Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pokusa


Dopóki żyjemy na tej ziemi, nigdy nie możemy być zupełnie wolni od trosk i pokus; dlatego w Księdze Hioba jest napisane: «Życie człowieka na tej ziemi jest nieustanną pokusą». (Kempis)

Kiedy Jezus powołuje jakąś duszę do kierowania, do zbawiania wielu dusz, konieczne jest, aby doświadczyła pokus i prób życia. (Św. Teresa z Lisieux)

W chwili pokusy pomyśl o miłości, która czeka w Niebie - ożywiaj cnotę nadziei, która nie jest brakiem hojności. (J. Escrwa)

Jest bez wątpienia przyjemnie móc spokojnie czynić dobro, nie musząc walczyć z pokusami; ale być wystawionym na pokusę i zwyciężyć, to bardziej szlachetne i chwalebne niż czynić dobrze bez walki. (Sw. Albert)

W chwili pokusy uciekaj się do krótkiej i intensywnej modlitwy. (Eva-grio)

Przeciw pokusie są konieczne absolutnie trzy rzeczy: modlitwa, aby nas oświecić, sakramenty, aby nas umocnić i czujność, aby nas ustrzec. (Św. Proboszcz z Ars)

Żyć bez pokus nie jest dla ciebie użyteczne; módl się nie o to, abyś nie był wystawiany na pokusy, ale o to, abyś im nie uległ. (Św. Augustyn)

Bóg pozwala wam na tę pokusę, aby służyła jako ćwiczenie, a nie po to, abyście w nią uwierzyli i ją karmili. (Św. Joanna de Chantal)

Uważaj za niewzruszone, że im bardziej powiększają się ataki wroga, tym bardziej Bóg jest bliski twojej duszy. Myśl i napełnij się tą wielką, i pocieszającą prawdą. (O. Pio)

W każdej pokusie i trosce uniżamy naszą duszę pod ręką Boga, ponieważ On wybawi i wyniesie do chwały prawdziwie pokornych. (Kempis)

Pewne drobne pokusy okazują się bardzo użyteczne, ponieważ sprowadzają nas z powrotem do siebie, przypominają nam o naszej małości i sprawiają, że z tym większym zapałem podążamy do Boga. (Św. Franciszek Salezy)

W pokusach i trudach mierzy się stopień doskonałości osiągnięty przez człowieka; dzięki nim mamy większą zasługę i postępujemy w cnocie. (Kempis)

Tak jak dobry żołnierz nie boi się walki, tak samo dobry chrześcijanin nie powinien bać się pokusy. Wszyscy żołnierze są odważni w koszarach: na polu bitwy widać różnice pomiędzy odważnymi a tchórzliwymi. (Św. Proboszcz z Ars)

Jak ogniem wypróbowuje się czystość złota, tak pokusą wypróbowuje się cnotę człowieka. Często sami nie wiemy, do jakiego stopnia możemy stawić opór: pokusa nam to objawia. (Kempis)

Pokusa nigdy nie ma takiej siły jak wtedy, kiedy pozostajemy bezczynni. (Św. Franciszek Salezy)

Nawet gdy ktoś jest czysty i święty, również i on będzie od czasu do czasu wystawiony na pokusę, bo nie jest możliwe, abyśmy byli zupełnie od niej wolni. (Kempis)

Pokusy mogą przynieść cztery rodzaje dobra. Służą do odpokutowania win; wystawiają na próbę cnotę człowieka, jak u Hioba i Tobiasza; odsłaniają naszą łagodność i siłę wytrzymałości, jak u apostoła Pawła; służą do objawienia chwały Bożej, jak to się stało ze ślepym od urodzenia, o którym mówi Ewangelia. (Św. Albert)

Wielu stara się uniknąć pewnych pokus i popadają w inne, jeszcze gorsze. Samą ucieczką nie możemy zwyciężyć; abyśmy się stali silniejsi od wszystkich naszych wrogów, musimy posługiwać się cierpliwością i prawdziwą pokorą. (Kempis)

W Ojcze nasz nie prośmy Boga, aby nie wystawiał nas na pokuszenie, ponieważ nikt nie może pokusy uniknąć, ale prośmy, abyśmy nie upadli przez drzwi i schody pokusy w winę. (Św. Albert)

     

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

[ Powrót ]
 


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej