Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święty od kołysek

     Znamy go w Polsce jako nastoletniego świętego, patrona ministrantów. Jednak Dominika Savio we Włoszech, ale nie tylko, proszą o wstawiennictwo także kobiety spodziewające się dziecka, jak i małżeństwa, które starają się o nie. Dlaczego? To za sprawą pewnego wydarzenia z życia Dominika. Chcemy je przypomnieć, ponieważ we wrześniu relikwie Dominika Savio przybędą do Polski.

12 września 1856 r.

     Dominik przebywał w Oratorium w Turynie. Pewnego dnia przyszedł do ks. Bosko, założyciela Oratorium i swojego duchowego przewodnika, prosząc o zgodę na wyjazd do domu:

     - Proszę wyświadczyć mi przysługę i dać jeden wolny dzień.

     - Gdzie chcesz jechać?

     - Do domu, ponieważ moja mama jest bardzo chora i Matka Boża chce ją uzdrowić.

     - A skąd to wiesz?

     - Wiem.

     - Dostałeś list od ojca?

     - Nie, ale i tak wiem.

     Ks. Bosko, ponieważ widział, że Bóg w sposób szczególny kieruje życiem Dominika, zgodził się na jego wyjazd do rodzinnego Mondonio, oddalonego od Turynu o jakieś 40 km.

     Dominik wyruszył w drogę. Jego mama była w ciąży z czwartym dzieckiem i jej stan był rzeczywiście bardzo poważny. Kobiety, które były przy niej, były bezradne. W takiej sytuacji mąż zdecydował, że pójdzie po lekarza. Na drodze spotkał idącego do domu Dominika. Zdziwił się bardzo. Syn jednak jasno wytłumaczył powód opuszczenia Oratorium:

     - Idę do mamy, bo jest bardzo chora.

     Tata nie chciał, aby Dominik w takiej sytuacji szedł do domu. Polecił, aby poszedł do babci. Chłopiec upierał się jednak, twierdząc, że musi zobaczyć się z mamą.

     Osoby będące w jego rodzinnym domu zdziwiły się na widok przybysza. Przyjaciółki mamy nie pozwalały mu wejść do pokoju, w którym leżała, tłumacząc to tym, że jest bardzo chora i nie należy jej przeszkadzać.

     - Wiem, że jest chora, właśnie dlatego przyjechałem - odpowiedział.

     I nie zważając na nikogo, wszedł do pokoju.

     - Jak to się stało, że tu jesteś? - spytała chora.

     - Wiedziałem, że jesteś chora i przyjechałem cię odwiedzić.

     Dominik szybko wskoczył na łóżko, mocno mamę uściskał, ucałował i wyszedł. Jak tylko opuścił pokój, ustąpiły wszystkie bóle. Po chwili przybył ojciec z lekarzem i stwierdził, że zdrowie kobiety jest w dobrym stanie.

     Tymczasem przyjaciółki mamy Dominika spostrzegły na jej szyi tasiemkę, do której przyczepiony był złożony kawałek materiału, obszyty tak, jak obszywa się ubrania.

     - Teraz rozumiem, dlaczego Dominik, zanim wyszedł, chciał mnie uściskać. I rozumiem, dlaczego zaraz po jego wyjściu odzyskałam zdrowie. Tę tasiemkę na pewno założył mi wtedy, gdy mnie obejmował, bo nigdy nie miałam nic takiego - powiedziała uzdrowiona.

     Dominik wrócił do Turynu i od razu poszedł do ks. Bosko, aby mu podziękować za pozwolenie na wyjazd.

     - Moja mama wyzdrowiała. To sprawiła Matka Boża, którą zawiesiłem na jej szyi - powiedział.

     Siostra Dominika, Teresa, przypomina jego polecenie, które wypowiedział przed śmiercią:

     "- Pamiętasz mamo, jak przyjechałem, gdy byłaś chora? I jak zawiesiłem na twojej szyi szkaplerz na tasiemce? To dlatego wyzdrowiałaś. Zachowaj go i użyczaj wszystkim, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie, jak ty. Ponieważ jak ocalił ciebie, ocali też innych. Pamiętaj jednak, żeby użyczać go darmo, bez żadnych korzyści dla siebie.

     Moja mama, dopóki żyła, zawsze nosiła na sobie tę cenną relikwię, dzięki której została uzdrowiona".

Święty matek i noworodków

     Aby podkreślić i ukazać świętość swoich wielkich przyjaciół - świętych, Bóg dokonuje cudów za ich pośrednictwem. Nie ma wątpliwości, że Dominik należy do tych przyjaciół Boga. Świadczą o tym cuda, które dokonały się już podczas jego życia, ale szczególnie po jego śmierci. Dlatego wiele matek za jego wstawiennictwem prosi Boga o pomoc w wypełnieniu tej trudnej misji macierzyńskiej.

     Ks. Alessandro Allora, proboszcz parafii Castelnuovo d'Asti, w 1859 r. w liście napisał do ks. Bosko: "Pewna kobieta w sytuacji bardzo trudnego porodu, wspomniawszy łaski otrzymane przez inną osobę, która miała nabożeństwo do Dominika Savio, zakrzyknęła:

     - Mój Dominiku!

     Nie mówiąc nic więcej. Kobieta w tym samym momencie przestała cierpieć..."

Szkaplerz

     Ten cenny szkaplerz, który Dominik założył na szyję swojej matce, dziś kontynuuje misję wstawiennictwa nastoletniego świętego, szczególnie w życiu matek i niemowląt. Na całym świecie wiele kobiet z ufnością zwraca się do swego małego-wielkiego orędownika.

     Bollettino Salesiano, miesięcznik wydawany przez salezjanów, każdego miesiąca drukuje świadectwa łask otrzymanych przez matki i dzieci za wstawiennictwem Dominika Savio.

     Na pamiątkę cudownego szkaplerza, którym Dominik posłużył się, by ocalić swoją matkę, oraz by rozbudzić kult Domika Savio, dom generalny salezjanów od marca 1956 oferuje matkom szkaplerz z namalowanym na materiale wizerunkiem świętego.

      Ta inicjatywa to tylko środek mający rozbudzić ufną modlitwę do Boga za pośrednictwem św. Dominika Savio. Dlatego nie wystarczy nosić szkaplerz jak jakiś amulet, ale by otrzymać łaskę, należy podjąć gorliwą modlitwę oraz korzystać z sakramentu pokuty i Eucharystii i żyć po chrześcijańsku. Szkaplerz ma przypominać rodzicom o wierności ich obowiązkom oraz rozbudzać świadomość misji, jaka jest im powierzona.

Przysięga matek

     Św. Dominik Savio jest niczym anioł dla dzieci i strzeże ich od pierwszych chwil życia. Z miłości do dzieci święty wyprasza błogosławieństwo również dla matek w wypełnianiu macierzyństwa. Aby oddać się wstawiennictwu Dominika Savio, matki, oprócz noszenia szkaplerza, podpisują i wypełniają cztery zobowiązania. Nie stanowią one żadnych dodatkowych zobowiązań, przypominają jedynie podstawowe obowiązki chrześcijańskiego życia:

     "Ponieważ moim wielkim obowiązkiem jest po chrześcijańsku wychować dzieci, od tej chwili powierzam je św. Dominikowi Savio, aby był ich aniołem stróżem przez całe ich życie. Dlatego przyrzekam:

     1. Uczyć ich kochać Jezusa i Matkę Bożą przez codzienną modlitwę, uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, korzystanie z sakramentów świętych;

     2. Strzec ich czystości, zachowując z dala od niewłaściwych lektur, widowisk i złego towarzystwa;

     3. Dbać o ich formację chrześcijańską przez naukę katechizmu;

     4. Nie przeciwstawiać się Bożym znakom, jeśli dziecko zostanie wezwane do kapłaństwa lub życia zakonnego.

Modlitwa matek oczekujących dziecka

     Panie Jezu, proszę Cię z miłością za to powierzone mi życie, które noszę w łonie. Z pokorą dziękuję, że wybrałeś mnie jako narzędzie Twojej miłości. W tym pięknym oczekiwaniu pomóż mi żyć w nieustannym zawierzeniu się Twojej świętej woli. Daj serce matki: czyste, mocne i hojne. Ofiaruję Ci wszystkie obawy o przyszłość: lęki, niepewności, oczekiwania względem dziecka, którego jeszcze nie znam. Spraw, aby narodziło się zdrowe, oddal od niego wszelkie zło fizyczne i wszelkie niebezpieczeństwa duszy. Ty, Maryjo, która poznałaś niezliczone radości świętego macierzyństwa, daj mi serce zdolne do przekazania wiary żywej i gorącej. Uświęć moje oczekiwanie, błogosław moją cichą nadzieję, spraw, by owoc mego łona, wzrastał w łasce i świętości. Przez Chrystusa, Twego Boskiego Syna. Amen.
Tekst pochodzi z serwisu bosko.pl

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 listopada 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Beata i Kamil ❤️: 06.07.2019, 14:57
 Św Dominiku Błagam Wypros nam u Boga łaskę cudu potomstwa,dar macierzyństwa żebym zaszła w ciążę i urodziła zdrowe dzieci. Wierzę że nam pomożesz. Bardzo Ciebie Prosimy Beata i Kamil. Bardzo dziękuję Bóg zaplac
 Agi: 28.05.2019, 22:42
 Święty Dominiki, modlę się o potomstwo. Daj nam proszę zdrowe dziecko, pozwól nam zobaczyć owoc naszej miłości, tak bardzo tego pragniemy. Jesteśmy tutaj sami. Proszę Cię o macierzyństwo, mamy tyle ciepła i miłości w sobie, tyle spokoju i cierpliwości.. czeka w naszym życiu ciepły przytulny pokoik na tak wymarzony skarb jakim jest dziecko. Daj nam Boże łaskę potomstwa. Bardzo Ci za wszytko dziekuje.
 Anna: 07.01.2019, 09:18
 Świety Dominiku, proszę o dar potomstwa. Proszę o poczęcie i urodzenie zdrowych dzieci.
 Anna: 04.01.2019, 14:45
 Świety Dominiku, proszę o dar potomstwa. Proszę o poczęcie i urodzenie zdrowych dzieci.
 Kinga: 28.12.2018, 11:07
 Święty Dominiku błagam o dar poczęcia drugiego zdrowego dziecka...wierze, że mi pomożesz bo już tak dlugo na nie czekamy
 Anna: 23.10.2018, 22:59
 Sw Dominiku wstawiaj sie w naszej intencji
 Aga : 22.09.2018, 22:33
 Święty Dominiku, upros u Pana Boga dar zdrowego dzieciątka dla nas.
 Monika: 09.04.2018, 23:45
 Błagam Cię Święty Domieniku o dar poczęcia drugiego zdrowego dzieciatka
 ada: 07.04.2018, 16:02
 Św Dominiku ty wiesz o co Cię proszę Błagam wysluchaj mnie i mniej nas w swojej opiece. Amen
 Gosia : 22.03.2018, 22:14
 Blaganie o Poczęcia zdrowego dziecka, zdrowej ciąży oraz szczęśliwego porodu
 Dominika: 22.03.2018, 15:17
 Święty Dominiku, proszę Cię o stan błogosławiony. Staramy się z mężem o dzieciątko. Pomóż nam. Proszę.
 Teresa: 11.03.2018, 00:52
 Święty Dominiku Savio uproś mi u Boga łaskę uleczenia z bezpłodności, zajścia w ciąże i urodzenia zdrowego dziecka dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
 Monika: 03.02.2018, 18:22
 Święty Dominiku Savio!Z całego serca proszę Cię uproś mi i mojemu mężowi Upragnnioną Łaskę Poczęcia tak bardzo oczekiwanego Dzieciątka.
 Magda: 08.01.2018, 14:20
 Święty Dominiku proszę Cię pomódl się, abym zaszła w upragnioną ciążę, żebyśmy z mężem mogli cieszyć się zdrowym wyczekiwanym potomstwem. Bóg zapłać
 Monika: 02.01.2018, 16:45
 Św. Dominiku, proszę wstawiaj się za nami u Pana Boga o dar potomstwa dla nas. Wierzę, że się uda i będziemy mieć zdrowe dzieci. Dziękuję Ci bardzo.
 Ania: 12.12.2017, 12:09
 Św. Dominiku, proszę o wstawiennictwo o dar upragnionego macierzyństwa dla mnie.
 zofia: 29.11.2017, 19:17
  Święty Dominiku ,wyproś u Boga łaskę cudu potomstwa Dla córki Darii-Elżbiety i Bartłomieja
 zofia: 29.11.2017, 19:14
  Święty Dominiku ,wyproś u Boga łaskę cudu potomstwa Dla córki Darii-Elżbiety i Bartłomieja
 zofia: 28.11.2017, 23:24
  Święty Dominiku ,wyproś u Boga łaskę cudu potomstwa Dla córki Darii-Elżbiety i Bartłomieja
 Elżbieta: 07.10.2017, 17:51
 Sw. Dominiku wypros prosze dla mnie laske zajscia w ciaze i urodzenia zdrowego dziecka.
(1) [2] [3] [4] [5]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej