Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różaniec do Najświętszej Maryi Panny

(Sposób odmawiania różańca podany przez św. Jana Bosko w opracowanym przez niego modlitewniku "Młodzieniec zaopatrzony").

W. Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. O. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu. W Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
O. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen *.

Antyfona

Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia,
życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj.
Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy.
Do Ciebie wzdychamy, jęcząc i płacząc
na tym łez padole.
Przeto, Orędowniczko nasza,
one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć,
a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego,
po tym wygnaniu nam okaż.
O łaskawa, o litościwa, o słodka
Panno Maryjo.

Część I - Tajemnice radosne
(W poniedziałek i czwartek, w Boże Narodzenie, Zwiastowanie, Nawiedzenie i M. B. Gromnicznej)

1. W pierwszej tajemnicy radosnej rozpamiętywamy, jak Anioł Pański zwiastował Najświętszej Pannie, że ma począć i porodzić Pana naszego Jezusa Chrystusa.

(Przy każdej tajemnicy mówi się 1 "Ojcze nasz", 10 "Zdrowaś Maryjo", a na końcu dziesiątka "Chwała Ojcu").
2. W drugiej tajemnicy radosnej rozpamiętywamy, jak Najświętsza Panna, usłyszawszy od Anioła, że Św. Elżbieta poczęła syna w starości swej, poszła ją nawiedzić i trzy miesiące u niej przebywała.
3. W trzeciej tajemnicy radosnej rozpamiętywamy, jak za nadejściem czasu, Maryja porodziła Chrystusa Pana, Zbawiciela naszego, w stajence Betlejemskiej i złożyła Go W żłóbku między bydlętami.
4. W czwartej tajemnicy radosnej rozpamiętywamy, jak Maryja w dzień Oczyszczenia swojego, ofiarowała Chrystusa Pana w świątyni, Bogu na chwałę, a nam na zbawienie i złożyła Go w ręce św. starca Symeona.
5. W piątej tajemnicy radosnej rozpamiętywamy, jak Maryja, zgubiwszy dwunastoletniego Syna swego w powrocie z Jerozolimy, po trzech dniach szukania, znalazła Go w świątyni siedzącego pośrodku doktorów.

Część II - Tajemnice bolesne
(We wtorek i piątek)

1. W pierwszej tajemnicy bolesnej rozpamiętywamy, jak Jezus Chrystus, modląc się w Ogrójcu, pod ciężarem grzechów naszych, potem krwawym się pocił. 2. W drugiej tajemnicy bolesnej rozpamiętywamy, jak Chrystus Pan był okrutnie biczowany w domu Piłata i niezliczone za nas grzesznych przyjął na się razy. 3. W trzeciej tajemnicy bolesnej rozpamiętywamy, jak Chrystus Pan za naszą pychę i rozpustę najostrzejszym cierniem był ukoronowany. 4. W czwartej tajemnicy bolesnej rozpamiętywamy, jak Chrystusowi Panu na śmierć skazanemu, dla większej boleści i zniewagi, rzucono na barki krzyż ciężki, na którym za nas miał być ukrzyżowany. 5. W piątej tajemnicy bolesnej rozpamiętywamy, jak Chrystus Pan wszedłszy na górę Kalwarię, był obnażony i tępymi gwoździami do krzyża przybity, na którym, modląc się za wszystkich, skonał wobec Matki swojej.

Część III - Tajemnice chwalebne
(W niedzielę, środę i sobotę)

1. W pierwszej tajemnicy chwalebnej rozpamiętywamy, jak Chrystus Pan trzeciego dnia po męce i śmierci swojej, chwalebny i zwycięski zmartwychwstał i żyje już wiecznie.
2. W drugiej tajemnicy chwalebnej rozpamiętywamy, jak Chrystus Pan w czterdzieści dni po zmartwychwstaniu swoim, wobec swej Matki i uczniów swoich wstąpił na niebiosa z wielkim tryumfem i chwałą.
3. W trzeciej tajemnicy chwalebnej rozpamiętywamy, jak Chrystus Pan, siedząc po prawicy Ojca, zesłał Ducha Świętego do wieczernika, w którym byli z Najświętszą Panną zgromadzeni Jego uczniowie.
4. W czwartej tajemnicy chwalebnej rozpamiętywamy, jak Najświętsza Panna w dwanaście lat po Zmartwychwstaniu Chrystusa Pana, skończyła to życie i przez Aniołów do nieba ze swym błogosławionym ciałem była zaniesiona.
5. W piątej tajemnicy chwalebnej rozpamiętywamy, jak Najświętsza Panna była ukoronowana w niebie przez Boskiego Syna swojego; a przy tym rozpamiętywamy chwałę wszystkich świętych

* Jeżeli różaniec odmawia się za zmarłych, wtedy zamiast Chwała Ojcu mówi się Wieczny odpoczynek

Maria Wacholc
Różaniec przemienia życie
Wydawnictwo Salezjańskie

   

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej