Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Matka Boża Zwycięska

Pierwszym wielkim papieżem różańcowym był św. Pius V. W wydanej 17 września 1569 konstytucji apostolskiej Consueverunt Romani Pontifices zaleca on różaniec jako szczególnie skuteczną modlitwę błagalną w czasie zagrożeń i utrapień, niewątpliwie mając na myśli ówczesne rozdarcie chrześcijaństwa po wystąpieniu Marcina Lutra oraz narastające wtedy zagrożenie ze strony Turków, którzy nie ukrywali, że następnym ich celem po zdobyciu Konstantynopola jest zdobycie Rzymu.

"Biskupi rzymscy oraz inni święci ojcowie, nasi poprzednicy - że przytoczę pierwsze zdanie wspomnianej konstytucji - ilekroć trapiły ich wojny cielesne bądź duchowe, albo kiedy zagrażały im inne niebezpieczeństwa, mieli zwyczaj z tym większym pokojem i żarliwością służyć i oddawać się Bogu, aby tym łatwiej uniknąć zagrożeń i uzyskać bezpieczeństwo. Błagali o Bożą pomoc, swoimi prośbami i litaniami wzywali wstawiennictwa Świętych, i wraz z Dawidem wznosili oczy ku górom, mając niezachwianą nadzieję, że stamtąd przyjdzie im pomoc".

Papież wspomniał ponadto w tym dokumencie, że powtarzając "stosownie do liczby Psalmów Dawida sto pięćdziesiąt Pozdrowień Anielskich, z Modlitwą Pańską przy każdej dziesiątce, medytuje się, czci i rozmyśla o całym życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa". Przesadą byłoby jednak twierdzić, a twierdzenie takie można spotkać w niektórych książkach poświęconych historii różańca, jakoby dopiero w konstytucji apostolskiej Consueverunt Romani Pontifices ustalona została ostateczna forma tej modlitwy. Wydaje się, że duszpasterskie znaczenie tej konstytucji polega przede wszystkim na podkreśleniu wielkiej skuteczności różańca.

Rzecz jasna, kiedy wkrótce potem niebezpieczeństwo tureckie zaczęło coraz bardziej narastać, różaniec stał się szczególnie ważną modlitwą o ocalenie, przełomowe zaś - dwa lata później, 7 października 1571 - zwycięstwo nad znacznie liczniejszą flotą turecką pod Lepanto zaczęło być przypisywane potędze modlitwy różańcowej. Żywe odtąd, również dzisiaj, przeświadczenie, że różaniec jest modlitwą szczególnie skuteczną, stało się nieustannym źródłem jego popularności w Kościele.

Odnotujmy jeszcze, że szczególnym owocem zwycięstwa pod Lepanto, który wiele przyczyniał się do popularności modlitwy różańcowej, było ustanowione przez następcę Piusa V, Grzegorza XIII, dekretem z 1 kwietnia 1573 święto Matki Bożej Różańcowej. Papież nakazał obchodzić je - wyraźnie zaznaczając, że jest to podziękowanie Bogu za ocalenie od niebezpieczeństwa tureckiego - w każdą pierwszą niedzielę października. W każdym katolickim kościele głoszone było dzięki temu świętu rok rocznie kazanie zachęcające do odmawiania różańca, w wielu zaś kościołach ważną formą popularyzacji tej modlitwy były urządzane z okazji tego święta procesje różańcowe.

W wiekach następnych, kilka inicjatyw oddolnych oraz dwie wielkie inicjatywy papieskie wciąż na nowo odświeżały i pogłębiały w Kościele pobożność różańcową. Najpierw wymieńmy założony za pontyfikatu Urbana VIII (1623-1644) przez dominikanów włoskich, Petroniusza Martini oraz Tymoteusza Ricci, tzw. "różaniec wieczny". Jego idea polegała na tym, żeby Matka Najświętsza była czczona nieustanną modlitwą różańcową i w tym celu 8760 godzin, jakie składają się na jeden rok, rozdzielano między tyluż ludzi. Do inicjatywy, niegdyś ogromnie popularnej zwłaszcza we Włoszech i w Hiszpanii, przyłączył się sam papież Urban VIII, któremu przypadła ostatnia godzina przed północą każdego 22 maja.

Ustalona przez inicjatorów "różańca wiecznego" zasada, że każda z 8760 godzin powinna być obsadzona przez innego modlącego się istotnie utrudniała rozwój tej inicjatywy, toteż - w połowie XIX wieku, za sprawą Augustyna Charbon - zrezygnowano z cyklu całorocznego na rzecz cyklu comiesięcznego.

Bez porównania większą popularność uzyskał założony w Lyonie przez Paulinę Marię Jaricot w roku 1826 i po dziś dzień popularny "żywy różaniec", polegający na organizowaniu się w piętnastoosobowe grupy, zwane "różami", zobowiązujące się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki różańca, tak żeby wszyscy razem - ponieważ każdy z członków "róży" medytuje inną tajemnicę - odmówili cały różaniec. Rzecz jasna, po wprowadzeniu przez Jana Pawła II "tajemnic Światła" róże powinny być teraz dwudziestoosobowe.

W wieku XIX Kościół miał drugiego po św. Piusie V papieża, który okazał się wielkim promotorem różańca. Był nim Leon XIII (1878-1903), autor wydanej 1 września 1883 encykliki Supremi apostolatus, w której zalecił całemu Kościołowi codzienne nabożeństwa różańcowe przez cały miesiąc październik. Papież ten wydał później jeszcze kilkanaście następnych encyklik różańcowych20. Jeśli pamiętać o tym, że wówczas nie odprawiano Mszy świętych wieczorem, łatwo domyślić się, że ten sposób zachęcania do modlitwy różańcowej okazał się wyjątkowo skuteczny, tak że od czasów Leona XIII różaniec stał się w Kościele naprawdę modlitwą powszechnie znaną.

Odnotujmy różańcową działalność rozpoczętą za pontyfikatu Leona XIII i pod jego wpływem wielkiego charyzmatyka świeckiego, bł. Bartolo Longo (1841-1926), budowniczego bazyliki w Nowej Pompei, który propagował ideę, że modlitwa różańcowa powinna owocować czynami życia chrześcijańskiego, a zwłaszcza miłosierdziem wobec ubogich.

Do tego dodajmy różańcowy charakter najważniejszych objawień maryjnych. W roku 1858 Matka Najświętsza kilkanaście razy objawia się małej Bernadecie Soubiroux, zawsze z różańcem w ręku. Różańcowy charakter objawień w Fatimie w roku 1917 jest tak znany, że nie trzeba o tym przypominać. Również w Gietrzwałdzie w roku 1877 Matka Najświętsza przekazała wizjonerkom swoje życzenie, żeby ludzie codziennie odmawiali różaniec. Rzecz jasna, wszystkie te wydarzenia pomogły wielu ludziom odkryć znaczenie, piękno i moc modlitwy różańcowej.

W wieku XX zwłaszcza dwie oddolne inicjatywy różańcowe zasługują na odnotowanie i pamięć. Najpierw, podjęta przez ojca Patryka Peytona na początku II wojny światowej Krucjata Różańca Rodzinnego, którego główna idea sprowadzała się do tego, że poszczególne rodziny zobowiązywały się odmawiać codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę różańca. W Polsce, szczególnie zasłużonymi promotorami tej krucjaty byli, od roku 1958, dwaj dominikanie, Szymon Niezgoda (1932-2002) i Reginald Wiśniowski (ur.1920), którzy przeprowadzili setki różańcowych rekolekcji, w wyniku których setki tysięcy rodzin podjęły się codziennie odmawiać różaniec.

Na szczególną pamięć zasługuje ponadto krucjata różańcowa o wolność ojczyzny, zainicjowana w roku 1948 przez dawnego niewierzącego, który po swoim nawróceniu został franciszkaninem, ojca Piotra Pawliczka. Około siedemset tysięcy ludzi zobowiązało się wtedy codziennie odmawiać różaniec. Po siedmiu latach modlitwy krucjata została uwieńczona spektakularnym zwycięstwem: 13 maja 1955, a więc dokładnie w rocznicę objawień fatimskich, władze ZSRR - bez żadnego politycznego powodu - podjęły decyzję wycofania swych wojsk z Austrii. W czasach komunizmu był to jedyny przypadek dobrowolnego wycofania się Sowietów z okupowanego przez nich kraju.

Jacek Salij OP

   

Wasze komentarze:
 kaka: 31.10.2016, 13:09
 jacys oni maja co chcą,2m cielska bez choroby i jakiegokolwiek niedomagania, o co tu chodzi.....po co Jezus umierał na krzyżu nie mógł ludzi po prostu zrobić tak jak ich....? a ludziom różaniec i piekło za same chęci grzechu i padół spodlenia, choroby i biedy umysłowo duchowo materialnej i każdej. Jak czujesz stres i niedorobienie to musisz wiedzieć, że nic nie masz tak naprawde, twoje znoje to niedorozwinięte, śmieszne wysiłki...lepiej już nic nie robić skoro wszystko ukryli, nic ci nie dali. to tyle, ciekawe czy cenzura usunie ten komentarz tu na adonai.
 andrzej: 14.10.2016, 23:11
 maryjo dziekuje
 na na na: 12.10.2016, 17:10
 Co mam robić jak moja mama ma śpiączkę😞
 marta: 09.10.2016, 23:24
 Matko dziekuje ci za wszystko co zmieniasz we mnie, proszę cie nadal wytrwale o spokój we mnie, o zdrowe dla nas , o moje macierzyństwo abym była bardziej cierpliwa i o ponowna ciąże ze szczęśliwym rozwiązaniem. Amen.
 paulina: 08.10.2016, 00:32
 wierze w moc rozanca sw.modle sie za moje dzieci i ufam ze modlitwa zostanie wysluchana . maryjo matko rozanca sw. modl sie za nami.
 agnieszka: 07.10.2016, 23:08
 Matko Boska w dniu Twojego Swieta prosze w intencji calej naszej rodziny miej nas w swojej opiece prosze ozdrowie dla meza ziecia corek wnukow wstwiaj sie za nami Matuchno Najdrozsza dziekuje czuwaj nad nami.
 Małgosia: 07.10.2016, 13:37
 Matko Najświętsza pomóż proszę wyzdrowieć mojemu narzeczonemu, a mi wyjść z długów. Ponadto proszę o zdrowie dla rodziców i siostry. Październikowe różańce temu dedykuję.
 Magdalena Stróżniak : 04.10.2016, 21:54
 Kochany pani boże. Pomoc cię. Proszę kocham cię. A nie diabła odgoń. Go o demnie dziękuję
 Magdalena Stróżniak : 04.10.2016, 21:53
 Kochany pani boże. Pomoc cię. Proszę kocham cię. A nie diabła odgoń. Go o demnie dziękuję
 Krystyna: 02.10.2016, 00:14
 Matko Boża proszę Cię o dobre wyniki biopsji
 GRAZYNA: 20.09.2016, 07:22
 MATKO NAJROZSZA BŁAGAM POMOZ MI PRZEZWYCIEZYC CHOROBĘ ORAZ MIEJ MNIE W SWEJ OPIECE PODCZAS OPERACJI
 Ewelina 16.09 2016: 17.09.2016, 00:46
 Panie Boże proszę cię a by świętej pamięci maź mojej kuzynki trafił do nieba niebieskiego proszę wszystkich o modlitwę ruzanicowa za świętej pamięci Piotra niech spoczywa w pokoju
 Damian: 30.08.2016, 19:37
 Matko Boża spraw aby Kamil Telega , który uległ wypadkowi powrócił do zdrowia
 G : 25.08.2016, 18:25
 MATKO ROZANCA SWIETEGO prosze wez pod opieke moja rodzine i prowadz do Swojego Syna Jezusa. Prosze o modlitwe. Bog zaplac
 Renata 23 08 2016 ,17:03: 23.08.2016, 17:04
 Dziękuję Ci Matuchno za wszystkie dary z nieba za spełnione me prośby i za razem przepraszam za wszystko co złego zrobiłam Proszę nie opuszczaj mnie i mojego męża córek wnuków i prawnusi Naprowadź nas na dobrą drogę w życiu bądź naszym ratunkiem dla nas i moich bliskich Amen
 Grazyna: 13.08.2016, 09:24
 Matko Rozancowa prosze pomoz nam by nie bladzic wskaz droge
 m83waitsepy: 23.07.2016, 11:30
 mogą wyrzucić człowiekowi sen i złożyć na ofiare to pewne, chociaż nie wiadomo ostatecznie kto i kim byli ludzie, klepcie ludzie więc różaniec najlepiej z wydłubanymi oczami żeby grzech nie kusił bo do piekła nie idą źli tylko przegrani, a Bóg musi być szalony jeśli uznał to za sprawiedliwe i jedynie równie szalonych całe życie błagających świętym życiem i modlitwą różańcową o zbawienie od piekła, postanowił do niego nie wysłać. Czy cenzura doda ten wpis?
 shittake2222: 17.07.2016, 05:34
 głosy zjawisk ostatecznych mi mówiły, a jestem osobą umierającą na raka w chwilach prawie śmierci "nie ma świata wszechświata, jest tylko walka o dusze" oraz "na koniec prawie wszystko okaże się iluzją i cyrkiem". Może komuś się przyda poza klepaniem różańca, biedy oraz spodlenia na ciele i umyśle. Ciekawe czy cenzura doda ten komentarz
 ANTONINA: 14.07.2016, 00:02
 MATKO BOZA FATIMSKA PROSZE CIE O ZDROWIE DLA MNIE , MOICH COREK I WNUKOW MIEJ NAS POD SWOJA OPIEKA STRZEZ NAS OD ZLA I POMOZ W POTRZEBIE ANTONINA
 zpotepieniawziete2: 30.06.2016, 04:06
 wyroki są błędne, klepcie ludzie różaniec, o ile istniejecie, nieskonczoność zła ognia tortur krzyczał, że jest Jezusem. Było to tak daleko i tak prawdziwe, że raczej to nie demon tak krzyczał tylko błędny gniew potępienia. żaden człowiek w piekle nie czuje sie winny, to oczywiste. Ale klepcie ludzie różaniec
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] (28) [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej