Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wokół rozłamu w prawosławiu


     Stolica Apostolska ocenia rozłam między Patriarchatem Moskwy a Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola jako "poważny konflikt" i wskazuje na jego bezpośrednie oddziaływanie na dialog ekumeniczny z Kościołem katolickim - powiedział kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

     W tych dniach w Watykanie przebywał metropolita wołokołamski Hilarion, drugi co do ważności - po Cyrylu - hierarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Wystąpił on na Synodzie biskupów o młodzieży i SDOtkał sie z naoieżem Franciszkiem oraz kard. Kochem. Szczegółów rozmów nie podano.

     Wcześniej kard. Koch powiedział, że Rosyjski Kościół Prawosławny nie będzie uczestniczyć we wspólnych rozmowach ekumenicznych, dopóki nie zostanie rozwiązany spór. Kardynał uważa, że jest to tylko wewnętrzny konflikt prawosławia i dlatego Kościół katolicki nie może się w tej sprawie wypowiadać. Z drugiej strony w pewnym stopniu uczestniczy w tym konflikcie zgodnie z ekumeniczną zasadą, że "jeśli cierpi jeden z członków Ciała Chrystusa, inne cierpią wraz z nim".

     Patriarchat Moskwy oficjalnie zerwał 15 października wspólnotę eucharystyczną z Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola. Powodem jest spór o utworzenie samodzielnego, niezależnego od Moskwy, Kościoła prawosławnego na Ukrainie, wspieranego przez Konstantynopol. Władze kościelne w Moskwie traktują to jako ingerencję w ich obszar kanoniczny. Sprawa obciąża i tak już trudne stosunki między Ukrainą a Rosją.

     Zdaniem patriarchy Hilariona, decyzje Konstantynopola w sprawie Ukrainy sprawiły, że rozpoczął się "proces samolikwi- dacji" tego Patriarchatu jako "ośrodka koordynującego Kościoła prawosławnego". W tej sytuacji - powiedział Hilarion - jeśli dotychczas patriarcha ekumeniczny był duchowym przywódcą ok. 300 min prawosławnych na całym świecie, to obecnie liczbę tę należy zmniejszyć co najmniej o połowę, czyli wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Hilarion uważa, że zerwanie więzi z Konstantynopolem oznacza, iż duchowni RKP nie będą odtąd mogli sprawować liturgii w cerkwiach tego Patriarchatu, a ogół wiernych RKP nie będzie mógł tam przystępować do sakramentów. Zaznaczył, że za złamanie tego zakazu duchowni będą karani. Metropolita wskazał ponadto, że dotyczy to także świętej dla całego prawosławia góry Atos w Grecji, pozostającej w jurysdykcji Konstantynopola; dodał, że Rosjanie mogą tam nadal jeździć jako turyści czy pielgrzymi, ale nie mogą korzystać z sakramentów.

     Z kolei Patriarchat Konstantynopola oświadczył, że nie będzie zrywał łączności eucharystycznej i modlitewnej z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. - Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej przyjedzie do Kijowa, aby osobiście wręczyć tomos [dekret] o autokefalii głowie zjednoczonego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego - zapowiedziała przedstawicielka prezydenta kraju w Radzie Najwyższej Ukrainy Iryna Łucenko. Kilka dni temu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał Patriarchatowi Konstantynopola zabytkową, odebraną niegdyś przez państwo i nieczynną, kijowską cerkiew św. Andrzeja.

wś, KAI

Tekst pochodzi z Tygodnika

28 października 2018


   

Otwarci na miłość – jak pokonać bariery Otwarci na miłość – jak pokonać bariery
ks. Krzysztof Grzywocz, Monika Gajda, Marcin Gajda
To konferencja, która zatrzęsie światem Twoich relacji, a z gruzów dotychczasowych przekonań pomoże zbudować piękne i trwałe więzi z innymi ludźmi i z Bogiem. Audiobook „Otwarci na Miłość” wskaże Ci drogę do przełamywania wewnętrznych barier i udowodni, jak ważne jest otwarcie na drugiego człowieka. Dowiedz się, jak rozwijać kontakt z własnymi uczuciami, jak słuchać uważnie drugą osobę i co zrobić, by odpowiedzialnie kochać! ... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej