Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II Obietnice różańcowe Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

List, który zaowocuje cudami

Ojciec Święty Jan Paweł II zaszokował nas po raz kolejny. Od dawna mówiono, że ma on zamiar opublikować list o różańcu, ale nie spodziewano się, że będzie on tak rewolucyjny. Nie pierwszy to list o tej tematyce. Przed kilkoma laty Papież napisał list różańcowy do biskupa diecezji Leiria-Fatima. Wzywał w nim do ponownego odkrycia tej modlitwy. Zachęcał do odmawiania różańca w rodzinach. Tamten list pozostał bez echa. Może Ojciec Święty uznał, że aby świat zwrócił uwagę na słowa mówiące o czymś tak tradycyjnym, jak różaniec, to nie ma innej drogi - trzeba go zaszokować i ukazać różaniec jako coś "nowego". Jeśli tak, to niewątpliwie mu się to udało. O najnowszym dokumencie papieskim jest bardzo głośno. Nie tylko w Polsce.

Może od tego właśnie należałoby zacząć.

1. U nas jest inaczej. W naszym kraju nie ma głębokiego kryzysu różańca. Odczytujemy list apostolski Papieża inaczej niż na Zachodzie i o tym musimy pamiętać. Dokument papieski jest dla nas jest ubogaceniem, upiększeniem, pogłębieniem i jakby pouczeniem otrzymanym przez Mistrza co do rzeczy, które już znamy i które próbujemy praktykować. A ponieważ nikt z nas nigdy nie osiągnie "różańcowej pełni", zawsze stoi przed nami zadanie odmawiania różańca gorliwiej, poznawania go lepiej i umiłowania bardziej.

Różaniec nie jest dla nas czymś obcym. Nie musimy uczyć się go od początku. Widać to w naszej Ojczyźnie szczególnie w październiku, kiedy tłumnie uczestniczymy w różańcowych nabożeństwach.

A Zachód? Stoi przed nim trudniejsze zadanie. Dotknął go kryzys różańca i dlatego musi odkryć go na nowo. Zachód czyta słowa Jana Pawła II zupełnie inaczej. Czasem musi uczyć się tej modlitwy począwszy od pierwszych liter alfabetu.

My jednak spójrzmy na apel Papieża jako na list skierowany do nas. Co w nim odkrywamy?

2. Najbardziej rzuca się w oczy to, co też od razu podchwyciły media - to, co zewnętrzne. Przede wszystkim - nowa część różańca, tajemnice światła. Dla tych, którzy kochają tę modlitwę, jest to wyjątkowa łaska i powód do wielkiej radości. Umiłowana modlitwa stała się dłuższa, bogatsza, pełniejsza! Wprawdzie już w 1973 r. Paweł VI zaproponował nowe części różańca, dostosowane do wyzwań współczesnych czasów, miały one jednak zastąpić tradycyjne tajemnice. A Jan Paweł II odważył się zburzyć uświęcony tysiącem lat schemat różańca i uzupełnił go o nową część, o "tajemnice światła"! Niejeden czciciel różańcowy z pewną dozą przerażenia myśli o stworzonych przez Papieża problemach, i to nie tylko o całkowitym braku rozważań do nowych tajemnic. Co z nabożeństwem pierwszych sobót, podczas którego mamy rozważać piętnaście tajemnic Różańca? Co z ruchem oazowym, który ma 15-dniowe rekolekcje zbudowane na planie różańcowych tajemnic? Co z różańcowymi dróżkami w sanktuariach? Ale nie bójmy się, to tylko pozorne problemy. Maryja mówiła o piętnastu tajemnicach? Jeśli ktoś chce odmawiać i rozważać dwadzieścia, pomnaża tylko Jej cześć. Sami się niebawem przekonamy, że większa chwała Boża z łatwością wpisze się w rzeczywistość Kościoła. Tak jak zawsze było w jego dziejach. Potem z wdzięcznością zaczynamy się uczyć nowej metody odmawiania różańca. Przede wszystkim podkreślania imienia Jezus, wyeksponowania doksologii "Chwała Ojcu", biblijnych rozważań na początku tajemnicy i następującej po nich chwili milczenia (w praktyce będzie to zapewne odczytanie medytacyjnego rozważania), a także wpatrywania się w "ikonę" przedstawiającą dane misterium (co jest praktyką z epoki największego rozkwitu i pogłębiania różańca, z wieku XV, gdy drukowano specjalne modlitewniki różańcowe z ilustracjami). I odkrywamy nowe bogactwo i nowe piękno modlitwy znanej nam od pokoleń.

3. Można zacząć od tego, co zewnętrzne, bo to rzuca się najbardziej w oczy, tymczasem ważniejsze jest to, co stanowi "duszę" różańca. Już Paweł VI mówił o różańcu ograniczonym do warstwy zewnętrznej (odmawiania wyznaczonych modlitw) jako o ciele pozbawionym duszy, o trupie. Jan Paweł II mówi to samo. Ciało jest ważne, ale to dusza nadaje musens.

Dlatego Ojciec Święty nieznużenie akcentuje element kontemplacyjny różańca (wspomina o nim aż 43 razy). Chrześcijaństwo - mówi Papież - ma być mocne przede wszystkim kontemplacją, Różaniec zaś jest częścią najlepszej tradycji kontemplacyjnej. Tego potrzebuje dziś od nas świat. Ludzie szukają pogłębienia duchowego i dlatego wielu z nich, nie dostrzegając prawdziwej głębi chrześcijaństwa, odchodzi do religii Wschodu, które otacza nimb mistycyzmu.

A wszystko, czego szukamy, możemy znaleźć w różańcu. Uczymy się mistyki w szkole Maryi - Najświętsza Maryja Panna jest naszą Nauczycielką i Wzorem. Nie zawsze daje nam odpowiedź, ale zawsze uczy zjednoczenia z Panem w radości, cierpieniu, w pracy, w chwale. Zawsze też uczy szukania Jego woli. Niezwykle, jak ta prosta modlitwa potrafi dać nam odczuć smak Boskiej Tajemnicy.

Ta kontemplacja jest kluczem do zrozumienia bogactwa różańca. To ona otwiera serce na miłość Jezusa i Maryi. Ona pozwala dostrzec wydarzenia zbawcze jako dokonujące się dziś, w nas. Ona nadaje inny wymiar naszemu życiu i ubogaca go o inną perspektywę. Ona sprawia, że przejmujemy "logikę" Chrystusa i zaczynamy żyć Jego wartościami na co dzień. Ona wreszcie prowadzi nas ku świętości. To owoc prawdziwego różańca, który ma jeszcze jedną wyróżniającą się cechę. Kontemplacyjny różaniec wymaga odpowiedniego, spokojnego, długiego czasu - "szczególnych chwil przedłużonego skupienia". To również nowość, ale choć można by zaliczyć ją do cech zewnętrznych różańca, związana jest ona z jego wewnętrznym wymiarem.

Kontemplacja, mistyka, wymiar duchowy różańca. Ten element pobożności różańcowej jest widoczny nie ty ko w samej treści listu papieskiego. Podkreśla go nawet język papieskiego dokumentu. Jan Paweł II nieustannie odwołuje się do "oglądania oblicza Chrystusa", mówi o "szkole Maryi", cytuje świętych mistyków (autorów słów, które poza kontekstem mistyki brzmią przesadnie i niemal niepoprawnie teologicznie). Można odnieść wrażenie, że list ten był pisany w kaplicy, z różańcem w dłoniach. Może dlatego jest tak mocny i tak prawdziwy.

4. To jeszcze nie wszystko. Nie ma kontemplacji, nie ma świętości bez dawania świadectwa swoim życiem. Kto dobrze odmawia różaniec, nie pozostanie obojętny na sprawy społeczne: będzie bronić życia, pomagać cierpiącym, czynić świat piękniejszym i bardziej sprawiedliwym, zabiegać o pokój. A wszystko to będzie czynił począwszy od swej rodziny, bliskich, sąsiadów. Papież nie ma wątpliwości: kto trzyma w ręku różaniec, ten musi żyć Ewangelią i stać się zaczynem nowego, lepszego świata.

5. W swym liście Ojciec Święty nie boi się odwoływać do prywatnych doświadczeń, składać zupełnie osobiste świadectwo, przywoływać historię cudów wybłaganych przez różaniec. Pokazuje, jak w trudnych chwilach Kościół odwoływał się do różańca. Dziś czyni to samo ustami Jana Pawła II. Minione wieki były świadkami różańcowych cudów. Będą one i dziś, wśród nas. Pod warunkiem, że wierni chwycą za ten "łańcuch" łączący nas z niebem i ściągną nim Boga na ziemię. A wówczas list apostolski o różańcu bez wątpienia zaowocuje cudami.

Pozostaje tylko powtórzyć słowa, którymi Ojciec Święty kończy swój list: "O błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem!... Nigdy cię nie porzucimy!".

Wincenty Łaszewski

   

Wasze komentarze:
 wiesiamori @hotmail.com: 02.09.2023, 19:46
 Prosze Cie Matenko o uzdrowienie mojego meza a mnie Milosci abym mogla mezowi sluzyc .
 Oleksandr: 31.08.2023, 15:55
 Matko boza mudlse za Nami I za calm sweater. Daj zdrowia mojej curse amen.
 Sławek : 21.08.2023, 13:57
 Matko Bożą. Proszę o uzdrowienie z lęków i nałogu. Proszę o radość życia.
 Ola: 16.08.2023, 15:18
 Najświętsza Maryjo wyproś łaskę nawrócenia dla mojej córki
 Joanna : 07.08.2023, 17:08
 Matko Najświętsza proszę Cię o zdrowie i wyjście z choroby mojego brata. Ma bardzo złe myśli. Proszę miej go w swojej opiece. Jezu otaczaj go płaszczem swojego Miłosierdzia. Dopomóż, aby chciał się leczyć. Swiety Michale Archaniele wspomagaj i broń go od złego. Amen
 Bart. Tomasz : 22.07.2023, 23:09
 Matko. Boża. Różańcowa. Proszę. Cię. O. Radość. Życia. Wiecznego. W. Domu. Ojca. Dla. S. P. Grzegorza. Umińskiego.
 siebie: 12.07.2023, 11:16
 Finanse rosną na moim koncie bankowymFinanse rosną na moich kontach bankowychFinanse rosną na moich kontach bankowych 🌸 🙏 🌸 konta
 marzena aneta: 06.07.2023, 11:43
 Jak się modlić różańcem? dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Matko Boża kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Matko Boża módl się za nami dziękuję Matko Boża kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyła w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Pol: 01.07.2023, 17:56
 Polecam takze Nowennę do św. Rocha. Wiele pomocy otrzymalem dzieki jego wstawiennictwu .
 J. B.: 29.06.2023, 00:32
 Panie Jezu, matko Boża proszę o zdrowie dla mojej córki Oli, o wyleczenie z lęków i radość życia. Amen
 Bart. Tomasz : 23.05.2023, 23:18
 Proszę. Cię. Matko. Boża. O. Zdrowie. I. O. Boże. Błogosławieństwo. I. Opiekę. Twoja. Dla. Piotra. Jaconia
 Justyna: 08.05.2023, 12:50
 Błagam Cię Matko o całkowite uzdrowienie Patryka żeby nie miał lęków, żeby był radosny, szczęśliwy, żeby nigdy nie stracił wzroku, żeby był bardzo zdrowy nic mu nie dolegało. O jego nawrócenie, uwolnienie od złego ducha, ciemności, złych myśli, czynów, słów żeby żył w światłości, radości, miłości i szczęściu. Żeby znalazł dziewczynę z którą założy rodzinę po katolicku.
 A.: 25.04.2023, 15:05
 Matko Boża mniej mnie w swojej opiece prowadź przez życie i opiekun się całą moją rodziną. Proszę cię o wsparcie .8.05 daj mi siłę i opiekun się moją rodziną każdego dnia.
 Bart. Tomasz : 15.04.2023, 16:30
 Dziękuję. Ci. Matko. Boża. Za. Szczęśliwy. Przebieg. Operacji.
 Anna: 26.03.2023, 12:43
 matko boża proszę o uzdrowienie dla mojego syna , oraz o opiekę nad całą moją rodziną
 TOMASZ: 22.03.2023, 00:46
 Matko Boża, Królowo Polski, chroń Polskẹ I uproś zakończenie wojny na Ukrainie mocą Boga, a nie ludzi
 Brat. Tomasz : 11.03.2023, 17:47
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różancowa. O. Zdrowie. Boże. Błogosławieństwo. I. Twoja. Opiekę. Dla. Justyny. Koszarskiej. Mirek
 pax: 05.03.2023, 08:04
 Niech będzie uwielbiony Jezus Chrystus w Trójcy jedynej mateńka Boża i wszyscy święci Panu Bogu wiadomi. Boże prowadź nas drogą Chrystusa i umacniaj w Duchu Świętym. Amen
 Joanna: 21.02.2023, 23:02
 Matko Najświętsza miej w opiece moją córkę, dopomóż jej w zdaniu egzaminów i prowadź ją przez życie. Dopomóż aby była zdrowa. Amen
 Bozena: 21.02.2023, 02:23
 Matko Droga, pomóż mojemu synowi, dodaj mu odwagi i siły, aby pomyślał o przyszłości.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej