Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

O wartości modlitwy różańcowej

Najczęstszą przyczyną pewnej rezerwy w stosunku do różańca, jaką można niekiedy zaobserwować u praktykujących katolików, jest brak pogłębionej wiedzy na temat tej modlitwy, nie pozwalający dostrzec jej prawdziwego sensu i ukrytego w niej bogactwa duchowego.

Zrozumieć w pełni, czym jest modlitwa różańcowa i jak wielka jest jej wartość, można tylko w oparciu o własne doświadczenie, którego nie jest w stanie zastąpić żaden, chociażby najbardziej wnikliwy, opis. Wszelkie próby poznania tej modlitwy nie oparte na doświadczeniu umożliwiają jedynie dotarcie do jej zewnętrznych i "technicznych" szczegółów, nie pozwolą jednak w pełni zrozumieć tego, co jest w niej najistotniejsze.

Akceptacja modlitwy różańcowej, pokonanie obojętności czy uprzedzeń wobec niej wymaga przede wszystkim świadomego uznania jej wartości. W jaki sposób można tę wartość poznać, jak przekonać się o niej przynajmniej w takim stopniu, aby z własnej woli i potrzeby serca móc włączyć różaniec do swoich codziennych modlitw i doświadczyć jego obfitych skutków?

Potwierdzenie wartości modlitwy różańcowej znajdujemy przede wszystkim w nauce Kościoła, który nieustannie nawołuje do jej odmawiania. Do chwili obecnej na temat różańca wypowiedziało się 45 papieży w 226 dokumentach zawierających ustalenia dotyczące istoty i formy tej modlitwy, zachęty do jej odmawiania, a także przepisy związane z nadanymi jej odpustami . Jako "Papież Różańca" zasłynął przede wszystkim Leon XIII, który w czasie swego 25-letniego pontyfikatu (1878-1903) wydał 22 dokumenty poświęcone tej modlitwie, w tym aż 12 encyklik. W jednej z tych encyklik, zatytułowanej Supremi apostolatus (Najwyższy Urząd Apostolski) z 1 września 1883 roku ustanowił październik miesiącem Królowej Różańca Świętego. Od tego czasu, a więc już przez ponad sto lat, w całym świecie katolickim co roku we wszystkie dni października odbywają się uroczyste nabożeństwa różańcowe, w których uczestniczą liczni czciciele Matki Najświętszej.

Naukę zawartą w pismach Leona XIII, uważanych dotąd za najbardziej wszechstronne ujęcie teologii różańca, głosili także jego następcy, przede wszystkim Pius XI, Pius XII i Jan XXIII, który podczas swego pięcioletniego pontyfikatu (1958-1963) 48 razy wypowiadał się zachęcając do modlitwy różańcowej . Do odmawiania różańca zachęca też bardzo często Ojciec święty Jan Paweł II, który ma niezwykle żywy i serdeczny stosunek do tej modlitwy, o czym świadczą liczne Jego wypowiedzi, a przede wszystkim dawany przez Niego przykład.

Od stuleci różaniec zajmuje uprzywilejowane miejsce w chrześcijańskiej pobożności. Jan XXIII w encyklice Różaniec o słuszny pokój między narodami tak o tym pisze: "Wśród ćwiczeń pobożności chrześcijańskiej praktykowanych przez wiernych obrządku łacińskiego, którzy stanowią znaczną część rodziny katolickiej, różaniec zajmuje miejsce bardzo wysokie: u osób duchownych po Mszy świętej i brewiarzu, a u świeckich po uczestnictwie w Sakramentach świętych".

Jedną z przyczyn ogromnej troski, jaką Kościół od wieków otacza różaniec, uzasadniającą zarazem jego uprzywilejowaną pozycję wśród pobożnych ćwiczeń, jest jego wielka skuteczność. Zwracali na nią uwagę liczni papieże, wśród nich Paweł VI, który określił różaniec jako modlitwę miłą Najświętszej Maryi Pannie i bardzo skuteczną do uproszenia darów niebieskich . Skuteczność różańca znają wszyscy, którzy biorą go często do ręki i modlą się na nim z pokorą i ufnością. "Na różańcu - twierdził kardynał Stefan Wyszyński - można wszystkich wyciągnąć z największego nawet udręczenia i męki, wszystko uprosić".

O skuteczności różańca zapewniła także sama Matka Najświętsza, która w jednej z obietnic, jakie przekazała bł. Alanowi (1428-1475) powiedziała: "O cokolwiek będziecie prosić za pośrednictwem różańca - otrzymacie" . Trzeba jednak pamiętać, aby w modlitwie nie kusić Pana Boga i prosić Go jedynie o to, co jest zgodne z Jego Wolą, biorąc przykład z Chrystusa, który wołał w Ogrójcu: "Ojcze, (...) nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie" (Łk 22,42).

Obfite owoce, jakie przynosi różaniec, to nie tylko rezultat zawartych w nim modlitw ustnych, słusznie uważanych za najpiękniejsze i najskuteczniejsze , ale także snutego na ich tle rozważania niezgłębionych tajemnic naszego zbawienia. Różaniec odmawiany pobożnie i wytrwale nie tylko wyprasza łaski, o które prosimy w podjętych intencjach, w Modlitwie Pańskiej, w Pozdrowieniu Anielskim, czy w doksologii (Chwała Ojcu), ale ponadto przynosi pogłębienie życia Bożego przez coraz bliższą łączność z Maryją, a za Jej pośrednictwem z Jezusem.

Można więc śmiało powiedzieć, że różaniec przemienia życie. Przemiana ta jest rezultatem pogłębiania się cnót teologicznych (wiary, nadziei i miłości) pod wpływem rozważania piętnastu tajemnic, uznawanych za streszczenie Ewangelii9. Rozważanie tych tajemnic wywiera wpływ na postępowanie człowieka. Modlitewne i pełne miłości przypatrywanie się Jezusowi i Maryi w kolejnych wydarzeniach ewangelicznych niepostrzeżenie przyczynia się do naśladowania Ich cnót, a w konsekwencji - przez nieustanną przemianę życia - prowadzi do świętości. Z tego właśnie powodu św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (1673-1716) nazwał różaniec "szkołą doskonałości chrześcijańskiej", Wyjaśnieniu tego zagadnienia poświęcił zaś obszerny rozdział swego traktatu pt. Przedziwny sekret różańca świętego.

Wielka wartość modlitwy różańcowej polega także na tym, że jest ona uniwersalna i że nieograniczone są możliwości jej pogłębiania. Jest to modlitwa dostępna dla każdego, niezależnie od wieku i wykształcenia. Jest ona dostatecznie łatwa dla ludzi prostych, a zarazem przerasta swą głębią największe umysły. Nie stawia też żadnych ograniczeń w wymiarze kontemplacyjnym, dając modlącym się możliwość coraz głębszego wnikania w tajemnice odkupienia. Jest to również modlitwa twórcza, która każdemu pozwala ożywić to, co w jego osobowości jest najlepsze, stosownie do posiadanej wiedzy, zdolności i umiejętności.

Maria Wacholc
Różaniec przemienia życie
Wydawnictwo Salezjańskie

   

Wasze komentarze:
 Lena: 30.11.2017, 12:49
 Matko Boża , pomóż mojemu chłopakowi w jego trudnej sytuacji , żeby Bóg osądził go właściwie , żeby żadne zło nie kierowało go tam , gdzie może stać się mu krzywda
 Iwona: 23.11.2017, 07:22
 Najukochańsza Matko, Królowo Polski, Matko wszystkich narodów módl się za nami grzesznym.Różaniec każdy z Nas powinien go odmawiać.Powolna medytacja i rozważanie kolejnych tajemnic różańcowych przybliża Nas do Boga dzięki Marii i Jezusa obecnych w różańcu. To nasza taka droga do nieba.coś pięknego że Objawienie w Fatimie daje nadzieję i odsuwa wizję 3 wojny światowej. Różaniec im więcej narodów będzie Go odmawiać tym lepiej dla Nas i dla Naszych pokoleń.
 Niko: 22.11.2017, 16:10
 O Pani ratuj nas od zla i wszelkiej podstepnej dzialalnosci tych co niszcza nasza Ojczyzne i Rodziny.Wyjednaj milosc prawede i zgode itd
 agnieszka: 12.11.2017, 22:50
 Matko Boża wyproś u Boga łaskę zdrowia mojej córce Oli.
 agnieszka: 12.11.2017, 22:49
 Matko Boża wyproś u Boga łaskę zdrowia mojej córce Oli.
 mama: 07.11.2017, 10:44
 Najświętsza Matko Boża błagam Cię pomóż mojej córce na studiach żeby zaliczyła wszystkie kolokwia i zdała wszystkie egzaminy.Proszę Cię o zdrowie dla moich córek i wnuczki miej je w opiece i pomóż im przejść przez życie.
 anna: 26.10.2017, 14:50
 Matuchno proszę o łaskę uzdrowienia mojej corki oli z raka piersi by została calkowicie uleczona i doczekała się dzieciątka
 Halina: 25.10.2017, 21:07
 Za meza i dzieci
 Jola : 18.10.2017, 19:46
 Matko Boża , dopomóż aby moja córka przeszła pomyślnie badania związane z praca prosze Matenko , czeka na prace 5 miesięcy i jest nadzieja , prosze aby sie dostała , Prosze Matenko .
 PMB: 14.10.2017, 22:41
 Bardzo piękna historia ale niestety wiele wskazuje na to że nieprawdziwa. W Polsce są dwie miejscowości o tej nazwie - jedna niedaleko Częstochowy i druga około 80 km w linii prostej od Warszawy w powiecie sokołowskim. Tak się składa że mieszkam niedaleko Garnka pod Częstochową. Jest tam parafia od ponad 100 lat. Niestety w czasie wojny zginęło wiele osób z tej parafii i doszło tam do pacyfikacji a kościół został spalony. Drugi Garnek w powiecie sokołowskim to maleńka wioska, w której według wikipedii mieszka kilkanaście osób i nie ma tam kościoła ani parafii.
 Justyna: 12.10.2017, 02:34
 Matko, Mateczko proszę z całego serca o zdrowie dla moich dzieci a szczególnie za dobre wyniki badań mojej córeczki, proszę nie zostawiaj mnie...wierzę w ciebie w każdym momencie...Tak do pomoz Bog
 Tomek: 10.10.2017, 04:03
 MB Różańcowa, pomagaj N, Z, H, P, Ż 🌹🌹🌹🌹🌹bardzo Cię proszę
 Mirek: 07.10.2017, 20:11
 "Otrzymacie wszystko o co prosicie przez odmawianie Różańca." Królowo Różańca św. _módl się za nami.
 Tomek: 07.10.2017, 02:18
 🌹Matko Boska Różańcowa 🌹proszę Cię, pomóż jej🌹bardzo Cię proszę odmawiając w tej intencji różaniec 🌹
 matka: 04.10.2017, 17:59
 Maryjo, najukochańsza Matko , dziękuję za ocalenie syna . Będę przy Tobie pamietaj
 Franek : 04.10.2017, 15:59
 Maryjo różańcowa miej w opiece mnie mojego tatę moją mamę
mojego brata i mnie .
Dziękuję
 mirek: 07.09.2017, 17:44
 różaniec to sznureczek i koraliki nic więcej niema w nim mocy
 e.: 17.08.2017, 19:01
 Matko dziękuję Ci za szczęsliwie przebyta drogę Pielgrzymki Pieszej na Jasna Górę. Dziękuje Ci za wszystkie dobre sprawy w moim życiu. Miej w opiece moja Rodzinę, Lusię i jej Rodzinę a także chroń Zofię. Pielgrzym.
 Paweł: 18.07.2017, 08:10
 Różaniec, podobnie jak inne modlitwy, oczywiście można odmawiać podczas mszy świętej. Pisał o tym Pius XII w encyklice Mediator Dei.
 GOSIA: 07.07.2017, 14:50
 ZA DZIECI I MĘŻA
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] (25) [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej