Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rodzina


Społeczeństwo i rodzina są podobne do łuku w pałacu: wyjmiesz jeden kamień i wszystko się wali. (Talmud)

Rodzina, która modli się zjednoczona, żyje zjednoczona. (P. Peyton)

Więź, która łączy dzieci z Ojcem i braci ze sobą jest więzią rodzinną: węzłem krwi, którą jest krew Chrystusa, a ciepłem jej jest Miłość. (I. Giordani)

Niechaj w murach domostwa tchnie ta miłość, którą płonęła Święta Rodzina z Nazaretu. Niechaj kwitną w niej wszystkie cnoty chrześcijańskie, niech panuje jedność serc i jaśnieje przykład uczciwego życia. (Jan XXIII)

W domu zachowujcie się łagodnie tak w stosunku do krewnych jak i podwładnych - często ci, którzy są aniołami na zewnątrz, w domu okazują się diabłami. (Św. Franciszek Salezy)

Dla wielu młodych dom jest przebieralnią do zmiany ubrania; sypialnią, kiedy się późno wraca; oberżą, gdzie się je mamrocząc i wychodzi nie płacąc rachunku. (Anonim)

W każdej rodzinie chrześcijańskiej niech Maryja będzie Matką, Nauczycielką i Królową domu. Niech wejdzie do niego z matczynym pośpiechem tak, jak weszła do domu Zachariasza. (Ks. Albedom)

Społeczeństwo ma za podstawę rodzinę; jeżeli człowiek wychodzi zepsuty z rodziny, wejdzie zepsuty w społeczeństwo. (Lacordaire)

Niezgoda w rodzinie jest zwykle rozwiązywana prawem miłości. (Gandhi)

Rodzina, dom ojcowski jest jak naturalny Kościół, który rzadko odmawia pomocy i przygotowuje duszę do większego pocieszenia. (G. A. Borgese)

Kto poświęca obowiązki rodzinne konwenansom społecznym, traci uczucie jednych i nie zyskuje szacunku drugich. (A. Fusinato)

Wszyscy mówią niezmiennie: królestwo, pryncypat, rodzina; istotnie, fundament królestwa składa się z pryncypatów, a fundamentem pryncypatów jest rodzina; podstawą rodziny zaś jest jednostka. (Mendo)

Pierwszym i pewnym symptomem zdrowego umysłu jest znalezienie radości we własnym domu i na łonie własnej rodziny. (E. Young)

Fabryką, która wytwarza najważniejszy produkt, jest rodzina. (C. W.)

Uczucia i przyzwyczajenia, które kształtują publiczne szczęście, są nabywane w rodzinie. (Mirabeau)

Niech małżonkowie w wiernym wypełnianiu swoich obowiązków małżeńskich i rodzinnych, przekazują w domowym ognisku nowym pokoleniom płomień cielesnego życia, a wraz z nim życie duchowe i moralne, życie chrześcijańskie: tego pragnie Bóg. (Pius XII)

Nie ma bardziej błogosławionych na ziemi ludzi od dwojga małżonków, którzy zjednoczeni ze sobą w jednym pragnieniu, spokojnie zarządzają własnym domem. (Homer)

Droga twoich czynów zaczyna się w rodzinie: pierwszą salą ćwiczeń cnót jest dom ojcowski. (S. Pellico)

Jeżeli w rodzinach nie ma jedności, zgody i pokoju, jak możemy mieć cywilizowane społeczeństwo? (Jan XXIII)

Uważajcie wszyscy jednogłośnie Boga za Ojca, Kościół za Matkę a chrześcijan za braci w rodzinie ludu Bożego. (Sw. Augustyn)

Każde rodzinne życie musi się inspirować na Świętej Rodzinie z Nazaretu. Powierzmy św. Józefowi nasze rodziny, aby panowała tam na zawsze uświęcająca harmonia miłości. (Mons. Cognata)

Konieczne jest, aby rodzina broniła się, aby kobiety z odwagą i poczuciem obowiązku zajmowały swoje miejsce w tym dziele, i aby były niestrudzone w pilnowaniu, poprawianiu i w nauczaniu odróżniania dobra od zła. (Jan XXIII)

Człowiek, który w rodzinnym domu nauczył się być wstrzemięźliwy, będzie taki też poza nim i będzie promieniował dobrocią, z której uczyni zwyczaj wobec całej swojej rodziny. (Plutarch)

W rodzinie istnieje najcudowniejsza i najściślejsza współpraca człowieka z Bogiem: dwie osoby ludzkie, stworzone na obraz i podobieństwo Boże, są powołane nie tylko do wielkiego zadania kontynuowania i przedłużania stwórczego dzieła, dając życie fizyczne nowym stworzeniom, ale również do bardziej szlachetniejszej roli, która udoskonala pierwszą, tzn. do cywilizowanego i chrześcijańskiego wychowania potomstwa. (Jan XXIII)

Im więcej jeżdżę po tym świecie, tym bardziej jestem skłonny uwierzyć, że rodzina pozostaje jedyną rzeczą, która liczy się w tym życiu. (A. Tocqueville)


     

Jak kochać i być kochanym Jak kochać i być kochanym
John Powell
Autor, amerykański jezuita, rozmawia z czytelnikami o sprawach intymnych w sposób prosty i przystępny, by razem z nimi podjąć próbę rozwiązania tajemnic miłości... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć

[ Powrót ]
 


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej