, płynąca z serca i przez to pełna najgorętszych uczuć, zapewnić może - szczególnie wówczas, gdy jest odmawiana codziennie - skuteczną pomoc w wykorzystaniu każdej chwili dla pomnożenia w sobie miłości ku Bogu i człowiekowi. Jest to pomoc bardzo istotna, ponieważ od miłości, jaką osiągniemy tu na ziemi, zależy nie tylko nasze zbawienie, ale także stopień szczęśliwości w niebie.

Stała troska o to, by do rozważania tajemnic różańcowych wnieść atmosferę serdecznej żarliwości, ułatwi zachowanie skupienia podczas modlitwy, nawet w stanie przemęczenia. Pozwoli ona także uniknąć rutyny, która sprowadza różaniec do bezdusznego odmówienia wyznaczonej liczby modlitw ustnych, przez co staje się on nużący i mało owocny. Zasadniczą przeszkodę w traktowaniu różańca jako modlitwy serca stanowi rozdźwięk między wyznawaną wiarą a życiem.

Modlitwa bowiem nie może ograniczać się do dobrych myśli i wzniosłych pragnień, ale musi promieniować na całe postępowanie człowieka. Sprawdzianem autentyczności modlitwy będą zawsze czyny i cnoty, jakie idą w ślad za nią. "Zakładajcie fundament nie na samej modlitwie i bogomyślności" - pouczała św. Teresa. "Bez usilnego starania się o cnoty, bez ciągłego ćwiczenia się w nich, zawsze pozostaniecie duchowymi karłami".

Maria Wacholc
Różaniec przemienia życie
Wydawnictwo Salezjańskie

   

Wasze komentarze:
 Bart. Tomasz : 23.05.2023, 23:18
 Proszę. Cię. Matko. Boża. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Piotra. Jaconia
 Justyna: 08.05.2023, 12:50
 Błagam Cię Matko o całkowite uzdrowienie Patryka żeby nie miał lęków, żeby był radosny, szczęśliwy, żeby nigdy nie stracił wzroku, żeby był bardzo zdrowy nic mu nie dolegało. O jego nawrócenie, uwolnienie od złego ducha, ciemności, złych myśli, czynów, słów żeby żył w światłości, radości, miłości i szczęściu. Żeby znalazł dziewczynę z którą założy rodzinę po katolicku.
 A.: 25.04.2023, 15:05
 Matko Boża mniej mnie w swojej opiece prowadź przez życie i opiekun się całą moją rodziną. Proszę cię o wsparcie .8.05 daj mi siłę i opiekun się moją rodziną każdego dnia.
 Bart. Tomasz : 15.04.2023, 16:30
 Dziękuję. Ci. Matko. Boża. Za. Szczęśliwy. Przebieg. Operacji.
 Anna: 26.03.2023, 12:43
 matko boża proszę o uzdrowienie dla mojego syna , oraz o opiekę nad całą moją rodziną
 TOMASZ: 22.03.2023, 00:46
 Matko Boża, Królowo Polski, chroń Polskẹ I uproś zakończenie wojny na Ukrainie mocą Boga, a nie ludzi
 Brat. Tomasz : 11.03.2023, 17:47
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różancowa. O. Zdrowie. Boże. Błogosławieństwo. I. Twoja. Opiekę. Dla. Justyny. Koszarskiej. Mirek
 pax: 05.03.2023, 08:04
 Niech będzie uwielbiony Jezus Chrystus w Trójcy jedynej mateńka Boża i wszyscy święci Panu Bogu wiadomi. Boże prowadź nas drogą Chrystusa i umacniaj w Duchu Świętym. Amen
 Joanna: 21.02.2023, 23:02
 Matko Najświętsza miej w opiece moją córkę, dopomóż jej w zdaniu egzaminów i prowadź ją przez życie. Dopomóż aby była zdrowa. Amen
 Bozena: 21.02.2023, 02:23
 Matko Droga, pomóż mojemu synowi, dodaj mu odwagi i siły, aby pomyślał o przyszłości.
 Zatroskana: 19.02.2023, 20:15
 Matko Boża i nasza kochana Opiekunko, proszę Cię całym sercem o szybki powrót do zdrowia Marka, który po operacji jest w śpiączce. Niech dobry Bóg pomoże, aby jak najszybciej jego organizm się zregenerował i szczęśliwie się wybudził. Proszę również o zdrowie dla Leona i księdza Macieja. Proszę też o pomyślny dla nas przebieg sprawy w dniu 1 marca. Maryjo przymnóż nam wiary, miłości i nadziei. Matko Najświętsza czuwaj nad całą moja rodziną i mi najbliższymi. Pomimo moich upadków i słabości błagam wysłuchaj moich próśb.
 Brat. Tomasz : 06.02.2023, 22:16
 Proszę. Cię. Matko. Boża. O. Radość. Życia. Wiecznego. W. Domu. Ojca. Dla. Wszystkich. Zmarły. Podsczs. Tesienia. Ziemi. W. Turcji. I. Syrji.
 Bart. Tomasz : 04.02.2023, 23:04
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. Proszę. Ciebie. O. Zdrowie. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Marcina.
 Irena: 02.02.2023, 17:23
 Matko Boża Niepokalana ofiaruję Tobie siebie i moją rodzinę, opiekuj się nami, chron, strzeż i prowadź.
 Anna: 24.01.2023, 14:49
 Święty Franciszku Salezy błagam o pomoc dla mnie i naszej rodziny.
 Bart. Tomasz : 19.01.2023, 18:40
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. O Boże. Błogosławieństwa. I. Dary. Duch Świętego. I. Opiekę. Twoja. Maryja. Dla. Barta. Mariusza.
 Maria: 19.01.2023, 06:54
 Ukochana Mateńko pobłogosław mojemu małżeństwu, daj mi siłę w przebaczaniu wytrwania w samotności proszę o praktykę religijną moich dzieci o zgodę i spokój u syna oraz o rozwagę rozsądek i zrozumienie świata dla wnuczki Gabrysi
 Bart. Tomasz : 16.01.2023, 23:43
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. Dary. Duch Świętego. I. O. Szczęśliwy. Przebieg. Operacji. Dla. Barta. Tomasza.
 Bart. Tomasz : 14.01.2023, 18:15
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. I. Dary. Duch Świętego. Dla. Zbigniewa. Jezierskiego.
 Bart. Tomasz : 30.12.2022, 23:19
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Wszystkich. Braci. Bonifratow. W. Podziękowaniu. Za. Miniony. Rok
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej