Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem

     Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej zaliczany jest do grupy ikon zwanych Hodogitrii. Nazwa ta oznacza, przewodniczkę, a wywodzi się z Konstantynopola, gdzie w kościele Ton Hodegon gromadzili się przewodnicy podróżnych (hogigos) i gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

     Autor obrazu gietrzwałdzkiego nie jest znany. Trudno też jest ustalić dokładną datę zaistnienia obrazu w gietrzwałdzkiej świątyni, ale można przyjąć, że pochodzi z połowy XVI wieku. Po analizie porównawczej historycy sztuki przyjęli, że prawdopodobnie został namalowany w Polsce, gdyż podobne wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem spotyka się w Wielkopolsce, na Śląsku i województwie łódzkim.

     Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem z ornatem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko ubrane w długą, czerwoną sukienkę. Prawa ręka Matki Bożej spoczywa na sercu, wskazując na Chrystusa. Natomiast prawa ręka Dzieciątka wzniesiona jest w geście błogosławieństwa, lewa wsparta jest na książce opartej na kolanie. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze znajduje się łaciński napis: AVE REGINA CAELORUM, AVE DOMINA ANGELORUM (Witaj Królowo nieba, witaj Pani Aniołów). Oblicze Matki Bożej jest pełne powagi, łagodności i dobroci.

     Obraz bardzo szybko został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się Pieta.

     Kult Matki Boskiej Częstochowskiej rozwinął się na terenie diecezji warmińskiej po koronacji Jasnogórskiego Obrazu przez biskupa chełmskiego, później warmińskiego, Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, dokonanej w imieniu Ojca Świętego 8 września 1717 roku. Wielu pielgrzymów obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej uważało mylnie za kopię wizerunku Jasnogórskiego. Tę pomyłkę popełniano też później w wielu opracowaniach.

     W 1717 roku obraz gietrzwałdzki przyozdobiono srebrnymi koronami, które w roku 1731 zastąpiono bardziej kosztownymi, wysadzanymi drogimi kamieniami. Korony te wykonał olsztyński złotnik J. Geese. W 1734 roku obraz otrzymał srebrne sukienki; dla Dzieciątka wykonał je J. Geese, dla Matki Bożej M. Bartolomowicz. Sukienkami z drogich metali ozdabiano tylko obrazy cieszące się szczególnym kultem. Za otrzymane łaski za wstawiennictwem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej pielgrzymi ofiarowywali liczne i drogocenne wota. W czasie wojen okupanci często je grabili.

     Po objawieniach Matki Bożej kościół gietrzwałdzki przebudowano dodając nowe prezbiterium. Po rozbudowie w ołtarzu głównym umieszczona została figurka Niepokalanej wykonana zgodnie z opisami wizjonerek. Cudowny obraz umieszczono na bocznej emporze, gdzie wisiał aż do roku 1949.

W okresie kulturkampfu władze niemieckie ograniczały autonomię Kościoła katolickiego. Obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, które znajdowały się w ołtarzach głównych w kościołach Warmii i Mazur zostały przeniesione, z polecenia władz, w boczne miejsca.

     Intronizację obrazu Matki Boskiej w ołtarzu głównym w kościele gietrzwałdzkim przeprowadził po drugiej wojnie światowej ówczesny proboszcz parafii ks. Wiktor Szota KRL, po szczegółowym poznaniu historii obrazu. Podwyższono ołtarz, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Jego renowacji, jak również namalowania wizerunku Niepokalanej, stanowiącego jego ruchomą zasłonę, dokonał A. Trojkowicz z Krakowa. Wizerunek został namalowany zgodnie z przekazem wyglądu objawiającej się w Gietrzwałdzie Matki Bożej.

     W latach następnych ks. bp Tomasz Wilczyński zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zezwolenie na dokonanie uroczystej koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Dekret Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację został wydany w roku 1963, ale trwał wtedy Sobór Watykański II oraz przygotowywano się do obchodów milenium chrztu Polski, koronacja nie odbyła się więc od razu. W latach 1964—1965 poddano obraz zabiegom konserwatorskim prowadzonym na Wawelu pod kierunkiem prof. T. Kozłowskiego. Wreszcie 10 września 1967 roku Pryma; Polski Stefan kard. Wyszyński, przy współ udziale metropolity krakowskiego Karol, kard. Wojtyły i biskupa warmińskiego Józef: Drzazgi, dokonał aktu koronacji. W uroczys teściach koronacyjnych udział wzięło 32 arcy biskupów i biskupów oraz, jak się oblicza, blis ko dwieście tysięcy wiernych. Z ramiena Sto licy Apostolskiej w koronacji udział wzięli: opa przełożony generalny Księży Kanoników Late rańskich Józef Soetemans i dziekan Rot) Rzymskiej, późniejszy kardynał, Bolesław Kominek.

     Niestety, wkrótce po uroczystościach dokonano świętokradzkiej kradzieży koron. Pc ich odnalezieniu bp Józef Drzazga, 2 lutegc 1969 roku, dokonał rekoronacji. Rok późnię. Ojciec Święty Paweł VI nadał kościołów: w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej.

     Z okazji koronacji Matki Boskiej Gietrzwał dzkiej bp Józef Drzazga zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o przyznanie Sanktua rium Gietrzwałdzkiemu specjalnych przywile jów dla dobra diecezji i wiernych przybywa jących do Gietrzwałdu. Prośba ta została speł niona. Święta Kongregacja Obrzędów Stolicy Apostolskiej 1 czerwca 1967 roku zgodziła się, aby w diecezji warmińskiej w kalendarzu liturgicznym nazwa święta 8 września została poszerzona i brzmiała: Narodzenie NMP albo Matki Boskiej z Gietrzwałdu. Sanktuarium otrzymało też własny formularz Mszy św. o Matce Bożej Gietrzwałdzkiej.






Wasze komentarze:
 Gabrysia: 17.10.2008, 20:08
 Byłam, widziałam, przepiekne miejsce
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej