Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Słowacka męczennica

     W Koszycach 1 września nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu w imieniu papieża ogłosił błogosławioną pochodzącą z tych stron Annę Kolesarovą. Jej życie i okoliczności śmierci bardzo przypominają życiorys naszej bł. Karoliny Kózkówny. Jest to pierwsza świecka błogosławiona Słowaczka.

     "Lepsza śmierć niż grzech"

     Anna Kolesarova urodziła się 14 lipca 1928 r. we wsi Vy- soka nad Użem we wschodniej Słowacji. W latach 1934-1942 uczęszczała w stronach rodzinnych do szkoły podstawowej. Brała czynny udział w życiu wspólnoty parafialnej. Kiedy w 1944 r. czerwonoarmiści wkroczyli do wioski, cała jej rodzina ukryła się w piwnicy, lecz szybko została odkryta. Żołnierz sowiecki zażądał od Anny, by mu uległa, grożąc jej śmiercią. Gdy Anna odmówiła i próbowała uciec, napastnik do niej strzelił. Przed śmiercią dziewczyna zdążyła powierzyć swą duszę Jezusowi, Maryi i Józefowi. Na jej grobie w rodzinnej miejscowości widnieje napis: "Lepsza śmierć niż grzech".

     - Niech ta odważna dziewczyna pomaga młodym chrześcijanom trwać w wierności Ewangelii, nawet jeśli wymaga to od nich podążania wbrew dominującym nurtom i zapłacenia za to osobiście - powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie i poprosił o uczczenie nowej błogosławionej brawami.


KAI, wś

Tekst pochodzi z Tygodnika

9 września 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej