Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pokusa


Dopóki żyjemy na tej ziemi, nigdy nie możemy być zupełnie wolni od trosk i pokus; dlatego w Księdze Hioba jest napisane: «Życie człowieka na tej ziemi jest nieustanną pokusą». (Kempis)

Kiedy Jezus powołuje jakąś duszę do kierowania, do zbawiania wielu dusz, konieczne jest, aby doświadczyła pokus i prób życia. (Św. Teresa z Lisieux)

W chwili pokusy pomyśl o miłości, która czeka w Niebie - ożywiaj cnotę nadziei, która nie jest brakiem hojności. (J. Escrwa)

Jest bez wątpienia przyjemnie móc spokojnie czynić dobro, nie musząc walczyć z pokusami; ale być wystawionym na pokusę i zwyciężyć, to bardziej szlachetne i chwalebne niż czynić dobrze bez walki. (Sw. Albert)

W chwili pokusy uciekaj się do krótkiej i intensywnej modlitwy. (Eva-grio)

Przeciw pokusie są konieczne absolutnie trzy rzeczy: modlitwa, aby nas oświecić, sakramenty, aby nas umocnić i czujność, aby nas ustrzec. (Św. Proboszcz z Ars)

Żyć bez pokus nie jest dla ciebie użyteczne; módl się nie o to, abyś nie był wystawiany na pokusy, ale o to, abyś im nie uległ. (Św. Augustyn)

Bóg pozwala wam na tę pokusę, aby służyła jako ćwiczenie, a nie po to, abyście w nią uwierzyli i ją karmili. (Św. Joanna de Chantal)

Uważaj za niewzruszone, że im bardziej powiększają się ataki wroga, tym bardziej Bóg jest bliski twojej duszy. Myśl i napełnij się tą wielką, i pocieszającą prawdą. (O. Pio)

W każdej pokusie i trosce uniżamy naszą duszę pod ręką Boga, ponieważ On wybawi i wyniesie do chwały prawdziwie pokornych. (Kempis)

Pewne drobne pokusy okazują się bardzo użyteczne, ponieważ sprowadzają nas z powrotem do siebie, przypominają nam o naszej małości i sprawiają, że z tym większym zapałem podążamy do Boga. (Św. Franciszek Salezy)

W pokusach i trudach mierzy się stopień doskonałości osiągnięty przez człowieka; dzięki nim mamy większą zasługę i postępujemy w cnocie. (Kempis)

Tak jak dobry żołnierz nie boi się walki, tak samo dobry chrześcijanin nie powinien bać się pokusy. Wszyscy żołnierze są odważni w koszarach: na polu bitwy widać różnice pomiędzy odważnymi a tchórzliwymi. (Św. Proboszcz z Ars)

Jak ogniem wypróbowuje się czystość złota, tak pokusą wypróbowuje się cnotę człowieka. Często sami nie wiemy, do jakiego stopnia możemy stawić opór: pokusa nam to objawia. (Kempis)

Pokusa nigdy nie ma takiej siły jak wtedy, kiedy pozostajemy bezczynni. (Św. Franciszek Salezy)

Nawet gdy ktoś jest czysty i święty, również i on będzie od czasu do czasu wystawiony na pokusę, bo nie jest możliwe, abyśmy byli zupełnie od niej wolni. (Kempis)

Pokusy mogą przynieść cztery rodzaje dobra. Służą do odpokutowania win; wystawiają na próbę cnotę człowieka, jak u Hioba i Tobiasza; odsłaniają naszą łagodność i siłę wytrzymałości, jak u apostoła Pawła; służą do objawienia chwały Bożej, jak to się stało ze ślepym od urodzenia, o którym mówi Ewangelia. (Św. Albert)

Wielu stara się uniknąć pewnych pokus i popadają w inne, jeszcze gorsze. Samą ucieczką nie możemy zwyciężyć; abyśmy się stali silniejsi od wszystkich naszych wrogów, musimy posługiwać się cierpliwością i prawdziwą pokorą. (Kempis)

W Ojcze nasz nie prośmy Boga, aby nie wystawiał nas na pokuszenie, ponieważ nikt nie może pokusy uniknąć, ale prośmy, abyśmy nie upadli przez drzwi i schody pokusy w winę. (Św. Albert)

     

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

[ Powrót ]
 


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej