Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wychowanie


Trzeba wychowywać młodzież śmiejąc się, ich wady wskazywać im łagodnie i nie przerażać ich imieniem cnoty. (Molier)

To, czego nauczyłeś się w młodości, nigdy nie zapomnisz. (Przysłowie)

Staraj się, aby cię pokochano, a potem łatwo będą ci posłuszni. (Ks. Bosko)

W prowadzeniu dusz potrzeba: filiżanki nauki, baryłki ostrożności i oceanu cierpliwości. (Św. Franciszek Salezy)

Wielkim błędem wychowawców jest pragnienie, aby młodym podobało się to, co podoba się starości albo dojrzałości i aby życie młodzieńcze niczym nie różniło się od życia dojrzałego, zduszenie różnicy gustów i pragnień oraz pragnienie, aby pouczanie, polecenia i siła konieczności zastąpiły doświadczenie. (G. Leopardi)

Jeżeli młodzież będzie właściwie wychowana, zapanują porządek i moralność; w przeciwnym razie zapanują nałóg i bałagan. (Ks. Bosko)

Kiedy do raju przybywa nauczyciel, który dobrze przeżył swoje życie na świętym obowiązku nauczania, wtedy otwierają się drzwi - dla nauczycieli zarezerwowana jest łaska prawie kapłaństwa. (Jan XXIII)

Wychowywanie to niezaprzeczalne zaangażowanie, które wkładasz w praktykowanie najlepszej metody, aby sprawić, by twoi uczniowie nabywali ziemską wiedzę, włóż także w poznanie i praktykowanie chrześcijańskiej ascezy, która jest jedyną metodą, abyście i ty, i oni stali się lepszymi. (J. Escńva)

Każdy człowiek aż do ostatnich swoich dni musi czekać i wychowywać samego siebie. (M. D'Azeglio)

Wychowując wasze dzieci do głęboko chrześcijańskiego życia, dacie tak im jak i sobie samym najlepszą gwarancję szczęśliwej egzystencji na tym świecie, i blogostawionego zgromadzenia na tamtym. (Pius XII)

To, co czyni wychowanie najtrudniejszym, to niezmienność; to, co czyni je skuteczniejszym, to przykład. (A. Mosso)

Nigdy nie uczcie dzieci niczego, czego nie jesteście absolutnie pewni. Lepiej, aby nie znały tysiąca prawd, niż by w ich sercu tkwiło choćby jedno kłamstwo. (Ruskin)

Edukacja, szkoły, książki są jedynie środkami oświecenia dusz: zwykła adoracja sprawia o wiele więcej. Cała reszta jest tylko przygotowaniem przed udaniem się do Boga. (C. de Foucauld)

Jeżeli pragniemy dobrego społeczeństwa, musimy włożyć wszystkie nasze wysiłki w chrześcijańskie wychowanie młodzieży. (Ks. Bosko)

Wychowanie, gdyby nie miało innej korzyści, miałoby przynajmniej tę, która jest z nami w dzień i w nocy: wielu wystrzega się nałogów i wstydzi się samych siebie tak samo jak innych. (Plutarch)

Niezbędne jest, aby w istotach ludzkich w trakcie ich kształtowania, wychowanie było zintegrowane i nieprzerwane; tzn. aby kult wartości religijnych i zaostrzenie moralnego sumienia postępowały w nich równolegle z nieustanną, coraz bogatszą asymilacją elementów naukowo--technicznych. (Jan XXIII)

Dobre wychowanie jest jak poduszka powietrzna: w środku nie ma nic, ale łagodzi uderzenia życia. (A. Schopenhauer)

Od dobrego lub złego wychowania młodzieży zależy dobra lub zła przyszłość społecznych obyczajów. (Ks. Bosko)

Człowiek dobrze wychowany to taki, który słucha z zainteresowaniem rzeczy, które już dobrze zna z ust tego, kto ich nie zna. (E. Fermi)

Niech nauczyciel stara się przyciągnąć dzieci łagodnym, miłym i szczerym wyglądem... niech robi wszystko, aby pozyskać wszystkich dla Jezusa Chrystusa. (S. G. B. de La Salle)

W dziecku wychowuje się człowieka przyszłości, chrześcijanina przyszłości, obywatela, członka rodziny - stworzenie Boże. (B. G. Baldo)

Ponieważ cel edukacji jest podwójny, tzn. wzbogacanie pamięci o dobre i użyteczne pojęcia oraz kierowanie woli drogą cnoty, tak i podwójny musi być środek ich osiągnięcia: jeden to intelekt, drugi dotyczy serca. Jeden dotyczy nauki, drugi miłosierdzia. (B. G. Baldo)

Postępujcie według wszystkich reguł dobrego wychowania, które jest połową świętości. (Św. Franciszka Saverio Cabrini)

     

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

[ Powrót ]
 


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej