Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przebaczenie bez granic

     Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: Oddaj, coś winien! Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu. (Mt 18,21-35)

     Piotr, przebywając z Jezusem i obserwując Jego stosunek do wielu spraw życia ludzkiego, stawia Mu konkretne i praktyczne pytanie: ile razy ma przebaczyć swemu krzywdzicielowi? Uczeni rabini twierdzili, że należy przebaczyć czterokrotnie, i to już jest niezwykłą wspaniałomyślnością. Jezus zaskakuje i Piotra, i nas. Należy bowiem - mówi - przebaczyć siedemdziesiąt siedem razy.

     Liczba siedemdziesiąt siedem jest nawiązaniem do Starego Testamentu, do sytuacji po grzechu pierworodnym, kiedy ludzie zapałali nienawiścią i pragnieniem zemsty. Znany z Księgi Rodzaju Lamek postanowił mścić się aż siedemdziesiąt siedem razy (Rdz 4, 24). Światu zemsty i nienawiści, stworzonemu przez grzesznego człowieka, Jezus przeciwstawia nowy świat siedemdziesięcio-siedmiokrotnego - czyli bezgranicznego - przebaczenia.

     Aby Piotr i słuchacze lepiej zrozumieli zasadę funkcjonowania królestwa Bożego, Jezus opowiada przypowieść o nielitościwym dłużniku. Sługa był winien królowi nieprawdopodobną sumę dziesięciu tysięcy talentów, czyli w przeliczeniu na wagę co najmniej 340 ton złota lub srebra. Był więc niewypłacalny. Władca wiedział o tym. Jezus celowo wyolbrzymił wysokość zadłużenia, aby w ten sposób zobrazować ogrom Bożego miłosierdzia. Wierzyciel okazał się jednak bezlitosny, domagając się spłaty długu minimalnego w porównaniu z darowanym. Został więc ukarany przez króla nie za niesprawiedliwość, gdyż pieniądze mu się należały, lecz za brak miłosierdzia, którego sam tak hojnie doświadczył. Człowiek wobec Boga ma ogromny dług win, które mogą być zgładzone tylko dzięki litości i miłosierdziu Boga, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie spłacić zaciągniętego przez grzech długu. Doznając tak wielkiej łaski, nie możemy nie przebaczyć naszym winowajcom.

     W zbrutalizowanym współczesnym świecie uzdrowienia potrzebują relacje międzyludzkie, nacechowane egoizmem i własnym interesem. Jezus, ukazując wzór postępowania, proponuje człowiekowi, aby odnosił się do innych tak, jak Bóg odnosi się do niego. Przecież ciągle w Modlitwie Pańskiej zanosimy prośbę, która w dosłownym tłumaczeniu brzmi: „I daruj nam nasze długi, jaj i my darowaliśmy naszym dłużnikom" (Mt 6,12n).

     Zapytajmy dziś siebie: czy jesteśmy w stanie z serca doznane krzywdy przebaczyć? Czy stać mnie, by darować dług swemu wierzycielowi?

ks. Zbigniew Płochocki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 września 2011Wasze komentarze:
 marzena aneta: 17.09.2023, 11:51
 Wybaczenie bez granic łatwo powiedzieć teoretycznie praktycznie ciężko wybaczyć wybaczam tacie mojemu ziemskiemu bo trzeba tyle lat minęło ale zniszczył dzieciństwo mame doprowadził do śmierci nie było miłości w domu rodzinnym miłość najważniejsza ciotki wujki wszystko złe tylko pieniądze po mamy śmierci miała tylko czterdzieści dwa lata skończone zostawiła osiem dzieci w gazetach było opisane trauma na całe życie jednak rodzicom trzeba wybaczyć pisze w piśmie świętym dlatego wybaczam ale nie zapomne ale wybaczam żeby mi Bóg wybaczył na spowiedzi świętej do której muszę iść proszę o dobrą spowiedź świętą dziękuję jestem cała poharatana niestety okradziona niestety proszę o zakończenie oszustwa złodziejstwa na całym świecie dziękuję z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję Boże proszę żebym dobrze robiła wszystko żeby nikt mnie nie skrzywdził ja nikogo dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno marzena aneta miłująca Boga Bóg miłujący marzene anete nie karzący jej ,,serviam" będę służyć dziękuję urodzona w niedziele dzień święty święcić proszę oto dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej