Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dusze czyśćcowe wyproszą wszystko

     Od wielu lat praktykuję modlitwę za dusze czyśćcowe i jestem przekonany co do jej niezwykłej skuteczności.

     Jak to się zaczęło? Zupełnie przypadkowo, choć chyba słusznie twierdzą ci, którzy mawiają, że w życiu nie ma przypadków. Kiedy uczęszczałem do szkoły podstawowej, na jednej z lekcji języka polskiego omawialiśmy czytan-kę o chłopcu, który uratował życie zranionemu krukowi. Kruk ów w podzięce, zdradzając tajemnicę, że jest królem kruków, podarował chłopcu trąbkę. Ilekroć będzie on w niebezpieczeństwie, może zagrać na niej i wówczas wszystkie kruki świata zlecą się na pomoc. Po tej lekturze zrodziło się w mojej duszy zazdrosne choć szczere pragnienie - szkoda, że nie mam takiej trąbki. Kilka tygodni później usłyszałem z ust proboszcza mojej parani słowa, które padły na przygotowany, przez tę pozornie nie mającą znaczenia czytankę, grunt. Ksiądz cytował jedną ze świętych, która miała powiedzieć, że nie ma takiej prośby, która nie byłaby wysłuchana przez Pana Boga, jeśli jest ona zanoszona za przyczyną dusz w czyśćcu cierpiących (po latach przypuszczam, że tą świętą była św. Katarzyna ze Sieny). To dziwnie korespondowało z omawianą czytanką... Zapamiętałem te słowa na całe życie.

     Zacząłem praktykować modlitwę za dusze czyśćcowe, przekonując się z czasem coraz bardziej co do słuszności słów owej świętej. Już jako chłopiec regularnie odmawiałem różaniec w ich intencji. Podobnie czyniłem przez cały okres szkoły średniej i w końcu przez czas studiów seminaryjnych. Mogę spokojnie powiedzieć, że do dnia dzisiejszego było tylko kilka takich dni, kiedy nie pamiętałem o modlitwie za nie.

     Nowy okres modlitwy rozpoczął się wraz ze święceniami kapłańskimi. Nie wiem, jak inni kandydaci przeżywają moment kulminacyjny święceń, kiedy to wspólnota śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych, dla mnie był to moment ofiarowania mego kapłaństwa duszom czyśćcowym. Przez kolejne lata nie szczędziłem modlitwy, a przede wszystkim ofiary Mszy św. Nie znaczy to, że moje kapłaństwo było i jest łatwym - wręcz przeciwnie - jest trudnym, ale jednocześnie nie brak mi nigdy znaków pomocy ze strony dusz czyśćcowych. Nigdy nie oczekiwałem jakichś szczególnych czy wyjątkowych doznań, widzę jednak, że ich wstawiennictwo ma niezwykłą moc i z całą pewnością mogę potwierdzić słowa usłyszane przed ponad 30 laty.

     Od kilku lat regularnie praktykuję również modlitwę za umierających, która jest niezwykle miłą Panu Bogu. Nie jest istotne, czy znamy tego umierającego czy jest to dla nas ktoś z drugiego końca świata. Śmierć dla człowieka, nawet wierzącego, jest momentem szczególnym w życiu. Codziennie umiera wiele osób, które przez całe swoje życie nigdy nie myślały o Panu Bogu, albo które z Nim walczyły. To właśnie w momencie śmierci dokonuje się decydujący wybór człowieka co do wieczności.

     Nie zapominajmy więc o umierających, nie szczędźmy im pomocy i modlitwy, a oni z całą pewnością nie będą o nas zapominać po przekroczeniu progu śmierci. To właśnie w jednym z artykułów w numerze 4-2004 Miłujcie się! była mowa o obecności przy naszej śmierci tych, którym pomogliśmy w zbawieniu, bez względu na to, czy ich kiedykolwiek spotkaliśmy, czy może nigdy nie mieliśmy z nimi bezpośredniego kontaktu.

     Praktykując modlitwę za umierających, w szczególności za zatwardziałych grzeszników, musimy jednak okazać wiele czujności, bowiem szatan szuka zemsty. Rzeczywiście zachowuje się jak "ryczący lew", bo w tym decydującym momencie, z powodu nawrócenia grzesznika traci łup, nad którym pracował przez całe lata.

     Wszystkich, którzy pragną się przekonać o skuteczności modlitwy za zmarłych namawiam do jej praktykowania. Sam bowiem jestem po wielu latach całkowicie do tego przekonany. Co więcej, to modlitwa za dusze czyśćcowe nadała sens memu życiu kapłańskiemu. Nie zapominajmy o zmarłych, nie zapominajmy o duszach czyśćcowych, a sami przekonamy się, że dzięki ich wstawiennictwu możemy dokonać cudów. Nie oczekujmy spektakularnych wizji czy ingerencji w nasze życie, lecz dostrzegajmy ich pomoc w życiu codziennym; uczmy się miłości do nich, a one również będą nas obdarzać szczególną miłością. Między nami a nimi zionie przepaść momentu śmierci, ale można ją zawsze przekroczyć przez pomost miłości.


Ks. L.


Publikacja za zgodą redakcji

nr 1-2005   


Katolicka nauka o czyśćcu i formy niesienia pomocy zmarłym Katolicka nauka o czyśćcu i formy niesienia pomocy zmarłym
Kinga Helena Szczurek WDC
Książka jest przystępnym opracowaniem na temat czyśćca, powstałym w oparciu o katechezy i konferencje dla uczestników rekolekcji i dni skupienia poświęconych tej tematyce. Jest próbą spojrzenia na tę prawdę wiary w aspekcie tajemnicy Odkupienia i Bożego miłosierdzia... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Marta: 20.02.2018, 00:39
 Dobry Jezu proszę Cię o łaskę i miłosierdzie dla dusz czyśćcowych. Przyjmij je do Swojego Królestwa na wieczną Chwałę Twoją a za ich wstawiennictwem błagam Cię o potrzebne łaski dla moich dzieci, a w szczególności dla Bartka.
 matka: 15.02.2018, 18:57
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłosierny Panie aby moja córka zaszła w upragnioną ciążę i żeby dziecko było zdrowe.Spójrz Panie litościwie na nią,już tak długo się stara a ma konflikt krwi.Tylko Ty Panie możesz jej pomóc.Proszę również abyś wpuścił dusze czyśćcowe do raju aby Cię wielbiły.
 Jadwiga : 06.02.2018, 21:05
 O Dobry Jezu okaż Miłosierdzie duszom czyśćcowym i za Ich wstawiennictwem uproś łaskę zdrowia duszy i ciała choremu bratu Józefowi.
 Jadwiga : 07.01.2018, 21:45
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu o łaskę zdrowia dla Franciszka i opiekę nad całą rodziną.
 Jola: 26.11.2017, 17:53
 za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cie P. Jezu w bardzo ważnej dla mnie sprawie .przyjmij dusze czyśćcowe do swojego królestwa
 matka: 22.11.2017, 19:42
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o opiekę nad Klaudią która wstępuje na złą drogę.Proszę Cię Jezu otocz ją Twoją opieką,nie pozwól aby szatan nią władał.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do Raju Niebieskiego aby Cię wielbiły na wieki wieków Amen.
 Jadwiga : 08.11.2017, 20:02
 O Jezu okaż swe Miłosierdzie duszom czyśćcowym i za Ich wstawiennictwem pomóż mi wyjść z chorób.Dobry Jezu a Nasz Panie Daj Im wieczne spoczywanie.
 matka : 07.11.2017, 18:52
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych błagam Cię Panie miłosierny o lepsze zdrowie psychiczne mojej córki,aby się szanowała i przestała błądzić.Proszę postaw na jej drodze dobrych ludzi,żeby jej nie krzywdzili.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.
 Jadwiga : 23.10.2017, 21:31
 Módlmy się za wszystkie dusze potrzebujące pomocy ,wierzac,że nam też pomogą.Dobry Jezu Daj Im wieczne spoczywanie.
 Danuta: 02.10.2017, 21:30
  O Miłosierny Dobry Jezu weź te biedne dudze do nieba skróc im męki czyśćowe przez Twoja najbardziej dotkliwsza rane Twego Ramienia, a za ich przyczynauproś mi laske wyjścia z moich bardzo trudnych finansowych problemów.
 matka: 01.10.2017, 19:29
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie aby Agnieszka utrzymała ciążę,donosiła ją do końca i urodziła zdrowe dziecko.Proszę Cię Panie Jezu przyjmij dusze czyśćcowe do Raju Niebieskiego aby Cię wielbiły na wieki wieków Amen.
 córka: 25.09.2017, 19:23
 W trzydziestą rocznicę śmierci mojego kochanego tatusia proszę Cię miłościwy Panie o miejsce w Raju Niebieskim dla niego.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niech mu świeci.Niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen
 Anna: 25.09.2017, 19:16
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych błagam Cię Panie miłosierny o łaskę macierzyństwa i zdrowe dziecko dla mojej córki.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do raju.Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niech im świeci.
 matka: 21.09.2017, 18:48
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o zdrowie dla mnie ponieważ pragnę pomagać moim bliskim.Przyjmij Panie Jezu dusze czyśćcowe do siebie.
 Anna: 18.09.2017, 19:30
 Panie Jezu polecam Ci dusze czyśćcowe moich bliskich,sąsiadów,kolegów,koleżanki i znajomych.Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci.Niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.
 matka: 13.09.2017, 17:06
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych błagam Cię Panie Jezu o dobrą pracę dla moich córek.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do siebie aby Cię wielbiły.
 ilona: 11.09.2017, 21:56
 za wstawiennctwe dusz czyśccowych prosze o opiekuna duchowego dla mnie
 Jadwiga : 09.09.2017, 22:42
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu o łaskę zdrowia dla mnie i chorych w rodzinie.Dobry Jezu a Nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie.
 Beata: 04.09.2017, 21:12
 Za przyczyną dusz w czyśćcu cierpiących, proszę Cię Boże o uzdrowienie duchowe i fizyczne chorej Magdy. Jezu ufam Tobie.
 matka: 01.09.2017, 16:53
 Dziękuję duszom czyśćcowym za modlitwę,za szczęśliwy powrót córki do domu.Panie Jezu proszę wpuść dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niech im świeci na wieki wieków Amen.
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej