Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Abp Szewczuk o celibacie


     - W sprawie zniesienia obowiązkowego celibatu decyzję musi podjąć sam Kościół łaciński. Ja zalecałbym ostrożność. Zniesienie nie rozwiąże problemu - powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

     W rozmowie z amerykańskim portalem Crux abp Szewczuk podzielił się pozytywnymi doświadczeniami żonatych kapłanów tego obrządku. Stanowią oni zdecydowaną większość duchowieństwa. Dzięki temu, że sami są ojcami, ich rejacje z dziećmi w parafii są bardziej naturalne. Abp Szewczuk podkreślił jednak, że ich świętość i dojrzałość nie wynika z faktu, że są żonaci. Wspomniał też o problemach, które są związane z obecnością w Kościele żonatych kapłanów. Do seminariów przyjmowani są wyłącznie młodzi i nieżonaci mężczyżni. Tam rozeznają, czy są powołani do celibatu, czy do małżeństwa. Towarzyszenie im w tym rozeznawaniu wcale nie jest łatwe.

     - Kandydaci na duchownych nie mogą się żenić, dopóki są w seminarium. Jednakże w drugiej połowie studiów często mają już narzeczoną, w związku z czym trudno jest im skupić się na życiu wspólnotowym. Często nasi biskupi bardziej niż o seminarzystów, są zatroskani o ich dziewczyny. Przygotowaliśmy dla dziewcząt specjalny program formacyjny. Niekiedy po kilku spotkaniach odkrywają one jednak, że nie chcą być żonami księży, i wtedy sprawy dodatkowo się komplikują - zaznaczył. Innym problemem - wyjaśnił abp Szewczuk - jest sytuacja seminarzystów, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniej narzeczonej. W związku z tym, że jeśli mieliby się żenić, muszą to zrobić przed święceniami diakonatu, ich święcenia są odkładane w czasie nawet na kilka lat.

     Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił jednak, że na Synodzie o młodzieży nie było prawdziwej dyskusji o celibacie. Przyznaje, że w tym zgromadzeniu nie pojawiły się wielkie spory i napięcia. Wynikało to z obecności młodych ludzi i tematyki Synodu, która rodziła w uczestnikach obrad ojcowskie postawy.

     Zdaniem abp Szewczuka, ważnym tematem tego Synodu jest eklezjologia, bo młodzi nie rozumieją, w jakim stopniu Kościół jest instytucją. Młodzież nie ufa bowiem instytucjom. Kościół powinien więc w większej mierze być wspólnotą. Młodzi czują się porzuceni przez rodzinę, społeczeństwo i dlatego oczekują, że Kościół ich nie opuści, że będzie wspólnotą, w której będą mogli się rozwijać i dojrzewać - podkreślił arcybiskup.

wś, KAI

Tekst pochodzi z Tygodnika

4 listopada 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej